Alofisel

Alofisel to lek zawierający namnożone ludzkie alogeniczne mezenchymalne komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej osób dorosłych. Jest stosowany w leczeniu złożonych przetok okołoodbytniczych u osób dorosłych z postacią nieaktywną/łagodną choroby Leśniowskiego i Crohna, w przypadku niedostatecznej odpowiedzi na stosowanie co najmniej jednej terapii konwencjonalnej lub biologicznej w celu leczenia przetoki. Lek jest dostępny na receptę.

Budenofalk

Budenofalk to lek z grupy miejscowo działających steroidów stosowanych w leczeniu chorób zapalnych jelit. Wskazany jest w leczeniu czynnego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ograniczonego do odbytnicy i esicy.

Colitan

Colitan to lek stosowany w leczeniu i zapobieganiu nawrotom nieswoistych zapalnych chorób jelit, takich jak łagodne do umiarkowanego wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna, zwłaszcza gdy proces chorobowy dotyczy jelita grubego. Może być stosowany w skojarzeniu z postacią doodbytniczą innego leku. Każda tabletka dojelitowa zawiera 250 mg mesalazyny. Lek jest dostępny na receptę.

Cyltezo

Cyltezo to lek biologiczny, który zawiera substancję czynną adalimumab. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczyca, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, spondyloartropatia i inne. Cyltezo jest dostępny na receptę.

Entyvio

Entyvio to lek stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z czynnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, którzy nie reagują wystarczająco, przestali reagować na leczenie albo nie tolerują leczenia konwencjonalnego lub antagonistami czynnika martwicy nowotworów-alfa (TNFα). Lek jest dostępny na receptę. Dawkowanie wynosi 300 mg w tygodniach 0., 2. i 6., a następnie co 8 tygodni.

Hulio

Hulio to lek biologiczny zawierający substancję czynną adalimumab, który jest stosowany w leczeniu różnych chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczyca, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i niektóre postacie zapalenia tęczówki. Jest dostępny na receptę.

Humira

Humira to lek biologiczny, który zawiera substancję czynną adalimumab. Jest to rekombinowane ludzkie przeciwciało monoklonalne o działaniu immunomodulującym. Lek jest stosowany w leczeniu wielu chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i łuszczyca plackowata. Humira jest dostępna tylko na receptę.

Hyrimoz

Hyrimoz to lek immunosupresyjny, który zawiera substancję czynną adalimumab. Jest to rekombinowane ludzkie przeciwciało monoklonalne, które wiąże się swoiście z czynnikiem martwicy nowotworów (TNF) i neutralizuje jego aktywność. Lek jest stosowany w leczeniu różnych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Hyrimoz jest dostępny na receptę.

Idacio

Idacio to lek zawierający substancję czynną adalimumab, który jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym o działaniu immunomodulującym. Jest stosowany w leczeniu czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów o umiarkowanym i ciężkim nasileniu u dorosłych, gdy odpowiedź na leki modyfikujące przebieg choroby okazała się niewystarczająca. Może być stosowany w monoterapii, jeśli metotreksat jest źle tolerowany lub gdy dalsze leczenie metotreksatem jest niewskazane. Lek Idacio jest dostępny na receptę.

Imraldi

Imraldi to lek na receptę, który zawiera substancję czynną adalimumab. Jest to rekombinowane ludzkie przeciwciało monoklonalne o działaniu immunomodulującym. Imraldi jest przeznaczony do leczenia różnych schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, wielostawowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, zapalenie stawów z towarzyszącym zapaleniem przyczepów ścięgnistych, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczyca, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i nieinfekcyjne zapalenie błony naczyniowej oka.

Kromeya

Kromeya to lek zawierający substancję czynną adalimumab. Jest to przeciwciało monoklonalne, które moduluje układ odpornościowy. Stosowany jest w leczeniu różnych schorzeń zapalnych stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz łuszczycy. Lek jest dostępny na receptę.

Medrol

Medrol to silnie działający lek glikokortykosteroidowy dostępny w postaci tabletek. Zawiera substancję czynną metyloprednizolon, która wpływa na procesy zapalne i immunologiczne, a także na metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Lek jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby reumatyczne, stany alergiczne, ciężka postać astmy czy odrzucenie przeszczepu. Medrol jest dostępny na receptę.

Metex

Metex to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną metotreksat. Jest to lek z grupy cytostatyków i antymetabolitów, antagonistów kwasu foliowego, inhibitorów reduktazy dihydrofolianowej. Stosowany jest w leczeniu takich schorzeń jak czynne, reumatoidalne zapalenie stawów u dorosłych pacjentów, wielostawowe postacie ciężkiego, czynnego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (gdy niesteroidowe leki przeciwzapalne są niewystarczające), ciężka łuszczyca oporna na leczenie oraz łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych.

Metex PEN

Metex PEN to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu różnych stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca czy choroba Crohna. Substancją czynną leku jest metotreksat, który działa poprzez hamowanie aktywności niektórych enzymów komórkowych, co prowadzi do zmniejszenia szybkości podziału komórek. Metex PEN jest zalecany dla pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 3 roku życia.

Methofill

Methofill to lek, który zawiera substancję czynną metotreksat. Jest to antymetabolit, antagonista kwasu foliowego. Lek jest dostępny na receptę. Methofill jest wskazany w leczeniu czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych pacjentów oraz w wielostawowych postaciach ciężkiego, czynnego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, jeśli leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi okazało się nieskuteczne.

Methofill SD

Methofill SD to lek zawierający metotreksat. Jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, ciężkie postacie łuszczycy, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wielostawowe postacie ciężkiego, czynnego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Lek ten modyfikuje i spowalnia postęp choroby. Methofill SD jest dostępny na receptę.

Methylprednisolone Sopharma

Methylprednisolone Sopharma to lek, którego substancja czynna – metyloprednizolon – należy do grupy glikokortykosteroidów. Dzięki swoim właściwościom, glikokortykosteroidy przenikają przez błony komórkowe i łączą się ze specyficznymi receptorami w cytoplazmie, a następnie wnikają do jądra komórkowego, stymulując syntezę enzymów. Lek jest stosowany jako leczenie objawowe w przypadkach zaburzeń endokrynologicznych, takich jak pierwotna lub wtórna niedoczynność kory nadnerczy, ostra niedoczynność kory nadnerczy oraz w leczeniu stanu wstrząsu wywołanego niewydolnością kory nadnerczy lub wstrząsu nieodpowiadającego na konwencjonalne leczenie. Lek jest dostępny na receptę.

Namaxir

Namaxir to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną metotreksat. Jest to roztwór do wstrzykiwań stosowany w leczeniu pewnych rodzajów zapalenia stawów i łuszczycy. Wskazany jest do stosowania w leczeniu aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych pacjentów, wielostawowych postaci ciężkiego, czynnego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, jeśli odpowiedź na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jest niewystarczająca. Lek ten należy stosować tylko raz w tygodniu.

Solu-Medrol

Solu-Medrol to silny lek o działaniu przeciwzapalnym, immunosupresyjnym oraz minimalnym działaniu mineralokortykoidowym. Stosowany jest w przypadkach, które mogą zagrażać życiu, jak wstrząs anafilaktyczny, a także w neurologii, okulistyce bądź hormonoterapii. Lek jest dostępny na receptę i zawiera metyloprednizolon, należący do grupy glikokortykosteroidów. Głównymi wskazaniami do stosowania są stany zagrażające życiu, jak: wstrząs anafilaktyczny, stan astmatyczny, obrzęk mózgu, śpiączka hipoglikemiczna, a także zachłystowe zapalenie płuc.

Solymbic

Solymbic to lek immunosupresyjny zawierający substancję czynną adalimumab. Jest stosowany w leczeniu wielu chorób, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, łuszczycy, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i nieinfekcyjnego zapalenia błony naczyniowej oka. Lek ten jest dostępny na receptę.

Xirobud

Lek Xirobud jest lekiem na receptę, który zawiera substancję czynną budezonid. Jest stosowany w leczeniu choroby Crohna obejmującej jelito cienkie i początkowy odcinek jelita grubego. Choroba Crohna jest chorobą zapalną jelit, która powoduje takie objawy, jak biegunka, gorączka i ból brzucha. Lek Xirobud jest również stosowany w leczeniu mikroskopowego zapalenia jelita grubego, choroby z przewlekłym zapaleniem jelita grubego, która często powoduje wodnistą biegunkę. Może być stosowany zarówno w leczeniu czynnej fazy choroby, jak i w ciężkich przypadkach, w celu zapobiegania jej nawrotom (leczenie podtrzymujące).

Leki na receptę na chorobę Crohna

Spis leków stosowanych w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.

Zobacz także:

Biegunka
Ból brzucha
Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy
Niestrawność – leki na trawienie
Leki na wątrobę
Wzdęcia
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Zgaga i refluks
Wszystkie leki gastrologiczne 

Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą przewlekłą, atakującą przede wszystkim jelita, żołądek i przełyk. Zaliczana jest do nieswoistych zapaleń jelit, a jej cechą charakterystyczną jest to, że zapalenie obejmuje tylko konkretne odcinki układu pokarmowego, natomiast inne mogą nie mieć żadnych oznak choroby. Jest to choroba nawracająca, więc mogą następować bardzo dobre, i zarazem bardzo złe okresy w życiu chorego. Obcowanie z chorobą Leśniowskiego-Crohna nie jest proste. Czasami chory musi przejść przez wielokrotne operacje. Osoby z tą chorobą muszą nieustannie się kontrolować, uważać na spożywane pokarmy oraz dbać o swój organizm.

Jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest najczęściej diagnozowana u osób młodych, pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Głównymi objawami choroby są biegunka, nieustanne bóle brzucha, wzdęcia, widoczna utrata masy ciała, osłabienie, krew i śluz w stolcu, stany gorączkowe. Objawy są zależne od tego, w jakim miejscu nastąpiło zapalenie oraz, jak bardzo jest ono silne.
Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą nieuleczalną, dlatego też głównym celem w leczeniu jest zapobieganie kolejnym nawrotom choroby. Podczas zaostrzenia choroby stosowane są antybiotyki, leki przeciwzapalne i immunosupresyjne (leki hamujące aktywność układu pokarmowego), a także leki biologiczne. W momencie łagodnego przebiegu choroby wykorzystuje się aminosalicylany i glikokortykosteroidy. Poza tym w trakcie choroby warto stosować probiotyki oraz suplementy diety.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik