RABELINZ

Działanie i wskazania

Lek Rabelinz należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej (IPP).
Lek Rabelinz działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku.

Lek Rabelinz jest stosowany w leczeniu:
– owrzodzenia w górnej części jelita (choroba wrzodowa dwunastnicy) i łagodnej choroby wrzodowej żołądka.
– choroby refluksowej przełyku z wrzodami lub bez nich. Chorobę refluksową przełyku powszechnie określa się jako zapalenie przełyku wywołane kwasem i związane z występowaniem zgagi. Zgaga, to uczucie pieczenia wznoszące się z żołądka lub dolnego odcinka klatki piersiowej do szyi. Lek Rabelinz może być również stosowany jako długotrwałe leczenie choroby refluksowej przełyku (podtrzymujące leczenie choroby refluksowej przełyku). Lek Rabelinz może być również stosowany w leczeniu objawowym umiarkowanej do bardzo ciężkiej postaci choroby refluksowej przełyku (objawowe leczenie choroby refluksowej przełyku).
– zespołu Zollingera-Ellisona, czyli stanu, w którym żołądek wytwarza wyjątkowo dużą ilość kwasu.

W połączeniu z dwoma antybiotykami (klarytromycyna i amoksycylina), lek Rabelinz jest stosowany w celu eradykacji zakażenia H. pylori u pacjentów z chorobą wrzodową. Więcej informacji dotyczących antybiotyków stosowanych w eradykacji H.pylori znajduje się w ulotkach dla pacjentów poszczególnych leków.

Skład

Substancją czynną leku jest rabeprazol sodowy. Każda tabletka zawiera 10 mg lub 20 mg rabeprazolu sodowego.

Inne składniki leku to:
rdzeń: powidon, mannitol, magnezu tlenek lekki, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, magnezu stearynian;
otoczka: etyloceluloza, magnezu tlenek lekki;
otoczka dojelitowa: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer, polisorbat 80, sodu laurylosiarczan, glikol propylenowy, talk, żelaza tlenek czerwony (E 172) – tylko dla dawki 10 mg, żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Lek Rabelinz należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj stosowana dawka, to:

Pacjenci dorośli i pacjenci w podeszłym wieku
Choroba wrzodowa dwunastnicy i łagodna choroba wrzodowa żołądka: Jedna tabletka leku Rabelinz 20 mg raz na dobę, przyjmowana rano. U większości pacjentów wyleczenie choroby wrzodowej dwunastnicy następuje w ciągu czterech tygodni, a u większości pacjentów wyleczenie łagodnej choroby wrzodowej żołądka następuje w ciągu sześciu tygodni. Jednak w celu wyleczenia niektórych pacjentów konieczne może być dodatkowe leczenie.

Choroba refluksowa przełyku z wrzodami w przebiegu: Jedna tabletka leku Rabelinz 20 mg raz na dobę przez cztery do ośmiu tygodni.

Długotrwałe leczenie choroby refluksowej przełyku: Jedna tabletka leku Rabelinz 10 mg lub jedna tabletka leku Rabelinz 20 mg raz na dobę, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.

Objawowe leczenie choroby refluksowej przełyku: Jedna tabletka leku Rabelinz 10 mg raz na dobę przez 4 tygodnie. Po ustąpieniu objawów, aby uzyskać dalszą kontrolę objawów, lekarz prowadzący może zalecić stosowanie jednej tabletki leku Rabelinz 10 mg raz na dobę, w razie potrzeby.

Zespół Zollingera-Ellisona: Leczenie należy rozpocząć od przyjęcia leku Rabelinz w dawce 60 mg raz na dobę. Lekarz może następnie dostosować dawkę w zależności od reakcji pacjenta na leczenie. Lekarz prowadzący powie ile tabletek i kiedy należy przyjmować.

Eradykacja H. pylori: Lek Rabelinz w dawce 20 mg dwa razy na dobę każdego dnia i zazwyczaj przez 7 dni (w połączeniu z dwoma antybiotykami – 500 mg klarytromycyny i 1 g amoksycyliny).

Dzieci
Lek Rabelinz nie jest zalecany do stosowania u dzieci.

Zalecenia dotyczące stosowania
Tabletki należy przyjmować połykając w całości i popijając połową szklanki wody, nie należy ich żuć ani rozgniatać. Stosując lek Rabelinz raz na dobę, tabletki należy przyjmować rano, przed śniadaniem.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Rabelinz należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Nie należy stosować leku Rabelinz w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne


Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here