Entyvio

Entyvio to lek stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z czynnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, którzy nie reagują wystarczająco, przestali reagować na leczenie albo nie tolerują leczenia konwencjonalnego lub antagonistami czynnika martwicy nowotworów-alfa (TNFα). Lek jest dostępny na receptę. Dawkowanie wynosi 300 mg w tygodniach 0., 2. i 6., a następnie co 8 tygodni.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Entyvio zawiera substancję czynną o nazwie wedolizumab. Wedolizumab należy do grupy leków biologicznych zwanych przeciwciałami monoklonalnymi (ang. monoclonal antibodies, MAb).

Wedolizumab blokuje białko znajdujące się na powierzchni białych krwinek powodujących stan zapalny we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Leśniowskiego-Crohna, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego.

Lek Entyvio stosowany jest w leczeniu u dorosłych pacjentów objawów:
• umiarkowanego lub ciężkiego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
• umiarkowanej lub ciężkiej choroby Leśniowskiego-Crohna.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą zapalną obejmującą jelito grube. Pacjent z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego najpierw leczony jest innymi lekami. Jeżeli pacjent nie reaguje wystarczająco na te leki lub ich nie toleruje, lekarz może zastosować lek Entyvio w celu złagodzenia objawów choroby.

Choroba Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą zapalną przewodu pokarmowego. Pacjent z chorobą Leśniowskiego-Crohna najpierw leczony jest innymi lekami. Jeżeli pacjent nie reaguje wystarczająco na te leki lub ich nie toleruje, lekarz może zastosować lek Entyvio w celu złagodzenia objawów choroby.

Skład

Substancją czynną leku jest wedolizumab. Każda fiolka zawiera 300 mg wedolizumabu.

Pozostałe składniki to: L-histydyna, L-histydyny monochlorowodorek, L-argininy chlorowodorek, sacharoza i polisorbat 80.

Dawkowanie

• Lek będzie podawany we wlewie przez lekarza lub pielęgniarkę, w postaci wlewu kroplowego do żyły w ramieniu (wlew dożylny) przez około 30 minut.

• W przypadku 2 pierwszych wlewów lekarz lub pielęgniarka będzie obserwować dokładnie pacjenta podczas wlewu i przez około 2 godziny po jego zakończeniu. Przy kolejnych wlewach (po pierwszych dwóch) pacjent będzie obserwowany podczas wlewu i przez około 1 godzinę po jego zakończeniu.

Dawka i częstość stosowania
Schemat leczenia lekiem Entyvio jest taki sam dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, jak i dla choroby Leśniowskiego-Crohna.

Zalecana dawka to 300 mg produktu Entyvio podawana w następujący sposób:

Numer dawki (wlewu)/ Czas podania dawki (wlewu)
Dawka 1 / tydzień 0
Dawka 2 / 2 tygodnie po Dawce 1
Dawka 3 / 6 tygodni po Dawce 1
Kolejne dawki / Co 8 tygodni

W zależności od reakcji pacjenta na leczenie lekiem Entyvio lekarz może zmienić schemat stosowania leku.

Przedawkowanie

W badaniach klinicznych podawano dawki do 10 mg/kg (około 2,5-krotnie większe od zalecanej dawki). W badaniach klinicznych nie stwierdzono toksyczności wymagającej zmniejszenia dawki.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Działanie leku Entyvio na kobiety w ciąży jest nieznane. W związku z tym nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży, chyba że lekarz razem z pacjentką ustalą, że korzyści z leczenia dla pacjentki wyraźnie przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla pacjentki i jej dziecka.

Zaleca się, aby kobiety w wieku rozrodczym unikały zajścia w ciążę w okresie stosowania leku Entyvio. Pacjentka powinna stosować odpowiednią metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez co najmniej 4,5 miesiąca po podaniu ostatniej dawki leku.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, należy poinformować o tym lekarza. Nie wiadomo, czy lek Entyvio przechodzi do mleka matki, a jeżeli tak, jakie jest jego działanie na dziecko karmione piersią.

Ulotka Entyvio

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Entyvio (forum)

Stosujesz Entyvio? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

19 komentarzy do “Entyvio”

  1. Miałam 4 dawkę leku, mam co 4 tygodnie ponieważ jest słaba odpowiedź organizmu na leczenie. Po 2 dawce było trochę lepiej, teraz znowu zaostrzenie. Choruje na L-Ch. Wcześniej byłam 4 razy leczona Humira, z racji, że podczas 4 programu lek zupełnie nie działał a wręcz szkodził zdecydowano o Entyvio. 17.04.2020 kolejna, 5 dawka. Czasami zastanawiam się jak organizm ludzki potrafi być aż tak zjadliwy i odporny na wszelkie metody leczenia.

    Odpowiedz
  2. U mnie po dwóch dawkach leku czyli po 6 tygodniach bez większych zmian zastanawiam się czy wogóle jest szansa że lek zadziała a jeśli nie to co dalej z chorobą wzjg?

    Odpowiedz
    • Cześć Tomek. Czytałam wiele pozytywnych opinii na temat tego leku ale widzę, że nie jest tak kolorowo. Minęły już dwa miesiące, powiedz czy jest jakaś poprawa? Ja akurat mam ostry rzut choroby i szukam już jakiegokolwiek ratunku. Pozdrawiam

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Entyvio. Podziel się doświadczeniami na forum.