Apo-Zolpin

Apo-Zolpin jest lekiem nasennym, należącym do grupy leków podobnych do benzodiazepin. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu zaburzeń snu.

Apo-Zolpin stosuje się wyłącznie w zaburzeniach snu o ciężkim przebiegu, utrudniających prawidłowe funkcjonowanie lub niezwykle uciążliwych dla pacjenta

Jaki jest skład Apo-Zolpin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest zolpidemu winian. Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg zolpidemu winianu.

• Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian, hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, makrogol 8000 oraz barwnik tytanu dwutlenek (E171).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Apo-Zolpin – jak stosować ten lek?

Tabletki leku Apo-Zolpin należy stosować bezpośrednio przed położeniem się spać, popijając płynem. Pacjent powinien mieć zapewnioną możliwość nieprzerwanego snu przez 7 do 8 godzin.

Dorośli
Zwykle jest stosowana jedna tabletka leku Apo-Zolpin, 10 mg na dobę bezpośrednio przed położeniem się spać. Tabletki należy przyjmować popijając szklanką wody lub innym odpowiednim płynem.

Pacjenci w podeszłym wieku, osłabieni lub z niewydolnością wątroby
Zalecana dawka początkowa to pół tabletki leku Apo-Zolpin, 10 mg (co odpowiada 5 mg zolpidemu winianu na dobę). Lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę, jeśli dotychczasowe działanie leku jest niewystarczające, a lek jest dobrze tolerowany.

Dawka maksymalna
Nie należy przekraczać dawki dobowej wynoszącej jedną tabletkę leku Apo-Zolpin, 10 mg.

Dzieci i młodzież
Leku Apo-Zolpin nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Czas trwania leczenia
Powtarzające się stosowanie leku przez okres kilku tygodni może osłabiać jego działanie nasenne.

Czas trwania leczenia powinien być możliwe jak najkrótszy – od kilku dni do 2 tygodni; nie powinien trwać dłużej niż 4 tygodnie. W pewnych sytuacjach może być konieczne dłuższe leczenie lekiem Apo-Zolpin.
Lekarz poinformuje pacjenta o czasie i sposobie zakończenia leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Apo-Zolpin należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, przedstawiając poniższą ulotkę i pozostałe tabletki leku. W przypadku przedawkowania zolpidemu występują objawy od skrajnej senności do śpiączki o nieznacznym nasileniu i śpiączki, która może spowodować zgon.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Apo-Zolpin – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu, gdyż może on nasilać działanie nasenne zolpidemu. Może to zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Apo-Zolpin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka planuje ciążę lub przypuszcza, że jest w ciąży, powinna skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje o odstawieniu leku lub kontynuacji leczenia.

Nie należy stosować zolpidemu w ciąży i w okresie karmienia piersią, zwłaszcza podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży, ponieważ brak wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania zolpidemu u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

Jeśli korzyści z zastosowania zolpidemu u matki przewyższają ryzyko dla płodu, lekarz może zdecydować o podaniu tego leku kobiecie w ciąży. U noworodków, których matki stosowały długotrwale zolpidem w ostatnich miesiącach ciąży mogą wystąpić objawy odstawienne.

Nie należy stosować leku Apo-Zolpin w okresie karmienia piersią, ponieważ niewielkie ilości zolpidemu są wydzielane do mleka matki.

Ulotka Apo-Zolpin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Apo-Zolpin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

23 komentarze do “Apo-Zolpin”

 1. Biorę Apo zolpin już kilka lat…chyba około 5 może już nawet 6… tylko pół tabletki przed spaniem… nie jestem w stanie zasnąć bez niej. Czasem zdarza mi się jednak 1 x , może 2 x w tygodniu zasnąć po kilku godzinach przewracania się z boku na bok… Chciałabym się dowiedzieć od fachowca, jakie są skutki uboczne tak długotrwałego zażywania leku….

  Odpowiedz
 2. Miałam ogromne problemy ze spaniem, zarówno z zasypianiem ,ale też jak już udało mi się usnąć pobudki co 2 godziny. Biorę od 2 lat apo- zolpin pół tabletki i wiem że pośpię do rana. Czasem kiedy nie muszę rano wstawać nie Biorę proszka i zasypiam, więc myślę że nie jestem jezzcze uzależniona…
  Nie odczuwam żadnych skutków ubocznych opisanych w czytanych wyżej komentarzach
  Spokojny sen to dla mnie błogosławieństwo! Już dawno przestałam na siłę walczyć że sama sobie poradzę z bezsennoscia…

  Odpowiedz
 3. Jeśli biorę na noc ok 22 ej – zasypiam szybko i śpię do rana. Jeśli biorę wcześniej, albo nie daj Bóg, w czasie dnia – nie zasypiam w ogóle, tylko odcina mi świadomość i nie pamiętam, z kim rozmawiałam i co robiłam. Najlepiej więc brać tylko na noc. aby nie robić głupot.

  Odpowiedz
 4. W moim przypadku niestety silnie uzależnia,nie wyobrażam sobie kolejnej nocy bez apo-zolpin 10mg,mimo tego uważam,że doskonale spełnia swoją funkcję,usypia się szybko i do samego rana. Nie polecam natomiast kombinować z dawką(3-4)w większości przypadków pobudza dosyć mocno,czym zmienia swoje pierwotne działnie(dziwnie A za razem przyjemnie…)

  Odpowiedz
  • Bardzo uzaleznienia i to nie jest lekarstwo tylko powolna śmierć ja jestem od dwoch miesiecy na ty gównie i nie wiem kto to pozwolił sprzedawać mi to wcisneła rodzinna lekarka a teraz odsyła do psychiatry i umywa rączki a miało być tylko jedna na noc a potem druga nad ranem chodzę jak zombie.

   Odpowiedz
  • długo już bierzes apo zolpin? ja juz 10 lat,ułatwia mi zasypianie,chce odstawic ten lek ale mam jakieś obawy,moze skontakyować tp z neurologiem?

   Odpowiedz
 5. Witam ja juz jestem uzalezniony od apo zolpinu biore w dzien okolo 30, tabletek wieczorem 20, tabletek ,spie okolo 4,5, godz noe wiem co robic

  Odpowiedz
 6. Stosuje lek stopniowo. Mam sezonowe bezsenności. Apozolpin działa na mnie bardzo dobrze i pozwala mi powrócić do zdrowego zasypiania. Na początku organizm potrzebuje małej ilości-pół tabletki- jednak jeśli bezsenność jest na tyle silna ze pół nie zadziała to cała. Nikt nie dodał tez tego, że lek może wywoływać uczucie odalienowania czy halocynacji(przyjemnych) czy w moim przypadku zaostrzał ataki paniki jeśli idąc spac nie kładłem się w pokoju czystym jak w szpitalu.

  Odpowiedz
 7. Przed snem.biore jedna tab ona mnie porostu uspokaja A nie usypia Ale dobre i to dla mnie oczy mi się przymróżają może zasnę za.jakies 2 godz hehe

  Odpowiedz
 8. Przyjąłem wszelkie możliwe środki nasenne dostępne na receptę . Efekt ? Żadnego .
  Zapomniałem co to sen i gdy jakiś mędrzec imputuje mi niepojęty absurd określany mianem „uzależnieni”e ; mogę mu odpowiedzieć – jestem bardzo , ale to baaardzo ” uzależniony ” od braku cierpienia !!!!!
  Gdy podczas hospitalizacji próbowano mnie notabene już nie pierwszy raz , ” uszczęśliwić ” odstawieniem leku , który umożliwia mi jakiekolwiek funkcjonowanie ; zgromadzone wokół łoża gremium lekarskie podczas obchodu ; po mojej mowie ; wymownie zamilknęło .To są moję pieniądze , moje cierpienie i moje życie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie aspiruję do bycia męczennikiem i konania godnego średniowiecznego skazańca , gdy jakiś pozbawiony wyobraźni pan lub pani ; koniecznie chce mnie dobić ; niech uczyni to w profesjonalny sposób , o czym wspomniałem mądremu gronu lekarskiemu.Zatem proszę łaskawie posłać pojęcie ” uzależniony” w stosunku do osoby cierpiącej 24 godziny na dobę ;w SEMANTYCZNY NIEBYT , bowiem tej nocy , półprzytomny z bólu , również nie będę spał .Wy – owszem , tak lecz inni nie .

  Odpowiedz
 9. Wczoraj wziąłem pierwszy raz. Ok 20 jedna tabletkę. Ok. 23 drugą. Po 4 rano trzecią. Niestety, zasnąłem ok 5 rano na DWIE godziny. Siedzę teraz i zastanawiam się, czy nie jechać do lekarza, że ten lek, jednak na mnie nie działa. Mam nowotwór i być może ból jamy brzusznej jest zbyt wielki? Nie wiem…

  Odpowiedz
 10. Od tygodnia biorę całą tabletkę przed snem i jak jola budzę się ok 2-3 wystraszony na szczęście szybko zasypiam znowu a głupoty śnią mi się dalej tyle że rano nic nie pamiętam tzn. pamiętam że głupoty

  Odpowiedz

Dodaj komentarz