Contix

Działanie i wskazania

Lek Contix zawiera, jako substancję czynną, pantoprazol, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego, wytwarzanego przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka. Pantoprazol silnie i długotrwale hamuje wydzielanie kwasu solnego na czczo oraz wydzielanie pobudzane poprzez różne bodźce, np. pokarm, stres.

Maksymalne działanie pantoprazolu występuje po około 2 – 2,5 godzinach po zażyciu leku Contix.

Lek Contix 20 mg stosowany jest w:
· łagodnej postaci refluksowego zapalenia przełyku,
· zapobieganiu nawrotom i długotrwałym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku,
· celu ochrony błony śluzowej żołądka i dwunastnicy przed powstaniem owrzodzeń
u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka, stosujących długotrwale nieselektywne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Lek Contix 40 mg stosowany jest w leczeniu:
· w połączeniu z antybiotykami, w eradykacji, czyli leczeniu zakażenia bakterią Helicobacter pylori,
· choroby wrzodowej żołądka,
· choroby wrzodowej dwunastnicy,
· umiarkowanego i ciężkiego refluksowego zapalenia przełyku,
· zespołu Zollingera–Ellisona i innych chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego.

Contix cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Contix:

  • cena leku Contix (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
  • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
  • interakcje leku Contix z innymi lekami
  • lista leków refundowanych oraz leków 75+
  • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Contix - cena leku.

Skład

Substancją czynną leku jest pantoprazol – 20 mg (w postaci 22,6 mg półtorawodzianu pantoprazolu sodu), lub 40 mg (w postaci 45,2 mg półtorawodzianu pantoprazolu sodu).

Pozostałe składniki to:
– w skład rdzenia tabletki wchodzą: skrobia żelowana 1500, sodu stearylofumaran, krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon, mannitol, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, sodu wodorowęglan;
– w skład otoczki wchodzą: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, makrogol 3350, talk, kopolimer kwasu metakrylowego typu C, trietylu cytrynian, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu wodorowęglan, sodu laurylosiarczan, żelaza tlenek czerwony, żelaza tlenek żółty.

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Tabletek nie należy rozgryzać ani żuć; zażywać na godzinę przed posiłkiem, popijając tabletkę odpowiednią ilością płynu, np. szklanką wody.

CONTIX, 20 mg, tabletki dojelitowe

· łagodna postać refluksowego zapalenia przełyku
Zalecana dawka leku to 20 mg pantoprazolu (jedna tabletka) raz na dobę. Objawy ustępują zazwyczaj w ciągu 2 do 4 tygodni. W przypadku niezadowalających efektów leczniczych, czas podawania leku można przedłużyć o kolejne 4 tygodnie.

· zapobieganie nawrotom i długotrwałe leczenie refluksowego zapalenia przełyku
W leczeniu długotrwałym zaleca się stosowanie 20 mg pantoprazolu (jednej tabletki) raz na dobę. Jeśli objawy ulegają nasileniu, dawkę leku można zwiększyć dwukrotnie, do 40 mg pantoprazolu raz na dobę. Po ustąpieniu ostrych objawów zaleca się zmniejszenie dawki do 20 mg pantoprazolu podawanych raz na dobę. Ponieważ brak jest dostatecznych danych, lek Contix można stosować dłużej niż jeden rok jedynie w przypadku, gdy korzyści wynikające z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko.

· ochrona błony śluzowej żołądka i dwunastnicy przed powstaniem owrzodzeń u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka, stosujących długotrwale nieselektywne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Zalecane dawkowanie to 20 mg pantoprazolu raz na dobę.

CONTIX, 40 mg, tabletki dojelitowe

· leczenie zakażenia bakterią Helicobacter pylori w połączeniu z antybiotykami
Najczęściej stosowane jest leczenie trwające 7 dni, z możliwością przedłużenia podawania leku do 14 dni.

schemat I
40 mg pantoprazolu 2 razy na dobę, rano i wieczorem przed posiłkiem 1000 mg amoksycyliny 2 razy na dobę 500 mg klarytromycyny 2 razy na dobę

schemat II
40 mg pantoprazolu 2 razy na dobę, rano i wieczorem przed posiłkiem 500 mg metronidazolu 2 razy na dobę 500 mg klarytromycyny 2 razy na dobę

schemat III
40 mg pantoprazolu 2 razy na dobę, rano i wieczorem przed posiłkiem 1000 mg amoksycyliny 2 razy na dobę 500 mg metronidazolu 2 razy na dobę

· choroba wrzodowa żołądka
Zalecana dawka leku to 40 mg pantoprazolu (jedna tabletka) raz na dobę przez okres 4 tygodni, z możliwością przedłużenia podawania leku do 8 tygodni.

· choroba wrzodowa dwunastnicy
Zalecana dawka leku to 40 mg pantoprazolu (jedna tabletka) raz na dobę przez okres do 2 tygodni, z możliwością przedłużenia podawania leku do 4 tygodni.

· umiarkowane i ciężkie refluksowe zapaleniu przełyku
Zalecana dawka leku to 40 mg pantoprazolu (jedna tabletka) raz na dobę przez okres do 4 tygodni, z możliwością przedłużenia podawania leku do 8 tygodni.

· zespół Zollingera-Ellisona i inne choroby związane z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego
Dawka początkowa wynosi 40 mg pantoprazolu (jedna tabletka) dwa razy na dobę. Dawkę można zwiększyć powyżej 160 mg na dobę, jednak nie należy jej stosować dłużej niż to konieczne do uzyskania odpowiedniego hamowania wydzielania kwasu. Stosowanie tak dużych dawek wymaga kontroli wydzielania kwasu solnego. Czas leczenia pantoprazolem w zespole Zollingera-Ellisona oraz w innych stanach hipersekrecji kwasu solnego nie jest ograniczony i powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb klinicznych.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Contix nie powinien być stosowany przez dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek
Nie ma konieczności zmiany dawki leku Contix u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Stosowanie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby nie należy stosować dawki leku większej niż 20 mg (1 tabletka) na dobę. Lekarz powinien również zalecić kontrolę aktywności enzymów wątrobowych we krwi, a w przypadku zwiększenia ich aktywności zaleci odstawienie leku.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) nie ma konieczności zmiany dawki leku Contix.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia dawki leku większej niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jeżeli to możliwe należy zabrać ze sobą lek i ulotkę. Objawy przedawkowania nie są znane.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Contix należy przyjmować na godzinę przed posiłkiem.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Contix - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here