Lek VIMOVO zawiera dwa różne leki o nazwie naproksen i ezomeprazol. Każdy z nich działa w inny sposób.
· Naproksen należy do leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Zmniejsza on ból i stan zapalny.
· Ezomperazol zalicza się do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Leki te powodują zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku.
Ezomeprazol pomaga zmniejszyć ryzyko wrzodów i inych dolegliwości żołądka powstających u pacjentów, u których konieczne jest stosowanie NLZP.
Lek VIMOVO stosuje się w leczeniu następujących schorzeń:
· Choroba zwyrodnieniowa stawów.
· Reumatoidalne zapalenie stawów.
· Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Lek VIMOVO pomaga zmniejszyć ból, obrzęk, zaczerwienienie i podwyższoną temperaturę (stan zapalny).
Pacjent otrzyma lek, jeśli małe dawki leków z grupy NLPZ są nieskuteczne w zwalczaniu bólu i jest w grupie ryzyka wystąpienia wrzodu żołądka lub wrzodu w jelicie cienkim (dwunastnicy) podczas stosowania NLPZ.
Jaki jest skład Vimovo, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: naproksen 500 mg i ezomeprazol 20 mg.
Ponadto lek zawiera w rdzeniu tabletki: kroskarmelozę sodową, magnezu stearynian, powidon K90, krzemionkę koloidalną bezwodną, i w otoczce: wosk Carnauba, glicerolu monostearynian 40-55, hypromelozę, żelaza tlenek żółty (E 172), makrogol 8000, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%, metylu parahydroksybenzosan, polidekstrozę, polisorbat 80, propylu parahydroksybenzosan , sodu laurylosiarczan, tytanu dwutlenek (E 171), trietylu cytrynian; w składzie tuszu: hypromelozę, żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy.
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Ezomeprazol, Naproksen
Dawkowanie preparatu Vimovo – jak stosować ten lek?
Stosowanie leku:
· Tabletkę należy połykać w całości popijając wodą. Nie należy dzielić, żuć ani kruszyć tabletki. Jest ważne, aby zażywać tabletkę w całości, by działała ona prawidłowo.
· Tabletkę należy przyjąć przynajniej 30 minut przed posiłkiem.
· Jeśli pacjent stosuje lek przez długi okres czasu, lekarz może zadecydować o śisłym kontrolowaniu pacjenta (szczególnie jeśli pacjent stosuje lek dłużej niż rok).
Ile tabletek przyjmować:
· Należy stosować jedna tabletkę dwa razy na dobę przez okres zodny z zaleceniami lekarza.
· Lek VIMOVO dostępny jest jedynie w dawce 500 mg+20 mg. Jeśli lekarz uzna, że dawkowanie nie jest właściwe, może zalecić inne leczenie.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku VIMOVO, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe objawy przedawkowania to: zawroty głowy, senność, ból lub dyskomfort w górnej części jamy brzusznej, zgaga, nudności, splątanie, wymioty, krwawienia z żołądka i jelit, utrata świadomości, obrzęk twarzy, reakcje alergiczne i niekontrolowane ruchy ciała.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vimovo – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy stosować leku VIMOVO z pokarmem. Może to zmniejszyć działanie leku VIMOVO. Tabletkę należy przyjąć przynajmniej 30 minut przed posiłkiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Vimovo w okresie ciąży i karmienia piersią?
· Nie stosować leku VIMOVO w ostatnich 3 miesiącach ciąży.
· Przed zastosowaniem leku należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka jest w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży. Lekarz zdecyduje czy pacjentka może stosować lek VIMOVO.
· Nie karmić piersią podczas stosowania leku VIMOVO. Jest to spowodowane tym, że niewielkie ilości leku przenikają do mleka karmiących kobiet. Jeśli pacjentka planuje karmienie piersią nie powinna stosować leku VIMOVO.
Jeśli pacjentka jest w ciąży, może być w ciąży lub karmi piersią przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Lek VIMOVO może utrudniać zajścię w ciążę. Należy poinformować lekarza jeśli pacjentka planuje ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę.
Ulotka Vimovo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Vimovo?
Cena Vimovo i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Vimovo.Opinie o Vimovo - forum pacjentów
Stosujesz Vimovo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.