Rabelinz

Rabelinz to lek zawierający substancję czynną rabeprazol sodowy. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej (IPP), które działają poprzez zmniejszenie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu czynnego owrzodzenia dwunastnicy, czynnego łagodnego owrzodzenia żołądka, choroby refluksowej przełyku z nadżerkami lub wrzodami, a także w zespole Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Rabelinz. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Rabelinz należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej (IPP).
Lek Rabelinz działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku.

Lek Rabelinz jest stosowany w leczeniu:
– owrzodzenia w górnej części jelita (choroba wrzodowa dwunastnicy) i łagodnej choroby wrzodowej żołądka.
– choroby refluksowej przełyku z wrzodami lub bez nich. Chorobę refluksową przełyku powszechnie określa się jako zapalenie przełyku wywołane kwasem i związane z występowaniem zgagi. Zgaga, to uczucie pieczenia wznoszące się z żołądka lub dolnego odcinka klatki piersiowej do szyi. Lek Rabelinz może być również stosowany jako długotrwałe leczenie choroby refluksowej przełyku (podtrzymujące leczenie choroby refluksowej przełyku). Lek Rabelinz może być również stosowany w leczeniu objawowym umiarkowanej do bardzo ciężkiej postaci choroby refluksowej przełyku (objawowe leczenie choroby refluksowej przełyku).
– zespołu Zollingera-Ellisona, czyli stanu, w którym żołądek wytwarza wyjątkowo dużą ilość kwasu.

W połączeniu z dwoma antybiotykami (klarytromycyna i amoksycylina), lek Rabelinz jest stosowany w celu eradykacji zakażenia H. pylori u pacjentów z chorobą wrzodową. Więcej informacji dotyczących antybiotyków stosowanych w eradykacji H.pylori znajduje się w ulotkach dla pacjentów poszczególnych leków.

Jaki jest skład Rabelinz, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest rabeprazol sodowy. Każda tabletka zawiera 10 mg lub 20 mg rabeprazolu sodowego.

Inne składniki leku to:
rdzeń: powidon, mannitol, magnezu tlenek lekki, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, magnezu stearynian;
otoczka: etyloceluloza, magnezu tlenek lekki;
otoczka dojelitowa: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer, polisorbat 80, sodu laurylosiarczan, glikol propylenowy, talk, żelaza tlenek czerwony (E 172) – tylko dla dawki 10 mg, żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Rabelinz – jak stosować?

Lek Rabelinz należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj stosowana dawka, to:

Pacjenci dorośli i pacjenci w podeszłym wieku
Choroba wrzodowa dwunastnicy i łagodna choroba wrzodowa żołądka: Jedna tabletka leku Rabelinz 20 mg raz na dobę, przyjmowana rano. U większości pacjentów wyleczenie choroby wrzodowej dwunastnicy następuje w ciągu czterech tygodni, a u większości pacjentów wyleczenie łagodnej choroby wrzodowej żołądka następuje w ciągu sześciu tygodni. Jednak w celu wyleczenia niektórych pacjentów konieczne może być dodatkowe leczenie.

Choroba refluksowa przełyku z wrzodami w przebiegu: Jedna tabletka leku Rabelinz 20 mg raz na dobę przez cztery do ośmiu tygodni.

Długotrwałe leczenie choroby refluksowej przełyku: Jedna tabletka leku Rabelinz 10 mg lub jedna tabletka leku Rabelinz 20 mg raz na dobę, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.

Objawowe leczenie choroby refluksowej przełyku: Jedna tabletka leku Rabelinz 10 mg raz na dobę przez 4 tygodnie. Po ustąpieniu objawów, aby uzyskać dalszą kontrolę objawów, lekarz prowadzący może zalecić stosowanie jednej tabletki leku Rabelinz 10 mg raz na dobę, w razie potrzeby.

Zespół Zollingera-Ellisona: Leczenie należy rozpocząć od przyjęcia leku Rabelinz w dawce 60 mg raz na dobę. Lekarz może następnie dostosować dawkę w zależności od reakcji pacjenta na leczenie. Lekarz prowadzący powie ile tabletek i kiedy należy przyjmować.

Eradykacja H. pylori: Lek Rabelinz w dawce 20 mg dwa razy na dobę każdego dnia i zazwyczaj przez 7 dni (w połączeniu z dwoma antybiotykami – 500 mg klarytromycyny i 1 g amoksycyliny).

Dzieci
Lek Rabelinz nie jest zalecany do stosowania u dzieci.

Zalecenia dotyczące stosowania
Tabletki należy przyjmować połykając w całości i popijając połową szklanki wody, nie należy ich żuć ani rozgniatać. Stosując lek Rabelinz raz na dobę, tabletki należy przyjmować rano, przed śniadaniem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Rabelinz należy zwrócić się po poradę do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rabelinz – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Rabelinz w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Nie należy stosować leku Rabelinz w okresie ciąży i karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Rabelinz

Ulotka Rabelinz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Rabelinz przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Rabelinz m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Sprawdź cenę i dostępność Rabelinz w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Rabelinz

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Rabelinz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Rabelinz. Podziel się doświadczeniami na forum.