Zolpic

Zolpic to lek nasenny, który zawiera substancję czynną zolpidem. Działa bardzo szybko, do 30 minut od zażycia. Stosowany jest w krótkotrwałym, doraźnym leczeniu bezsenności. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Zolpic zawiera zolpidem, który jest środkiem nasennym. Działanie nasenne leku, po podaniu doustnym, występuje szybko (po 10–30 minutach od przyjęcia leku) i trwa do 6 godzin.

Zolpic wskazany jest w krótkotrwałym leczeniu bezsenności u dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest zolpidem. Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg zolpidemu (w postaci winianu).

Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek, talk.

Dawkowanie

Podanie doustnie.
Zolpidem jest lekiem działającym bardzo szybko, dlatego powinien być stosowany bezpośrednio przed pójściem spać lub w łóżku.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania zolpidemu u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat nie zostały ustalone. Z tego względu nie należy stosować zolpidemu w tej grupie pacjentów.

Stosowanie u dorosłych
Zalecana dawka leku Zolpic wynosi 10 mg na 24 godziny. Niektórym pacjentom lekarz może przepisać mniejszą dawkę. Lek Zolpic należy przyjmować:
– w pojedynczym podaniu,
– bezpośrednio przed snem.

Pacjent musi zachować okres co najmniej 8 godzin pomiędzy przyjęciem leku a przystąpieniem do wykonywania czynności, które wymagają zwiększonej koncentracji.

Nie przekraczać dawki 10 mg na 24 godziny.

U pacjentów w podeszłym wieku lub pacjentów osłabionych, którzy mogą być szczególnie wrażliwi na zolpidem, zaleca się dawkę 5 mg na dobę.

U pacjentów z niewydolnością wątroby, leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg na dobę.

U pacjentów poniżej 65 lat, w dobrym stanie ogólnym i w przypadku niewystarczającej skuteczności mniejszej dawki, dawkę dobową lekarz może następnie zwiększyć.

Zalecany czas stosowania leku wynosi od kilku dni do dwóch tygodni. Podobnie jak w przypadku innych leków nasennych, zolpidemu nie należy stosować dłużej niż 4 tygodnie.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia dużej ilości tabletek należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem tak szybko jak to możliwe. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki i tę ulotkę. Mogą wystąpić objawy takie jak zaburzenia świadomości o różnym nasileniu (od senności patologicznej do lekkiej śpiączki).

Jedzenie i picie (alkohol)

Pokarm zmniejsza wchłanianie zolpidemu. W celu szybszego zaśnięcia, nie należy przyjmować leku z posiłkiem albo tuż po posiłku.

W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Alkohol nasila działanie nasenne zolpidemu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować tego leku w ciąży i podczas karmienia piersią.

Ulotka Zolpic

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Zolpic (forum)

Stosujesz Zolpic? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Zolpic”

  1. Stosuję zolpik od 10 lat z przerwą na zalatwienie recepty czyli jakiś tydzień. Zasypiam dopiero po 10 tabletkach daje mi 3-5 godzin snu, jestem wypoczęta. Zaznaczam,że pracuję w bardzo prestiżowej firmie gdzie nie mogę pozwolić sobie na błąd lub gorszą formę. Czasem zdarza sie, że wzięłam nawet i 40 budzę się jak nowo narodzona po 8 godzinach. Więc strasznie uzaleznieniem to mnie jakoś nie przekonuje, tym bardziej jak ma się pracę 3 dni nocki 2 dniowki prawdziwej charówki. Bez zolpiki nie dałabym rady się zregenerować. Mój naturalny sen to wcale lub dwie godziny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Zolpic. Podziel się doświadczeniami na forum.