Leki stosowane w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna (choroba jelit, żołądku i przełyku)
Leki na receptę na chorobę Crohna
Spis leków stosowanych w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.
Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna?
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą przewlekłą, atakującą przede wszystkim jelita, żołądek i przełyk. Zaliczana jest do nieswoistych zapaleń jelit, a jej cechą charakterystyczną jest to, że zapalenie obejmuje tylko konkretne odcinki układu pokarmowego, natomiast inne mogą nie mieć żadnych oznak choroby. Jest to choroba nawracająca, więc mogą następować bardzo dobre, i zarazem bardzo złe okresy w życiu chorego. Obcowanie z chorobą Leśniowskiego-Crohna nie jest proste. Czasami chory musi przejść przez wielokrotne operacje. Osoby z tą chorobą muszą nieustannie się kontrolować, uważać na spożywane pokarmy oraz dbać o swój organizm.
Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest najczęściej diagnozowana u osób młodych, pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Głównymi objawami choroby są biegunka, nieustanne bóle brzucha, wzdęcia, widoczna utrata masy ciała, osłabienie, krew i śluz w stolcu, stany gorączkowe. Objawy są zależne od tego, w jakim miejscu nastąpiło zapalenie oraz, jak bardzo jest ono silne.
Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą nieuleczalną, dlatego też głównym celem w leczeniu jest zapobieganie kolejnym nawrotom choroby. Podczas zaostrzenia choroby stosowane są antybiotyki, leki przeciwzapalne i immunosupresyjne (leki hamujące aktywność układu pokarmowego), a także leki biologiczne. W momencie łagodnego przebiegu choroby wykorzystuje się aminosalicylany i glikokortykosteroidy. Poza tym w trakcie choroby warto stosować probiotyki oraz suplementy diety.