PantoprazolPantoprazol – lek z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), który ulega aktywacji w środowisku kwaśnym. Działanie pantoprazolu, polega na blokowaniu “pompy” wytwarzającej kwas żołądkowy. W ten sposób zmniejsza się ilość kwasu w żołądku. Pantoprazol stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w przebiegu zakażenia Helicobacter pylori (w terapii łączonej z antybiotykami), chorobie refluksowej przełyku oraz zapobieganiu jej nawrotom, w ochronie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy u pacjentów stosujących długotrwale leki z grupy NLPZ oraz  w chorobie Zollingera-Ellisona. Bez konsultacji z lekarzem stosować nie dłużej niż 4 tygodnie.

Możliwe działania niepożądane: biegunka, zaparcia lub wzdęcia, ból w nadbrzuszu, nudności, bóle głowy, reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna i świąd. Rzadko mogą wystąpić bóle stawów oraz suchość błony śluzowej jamy ustnej.

Uwaga: Pantoprazol należy przyjmować zwykle raz na dobę rano, na godzinę przed posiłkiem. Długotrwałe stosowanie leku może powodować zmniejszenie wchłaniania witaminy B12 i prowadzić do jej niedoborów.

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje o lekach

Pobrałeś dokument - przy okazji zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje o lekach