Pantoprazole Genoptim

Pantoprazole Genoptim to lek, którego substancją czynną jest pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez blokowanie enzymu wytwarzającego kwas solny w komórkach okładzinowych żołądka, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Lek ten stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku u dorosłych, takich jak zgaga i zarzucanie treści żołądkowej. Pantoprazole Genoptim jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Pantoprazole Genoptim zawiera substancję czynną pantoprazol (w postaci półtorawodzianu sodowego).

Pantoprazole Genoptim jest selektywnym „inhibitorem pompy protonowej”, lekiem, który zmniejsza wydzielanie kwasu w żołądku. Stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego.

Pantoprazole Genoptim 20 mg, tabletki dojelitowe stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w:
– Leczeniu objawów (np. zgaga, cofanie się kwasu, ból przy przełykaniu) związanych z chorobą refluksową przełyku spowodowaną cofaniem się kwasu z żołądka.
– Długotrwałym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku (stan zapalny przełyku, któremu towarzyszy cofanie się kwasu żołądkowego) oraz zapobieganiu jego nawrotom.

Pantoprazole Genoptim stosuje się u dorosłych w:
– Zapobieganiu owrzodzeniom dwunastnicy i (lub) żołądka spowodowanym niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ, np. ibuprofen) u pacjentów z grupy ryzyka, którzy muszą stale przyjmować NLPZ.

Lek Pantoprazole Genoptim 40 mg, tabletki dojelitowe stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w leczeniu:
– Refluksowego zapalenia przełyku(rurka łącząca gardło z żołądkiem). Stanowi zapalnemu przełyku towarzyszy cofanie się kwasu solnego z żołądka.

Lek Pantoprazole Genoptim stosuje się u dorosłych w:
– Zakażeniu bakterią Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy w skojarzeniu z 2 antybiotykami (leczenie eradykacyjne), w celu pozbycia się bakterii i zapobiegania nawrotom owrzodzenia.
– Chorobie wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy.
– Zespole Zollingera-Ellisona oraz innych stanach chorobowych związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku.

Skład

Substancją czynną leku jest pantoprazol.

Każda tabletka dojelitowa zawiera 20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego).

Inne składniki leku to:

Rdzeń: mannitol (E421), krospowidon (Typ A), sodu węglan bezwodny, wapnia stearynian.
Otoczka: hypromeloza 5 CP (E464), powidon K25 (E1201), glikol propylenowy (E1520), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) [polisorbat 80, sodu laurylosiarczan], trietylu cytrynian (E1505).

Jedna tabletka zawiera 40 mg pantoprazolu (w postaci półtorawodnej soli sodowej).

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: mannitol (E421), krospowidon typu A (E1202), sodu węglan bezwodny, wapnia stearynian.
Powłoka: hypromeloza 5cP (E464), powidon K–25 (E1201), glikol propylenowy (E1520), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), kwasu metakrylowego kopolimer (1:1), dyspersja 30 %, trietylu cytrynian (E1505)

Dawkowanie

Sposób podawania
Lek należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem, nie rozgryzając ani nie dzieląc tabletki. Połykać w całości popijając wodą.

Zalecana dawka:

20 mg, tabletki dojelitowe

Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej:

W leczeniu objawów (np. zgaga, powrót kwasu, ból przy przełykaniu) związanych z chorobą refluksową przełyku
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę. Dawka ta zazwyczaj przynosi ulgę po 2-4 tygodniach stosowania – najpóźniej w ciągu kolejnych 4 tygodni. Lekarz zdecyduje, jak długo należy przyjmować lek. Nawracające objawy można kontrolować przyjmując jedną tabletkę na dobę, gdy jest to konieczne.

W długotrwałym leczeniu i zapobieganiu nawrotowi refluksowego zapalenia przełyku
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę. Jeśli objawy choroby powrócą, lekarz może zalecić podwojenie dawki. W tym przypadku można zastosować jedną tabletkę na dobę leku Pantoprazole Genoptim 40 mg. Po ustąpieniu objawów można ponownie zmniejszyć dawkę do jednej tabletki 20 mg na dobę.

Dorośli:
W zapobieganiu wrzodom dwunastnicy i (lub) żołądka u pacjentów, którzy muszą stale przyjmować NLPZ
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
W przypadku ciężkich chorób wątroby nie należy przyjmować więcej niż jedną tabletkę 20 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Tabletki nie są zalecane do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

40 mg, tabletki dojelitowe

Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat i powyżej:

W leczeniu refluksowego zapalenia przełyku
Zalecana dawka to jedna tabletka na dobę. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 2 tabletek na dobę. Okres leczenia refluksowego zapalenia przełyku zazwyczaj wynosi 4 do 8 tygodni. Lekarz zadecyduje jak długo należy przyjmować lek.

Dorośli
W leczeniu zakażenia bakterią zwaną Helicobacter pylori , u pacjentów z wrzodami dwunastnicy i (lub) żołądka , w skojarzeniu z dwoma antybiotykami (leczenie eradykacyjne )
Jedna tabletka dwa razy na dobę plus dwie tabletki antybiotyków: amoksycyliny, klarytromycyny lub metronidazolu (lub tynidazolu) przyjmowane każda dwa razy na dobę z tabletką pantoprazolu. Pierwszą tabletkę pantoprazolu należy przyjąć 1 godzinę przed śniadaniem, zaś drugą tabletkę pantoprazolu 1 godzinę przed kolacją. Należy przestrzegać instrukcji podanej przez lekarza oraz przeczytać ulotki dla pacjenta umieszczone w opakowaniach antybiotyków. Zalecany okres leczenia to jeden lub dwa tygodnie.

W leczeniu wrzodów żołądka i (lub) dwunastnicy
Zalecana dawka to jedna tabletka na dobę. Po konsultacji z lekarzem dawkę można podwoić. Lekarz zdecyduje jak długo należy przyjmować lek. Okres leczenia w przypadkuwrzodów żołądka wynosi zazwyczaj od 4 do 8 tygodni. Okres leczenia w przypadku wrzodów dwunastnicy wynosi zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.

W długotrwałym leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona oraz innych stanów chorobowych związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku
Zalecana dawka początkowa to zwykle dwie tabletki na dobę. Obie tabletki należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem. W późniejszym terminie dawkowanie może być odpowiednio dostosowane przez lekarza, w zależności od ilości
wydzielanego kwasu solnego w żołądku. W przypadku przepisania większej liczby tabletek niż dwie na dobę, należy przyjmować je dwa razy na dobę. Jeśli lekarz przepisze dawkę dobową większą niż cztery tabletki na dobę, dokładnie poinformuje, kiedy należy przerwać przyjmowanie leku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku problemów z nerkami nie należy przyjmować leku Pantoprazole Genoptim w celu eradykacji Helicobacter pylori.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
W ciężkich chorobach wątroby nie należy przyjmować więcej niż jedną tabletkę 20 mg pantoprazolu na dobę (w tym celu są dostępne tabletki zawierające 20 mg pantoprazolu).

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Tabletki nie są zalecane do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przedawkowanie

Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Objawy przedawkowania nie są znane.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Pantoprazole Bluefish należy przyjmować na godzinę przed posiłkiem, popijając wodą.

Ciąża i karmienie piersią

Doświadczenie w stosowaniu u kobiet w ciąży jest ograniczone. Stwierdzono przenikanie substancji czynnej leku do mleka ludzkiego.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek może być stosowany jedynie wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyść z jego stosowania jest większa, niż potencjalne ryzyko dla nienarodzonego dziecka lub niemowlęcia.

Ulotka Pantoprazole Genoptim


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Pantoprazole Genoptim (forum)

Stosujesz Pantoprazole Genoptim? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Pantoprazole Genoptim”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Pantoprazole Genoptim. Podziel się doświadczeniami na forum.