Acidwell

Acidwell to lek w postaci tabletek działający łagodząco w przypadku nadkwasoty i zgagi. Pantoprazolum to substancja o działaniu zmniejszającym wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Acilesol

Tabletki produktu leczniczego Acilesol są wskazane w leczeniu: czynnej choroby wrzodowej dwunastnicy, czynnej łagodnej choroby wrzodowej żołądka.

Adozol

Adozol to lek przeciwcukrzycowy, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Dzięki niemu możesz cieszyć się pełnią życia, bez obaw o skoki glukozy.

Agastin 20 mg

Agastin 20 mg to lek zawierający omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Omeprazol działa poprzez zmniejszanie produkcji kwasu w żołądku, co pomaga w leczeniu różnych stanów związanych z nadmierną produkcją kwasu, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy i zespół Zollingera-Ellisona. Agastin 20 mg jest dostępny w postaci kapsułek do stosowania doustnego. Pamiętaj, że Agastin 20 mg jest dostępny tylko na receptę.

Anesteloc

Anesteloc

Anesteloc to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek ten stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Jest dostępny na receptę.

Anesteloc Max

Anesteloc Max

Anesteloc Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera pantoprazol jako substancję czynną. Jest to inhibitor pompy protonowej, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i zarzucanie treści żołądkowej u dorosłych.

Bioprazol

Bioprazol

Lek o właściowściach ochronnych i przeciwrefluksowych. Ogranicza szkodliwy wpływ kwasu solnego na ściany żołądka, hamuje jego wydzielanie. Produkt leczniczy pomocny w profilaktyce i kuracji choroby wrzodowej i refluksu żołądkowo-jelitowego.

Bioprazol Bio

Bioprazol Bio

Lek zawierający omeprazol, hamujący wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym, zawierający inhibitor pompy protonowej. stosowany u pacjentów dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (np. zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej – kwaśnego odbijania).

Bioprazol Bio Control

Bioprazol Bio Control

Bioprazol Bio Control to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Lek jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Jedna kapsułka zawiera 10 mg omeprazolu.

Bioprazol Bio Max

Bioprazol Bio Max

Bioprazol Bio Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Lek jest zwykle stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Zalecana dawka to jedna kapsułka raz na dobę przez 14 dni.

Bostomac

Bostomac to lek, który jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości. Wskazania do jego stosowania zależą od konkretnej sytuacji klinicznej. Lek ten jest dostępny na receptę. Szczegółowe informacje na temat tego leku, takie jak skład, dawkowanie i możliwe działania niepożądane, można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania.

Contix ZRD

Contix ZRD to lek dostępny na receptę, który ma postać tabletek dojelitowych. Głównym składnikiem jest pantoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Lek ten zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w celu łagodzenia objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga, kwaśne odbijanie, pieczenie w przełyku. Lek ten pozwala również ograniczyć powstawanie stanów zapalnych przełyku spowodowanych cofaniem się treści żołądkowej.

Contracid

Contracid to lek, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany do łagodzenia objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga, kwaśne odbijanie, pieczenie w przełyku. Lek ten pozwala również ograniczyć powstawanie stanów zapalnych przełyku spowodowanych cofaniem się treści żołądkowej. Contracid jest dostępny na receptę.

Controloc

Controloc to lek, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Zawiera substancję czynną – pantoprazol. Stosowany jest w leczeniu chorób przewodu pokarmowego związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Controloc Control

Controloc Control

Controloc Control to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie u dorosłych.

Controzil

Controzil to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Jego działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Controzil 10 mg i Controzil 20 mg jest wskazany w leczeniu objawów refluksu (np. zgaga, odbijanie kwaśnej treści) u dorosłych. Lek Controzil jest również stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń górnego odcinka jelita cienkiego lub żołądka, owrzodzeń zakażonych bakteriami nazywanymi „Helicobacter pylori” oraz owrzodzeń spowodowanych przez leki określane jako NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Lek dostępny jest na receptę.

Escid Control

Escid Control to lek, którego substancją czynną jest ezomeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek ten jest stosowany u osób dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, kwaśne odbijanie czy cofanie treści żołądkowej do przełyku. Escid Control jest dostępny bez recepty.

Esomeprazol Alugastrin

Esomeprazol Alugastrin to lek zawierający ezomeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest zalecany do krótkotrwałego leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie. Lek jest dostępny na receptę.

Esomeprazol Arriello

Esomeprazol Arriello to lek, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co pomaga w leczeniu objawów związanych z refluksowym zapaleniem przełyku. Jest to inhibitor pompy protonowej, który jest skuteczny w leczeniu objawów takich jak zgaga. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują chorobę refluksową przełyku, wrzody żołądka związane z leczeniem niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy związanym z leczeniem NLPZ u pacjentów z grupy ryzyka, a także leczenie zespołu Zollingera-Ellisona.

Esomeprazol Towa

Esomeprazol Towa to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych “inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek ten stosowany jest w leczeniu objawów związanych z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku oraz w chorobie wrzodowej żołądka. Jest dostępny na receptę.

Esomeprazole Genoptim

Esomeprazole Genoptim to lek zawierający substancję czynną o nazwie ezomeprazol, należący do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działanie tego typu leków polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Esomeprazole Genoptim stosuje się w krótkotrwałym leczeniu pewnych schorzeń, w przypadkach, gdy nie jest możliwe przyjmowanie leków doustnie. Preparat ten jest skuteczny w leczeniu choroby refluksowej przełyku, która objawia się bólem, stanem zapalnym i zgagą, spowodowanymi przedostawaniem się kwasu solnego z żołądka do przełyku. Ponadto, lek ten może być stosowany w celu zapobiegania powstawaniu wrzodów żołądka, szczególnie w przypadku pacjentów przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Esomeprazole Genoptim jest również skuteczny w zapobieganiu nawrotom krwawienia po leczeniu endoskopowym z powodu ostrego krwawienia z wrzodu żołądka lub dwunastnicy. Jest dostępny na receptę.

Esomeprazole SUN

Esomeprazole SUN to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek stosowany jest w terapii choroby refluksowej przełyku w celu leczenia powstałych nadżerek, zapobiegania nawrotom choroby bądź w leczeniu objawowym. Ponadto esomeprazol znajduje zastosowanie w eradykacji bakterii Helicobacter pylori, którą przeprowadza się zarówno podczas leczenia choroby wrzodowej dwunastnicy lub aby zapobiec nawrotom wystąpienia wrzodu trawiennego. Lek jest dostępny na receptę.

Esomeprazole Zentiva

Esomeprazole Zentiva to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych “inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek stosowany jest w terapii choroby refluksowej przełyku w celu leczenia powstałych nadżerek, zapobiegania nawrotom choroby bądź w leczeniu objawowym. Ponadto esomeprazol znajduje zastosowanie w eradykacji bakterii Helicobacter pylori. Lek jest dostępny na receptę.

Esprazox

Esprazox to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną esomeprazol. Jest to lek stosowany w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego, takich jak nadżerkowe refluksowe zapalenie przełyku i zgaga. Działa poprzez zmniejszenie produkcji kwasu solnego w żołądku, co pomaga złagodzić objawy związane z refluksowym zapaleniem przełyku i zgagą.

FAMOTYDYNA Ranigast

Famotydyna Ranigast to lek, który zawiera famotydynę, należącą do grupy leków nazywanych antagonistami receptora H2. Lek hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a jego działanie utrzymuje się przez 10 do 12 godzin. Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe, objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych, niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak niestrawność, zgaga i nadkwaśność. Jest dostępny bez recepty.

Gasec-20 Gastrocaps

Gasec-20 Gastrocaps to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia przełyku wywołanego zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku (refluksem żołądkowo-przełykowym), w zespole Zollinger-Ellisona oraz w leczeniu i zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy w trakcie leczenia NLPZ (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi) w pacjentów z grupy ryzyka. Gasec-20 Gastrocaps jest dostępny na receptę.

Gastranin Zdrovit

Gastranin Zdrovit to lek w postaci tabletek musujących, który jest stosowany w objawowym leczeniu dolegliwości dyspeptycznych, takich jak zgaga, niestrawność, nadkwaśność, niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego. Substancją czynną leku jest ranitydyna, która hamuje wydzielanie kwasu solnego oraz pepsyny w żołądku. Działanie tej substancji utrzymuje się nawet przez 12 godzin. Lek jest dostępny bez recepty.

Gastronorm

Gastronorm, zawiera pantoprazol, to lek z grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez blokowanie enzymu wytwarzającego kwas żołądkowy, co skutkuje zmniejszeniem ilości kwasu w żołądku. Stosuje się go w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Gastrostad

Gastrostad to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera pantoprazol. Jest to substancja czynna hamująca wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Gastrostad jest stosowany w leczeniu łagodnej postaci choroby refluksowej przełyku i jej objawów, takich jak zgaga, zarzucanie treści żołądkowej, ból podczas przełykania. Jest to lek na receptę.

Gastrovit MultiActive

Gastrovit MultiActive to lek roślinny stosowany doustnie. Zawiera wyciąg złożony płynny z ziela bylicy bożego drzewka, owocu ostropestu plamistego, liścia mięty pieprzowej, ziela drapacza lekarskiego, korzenia mniszka lekarskiego i ziela krwawnika. Lek jest przeznaczony do stosowania w niestrawnościach (z objawami zgagi, odbijania, nudności) i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych spowodowanych niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego i żółci. Gastrovit MultiActive jest dostępny bez recepty.

Gastrowell

Gastrowell jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez hamowanie pompy protonowej w komórkach okładzinowych żołądka, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego. Wskazaniami do stosowania leku są: leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku oraz zapobieganie jej nawrotom, leczenie zespołu Zollingera i Ellisona, zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób z grup zwiększonego ryzyka wymagających długotrwałego stosowania tych leków. Lek jest dostępny na receptę.

Gastrowell Control

Gastrowell Control to lek, którego substancją czynną jest pantoprazol. Pantoprazol blokuje enzym wytwarzający kwas żołądkowy, co prowadzi do zmniejszenia ilości kwasu w żołądku. Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u dorosłych.

Gaviscon

Gaviscon to lek dostępny bez recepty, który jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie, niestrawność. Może być stosowany po posiłkach, w czasie ciąży lub u osób z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Preparat zawiera substancje czynne: alginian sodu, wodorowęglan sodu oraz węglan wapnia. Te substancje szybko reagują z kwasem solnym w żołądku tworząc ochronną warstwę żelu o odczynie prawie obojętnym, która utrzymuje się na powierzchni treści żołądkowej i zapobiega jej cofaniu się (zarzucaniu) do przełyku.

Gaviscon Advance

Gaviscon Advance to lek dostępny bez recepty, który należy do grupy leków nazywanych “środkami hamującymi refluks żołądkowo-przełykowy”. Tworzy on ochronną warstwę utrzymującą się na powierzchni treści żołądkowej, co skutecznie zapobiega cofaniu się kwaśnej treści do przełyku. Jest stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Może być również stosowany u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Gaviscon Duo

Gaviscon Duo to lek, który jest często stosowany do łagodzenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie i niestrawność. Działa poprzez tworzenie ochronnej warstwy na powierzchni treści żołądkowej, co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej z żołądka. Składniki czynne leku to alginian sodu, wodorowęglan sodu oraz węglan wapnia. Gaviscon Duo jest dostępny bez recepty.

Gaviscon o smaku mięty

Gaviscon o smaku mięty to lek dostępny bez recepty, który ma postać tabletek do rozgryzania i żucia. Składa się z trzech substancji czynnych: alginianu sodu, wodorowęglanu sodu oraz węglanu wapnia. Lek ten tworzy ochronną warstwę na powierzchni treści żołądkowej, co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści z żołądka. Jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie, niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży.

Gaviscon o smaku mięty saszetki

Gaviscon o smaku mięty to lek dostępny bez recepty, który tworzy ochronną warstwę utrzymującą się na powierzchni treści żołądkowej. Ta warstwa zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej z żołądka, co powoduje zmniejszenie bólu i uczucia dyskomfortu w gardle i jamie ustnej. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie i niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Może być również stosowany u osób z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Gaviscon o smaku mięty TAB

Gaviscon o smaku mięty TAB to lek dostępny bez recepty, przeznaczony do leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Objawy te obejmują zgagę, odbijanie i niestrawność, które mogą występować na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Lek tworzy ochronną warstwę na powierzchni treści żołądkowej, co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści z żołądka, zmniejszając tym samym ból i uczucie dyskomfortu w gardle i jamie ustnej.

Gealcid

Gealcid to lek, który składa się z kwasu alginowego, sodu wodorowęglanu oraz glinu wodorotlenku. Dzięki swoim właściwościom zobojętniającym kwas solny, Gealcid działa osłaniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy, co przyczynia się do łagodzenia dolegliwości bólowych związanych z nadkwaśnością lub chorobą wrzodową. Jest stosowany w przypadkach zgagi (pieczenie w przełyku), refluksu żołądkowo-przełykowego (kwaśne odbijanie) oraz przepukliny rozworu przełykowego. Gealcid jest dostępny bez recepty.

Gelatum Aluminii Phosphorici

Gelatum Aluminii Phosphorici to lek, który skutecznie zobojętnia kwas solny soku żołądkowego, a także działa osłaniająco i ściągająco. Dzięki zawartości fosforanu glinu, lek tworzy ochronną warstwę na błonie śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy, co przyczynia się do jej szybszego gojenia. Stosowany jest w leczeniu dolegliwości występujących w przebiegu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadkwaśności soku żołądkowego, refluksu przełykowo-żołądkowego oraz zgagi. Jest dostępny bez recepty.

Zgaga, refluks – jakie leki pomogą?

Spis leków stosowanych w leczeniu zgagi i refluksu.

Zobacz także:

Biegunka
Choroba Leśniowskiego-Crohna
Helicobacter pylori – wrzody żołądka i dwunastnicy
Niestrawność – leki na trawienie
Leki na wątrobę
Wzdęcia
Zaparcia
Zatrucia pokarmowe
Wszystkie leki gastrologiczne 

Zgaga i refluks – czym są?

Zgaga to objaw chorobowy cechujący się pieczeniem w okolicach przełyku, a spowodowana jest cofaniem się treści żołądkowej. Jej powodem może być zarówno przepełnienie żołądka, jak i jedzenie w pośpiechu, gdzie pokarm nie będzie dokładnie przeżuty. Zgagę najczęściej odczuwają osoby przemęczone, z napięciem nerwowym oraz nałogami (alkohol i papierosy).
Odpowiada za nią tak zwany refluks, czyli choroba związana z nieprawidłowym zrzucaniem do przełyku kwaśnej treści żołądkowej. Najczęstszą przyczyną choroby refluksowej jest zmniejszenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Wpływ na rozwój refluksu mogą mieć zaburzenia hormonalne lub cukrzyca. Czynnikiem podwyższającym ryzyko jest również otyłość i ciąża, kiedy to wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej.

Zobacz także: Zgaga w ciąży

Zgaga i refluks – czym leczyć?

Leczenie zgagi i refluksu powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od zmiany naszego stylu życia i diety, to pierwszy krok aby złagodzić lub całkowicie pozbyć się objawów – jednak nie zawsze wystarczający. W większości przypadków koniecznie jest leczenie farmakologiczne poprzez leki, które zobojętniają lub hamują wydzielanie kwasu w żołądku. Leczenie to nie niweluje całkowicie przyczyny choroby. Zwiększa pH, dzięki czemu uszkodzona błona śluzowa ma możliwość regeneracji. Najczęściej stosuje się środki z grupy blokerów receptora H2 oraz inhibitory pompy protonowej. Kiedy choroba refluksowa jest w bardzo zaawansowanym stadium, niezbędne będzie leczenie operacyjne. Polega ono na otoczenie fragmentem żołądka dolnego zwieracza przełyku.

Przykładowe substancje czynne stosowane w leczeniu zaburzeń układu pokarmowego:

Loperamid
Nifuroksazyd
Trimebutyna
Omeprazol
Pantoprazol
Ranitydyna
Budezonid
Ezomeprazol
Pięciornik
Chlorek sodu
Glukonian cynku
Kora dębu
Pięciornik