Zgaga, refluks – jakie leki pomogą?

Spis leków stosowanych w leczeniu zgagi i refluksu.

Zobacz także:

Biegunka
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy
Niestrawność – leki na trawienie
Leki na wątrobę
Wzdęcia
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Wszystkie leki gastrologiczne 

Zgaga i refluks – czym są?

Zgaga to objaw chorobowy cechujący się pieczeniem w okolicach przełyku, a spowodowana jest cofaniem się treści żołądkowej. Jej powodem może być zarówno przepełnienie żołądka, jak i jedzenie w pośpiechu, gdzie pokarm nie będzie dokładnie przeżuty. Zgagę najczęściej odczuwają osoby przemęczone, z napięciem nerwowym oraz nałogami (alkohol i papierosy).
Odpowiada za nią tak zwany refluks, czyli choroba związana z nieprawidłowym zrzucaniem do przełyku kwaśnej treści żołądkowej. Najczęstszą przyczyną choroby refluksowej jest zmniejszenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Wpływ na rozwój refluksu mogą mieć zaburzenia hormonalne lub cukrzyca. Czynnikiem podwyższającym ryzyko jest również otyłość i ciąża, kiedy to wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej.

Zobacz także: Zgaga w ciąży

Zgaga i refluks – czym leczyć?

Leczenie zgagi i refluksu powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od zmiany naszego stylu życia i diety, to pierwszy krok aby złagodzić lub całkowicie pozbyć się objawów – jednak nie zawsze wystarczający. W większości przypadków koniecznie jest leczenie farmakologiczne poprzez leki, które zobojętniają lub hamują wydzielanie kwasu w żołądku. Leczenie to nie niweluje całkowicie przyczyny choroby. Zwiększa pH, dzięki czemu uszkodzona błona śluzowa ma możliwość regeneracji. Najczęściej stosuje się środki z grupy blokerów receptora H2 oraz inhibitory pompy protonowej. Kiedy choroba refluksowa jest w bardzo zaawansowanym stadium, niezbędne będzie leczenie operacyjne. Polega ono na otoczenie fragmentem żołądka dolnego zwieracza przełyku.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik