Daxas

Daxas to lek o właściwościach przeciwzapalnych, który działa na bazie roflumilastu. Roflumilast jest inhibitorem PDE4, głównego enzymu metabolizującego cAMP. Lek ten jest wskazany do stosowania w leczeniu podtrzymującego ciężkiej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Daxas jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Daxas zawiera substancję czynną roflumilast, który jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym, nazywanym inhibitorem fosfodiesterazy 4. Roflumilast zmniejsza aktywność fosfodiesterazy 4, białka naturalnie występującego w komórkach. Ograniczenie aktywności tego białka, powoduje zmniejszenie stanu zapalnego w płucach. Pomaga to zatrzymać postępujące zwężanie się dróg oddechowych w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). W ten sposób lek Daxas zmniejsza u tych chorych problemy z oddychaniem.

Daxas stosowany jest w leczeniu podtrzymującym ciężkiej postaci POChP u dorosłych z częstymi przypadkami pogorszenia objawów POChP (tzw. zaostrzenie) w przeszłości i u których występuje przewlekłe zapalenie oskrzeli. POChP jest to przewlekła choroba płuc powodująca zwężenie dróg oddechowych (obturację) oraz ich obrzęk i podrażnienie (zapalenie). Prowadzi do wystąpienia objawów, takich jak kaszel, świsty przy oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej lub trudności w oddychaniu. Daxas należy stosować jednocześnie z lekami rozszerzającymi oskrzela.

Skład

Substancją czynną leku jest roflumilast. Każda tabletka powlekana (tabletka) zawiera 500 mikrogramów roflumilastu.

Pozostałe składniki to:

– Rdzeń: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon (K90), magnezu stearynian.
– Otoczka: hypromeloza, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie

Zalecana dawka to jedna tabletka (500 mikrogramów) raz na dobę.

Tabletkę należy połknąć z odpowiednią ilością wody. Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletkę należy przyjmować każdego dnia o tej samej porze.

W celu uzyskania korzystnego działania leczniczego może być konieczne przyjmowanie leku Daxas przez kilka tygodni.

Przedawkowanie

U pacjenta, który przyjął więcej tabletek niż zalecane, mogą wystąpić następujące objawy: ból głowy, nudności, biegunka, zawroty głowy, kołatanie serca, uczucie pustki w głowie, potliwość i niskie ciśnienie krwi. Należy natychmiast poinformować lekarza lub farmaceutę. Jeśli to możliwe, należy wziąć ze sobą lek i tę ulotkę.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ponieważ lek Daxas może być niebezpieczny dla nienarodzonego dziecka, nie należy zachodzić w ciążę oraz należy stosować skuteczną metodę antykoncepcyjną w trakcie leczenia.

Ulotka Daxas

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Daxas (forum)

Stosujesz Daxas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Daxas”

  1. Mam pytanie
    Otoż lek ten od 3 tyg bierze moj teść Pojawila sie biegunka Wiem ze to działanie niepożadane Czy ktos moze mi odpowiedziec czy wstrzymac lek czy moze dalej brac a biegunka przeminie? zaznaczam ze pomimo tak krotkiego czasu brania leku widac efekty

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Daxas. Podziel się doświadczeniami na forum.