Etrixenal

Etrixenal to lek zawierający naproksen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Etrixenal łagodzi ból, obrzęk, zaczerwienienie oraz zmniejsza stan zapalny. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu ostrego bólu o nasileniu małym lub umiarkowanym stawów, mięśni lub ścięgien, spowodowanego na przykład urazem. Etrixenal jest dostępny bez recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Etrixenal. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Etrixenal, żel:
Etrixenal jest lekiem w postaci żelu. Lek zawiera substancję czynną – naproksen – w ilości 100 mg/g, która należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne i jest stosowany miejscowo na skórę. W wyniku stosowania leku następuje zmniejszenie bólu i obrzęku oraz powrót sprawności ruchowej.

Etrixenal stosuje się do miejscowego leczenia ostrego bólu spowodowanego urazami ścięgien i więzadeł.
Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.

Etrixenal, tabletki:
Lek Etrixenal zawiera naproksen, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Etrixenal zmniejsza ból, obrzęk, zaczerwienienie oraz zmniejsza stan zapalny.
Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu ostrego bólu o nasileniu małym lub umiarkowanym stawów, mięśni lub ścięgien, spowodowanego np. urazem.
Jeśli po 7 dniach nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jaki jest skład Etrixenal, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest naproksen.

Etrixenal, żel:
– Pozostałe składniki to: etanol (96 %), lewomentol, etylu parahydroksybenzoesan (E 214), chloralu wodzian, karbomery, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

Etrixenal, tabletki:
– Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelaza tlenek żółty (E172), prowidon (K-29/32), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A) i stearynian magnezu.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Etrixenal – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Etrixenal, żel:
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, należy przyjąć następujący schemat stosowania leku: nałożyć lek na skórę w ilości zależnej od rozmiarów bolącego miejsca (najczęściej pasek żelu o długości około 4 cm), rozprowadzić w miejscu bólu i delikatnie wmasować do całkowitego wchłonięcia. Lek należy stosować od 2 do 6 razy na dobę w odstępach kilkugodzinnych.
Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy.

Nie stosować leku Etrixenal dłużej niż jeden tydzień. Jeżeli ból i obrzęk nie ustąpią lub nasilą się po upływie 1 tygodnia stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Jeśli wystąpi zaczerwienienie i podrażnienie skóry, należy zaprzestać stosowania leku aż do czasu ustąpienia objawów, jeśli objawy nie ustąpią należy zgłosić się do lekarza.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Etrixenal, tabletki:
Lek należy stosować doustnie popijając niewielką ilością wody, w trakcie lub po posiłku.

Dorośli
Zalecana dawka początkowa to dwie tabletki, a następnie 1 tabletka co 6-8 godzin w zależności od potrzeby. Nie należy przyjmować więcej niż 3 tabletki na dobę bez konsultacji z lekarzem.
Należy przyjmować najmniejszą dawkę przez najkrótszy czas konieczny do ustąpienia objawów.
Jeśli po 7 dniach nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Etrixenal u dzieci.

Osoby w podeszłym wieku oraz pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Przed zastosowaniem leku Etrixenal należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zalecana dawka powinna być mniejsza niż w przypadku osób dorosłych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Etrixenal, żel:
Ze względu na niewielkie wchłanianie naproksenu przez skórę do krwiobiegu, nie istnieje ryzyko przedawkowania lub zatrucia lekiem przeznaczonym do stosowania miejscowego. Jednakże, wskutek nieprawidłowego stosowania lub przypadkowego połknięcia, mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane. W takim wypadku lekarz powinien podjąć postępowanie medyczne właściwe dla zatruć niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.
W razie przypadkowego połknięcia leku należy skontaktować się z lekarzem.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Etrixenal, tabletki:
W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku Etrixenal należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać bezpośrednio do szpitala. Należy wziąć opakowanie leku ze sobą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Etrixenal – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Etrixenal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Leku nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz stwierdzi, że stan kliniczny kobiety wymaga stosowania tego leku i stosowanie będzie przebiegać pod nadzorem lekarza. Lek Etrixenal jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży.
Leku nie należy stosować podczas karmienia piersią, chyba że stosowanie zalecił i nadzoruje lekarz.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Etrixenal

Ulotka Etrixenal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Etrixenal przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Etrixenal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Etrixenal w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Etrixenal

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Etrixenal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Etrixenal. Podziel się doświadczeniami na forum.