Konsultacja merytoryczna:

Prazopant

Lek Prazopant jest selektywnym „inhibitorem pompy protonowej”, lekiem, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek ten jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z nieprawidłowym wydzielaniem kwasu solnego.

Lek ten jest podawany do żyły i będzie podany pacjentowi tylko, gdy w opinii lekarza taka droga podania jest bardziej odpowiednia w danym momencie od podania pantoprazolu w postaci tabletek. Tabletki zastąpią wstrzyknięcia, jak tylko lekarz uzna to za właściwe.

Lek Prazopant jest stosowany w leczeniu:
− Refluksowego zapalenia przełyku. Zapalenia przełyku (odcinek łączący gardło z żołądkiem), któremu towarzyszy zarzucanie kwasu solnego z żołądka.
− Choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
− Zespołu Zollingera-Ellisona i innych stanów chorobowych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku.

Jaki jest skład Prazopant, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pantoprazol. Każda fiolka zawiera 40 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego).

Pozostałe składniki leku to: mannitol, sodu cytrynian dwuwodny i sodu wodorotlenek do ustalenia pH.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Prazopant – jak stosować ten lek?

Lekarz lub pielęgniarka poda dawkę dobową leku pacjentowi, jako wstrzyknięcie do żyły w ciągu 2 do 15 minut.

Zalecana dawka to:

W owrzodzeniu żołądka, owrzodzeniu dwunastnicy oraz refluksowym zapaleniu przełyku
Jedna fiolka (40 mg pantoprazolu) na dobę.

W długotrwałym leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona i innych stanów chorobowych związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego
Dwie fiolki (80 mg pantoprazolu) na dobę.

Lekarz może później dostosować dawkę w zależności od ilości wydzielanego kwasu w żołądku. Jeśli pacjent ma zalecone więcej niż dwie fiolki (80 mg) na dobę, lek należy podawać w dwóch równych dawkach. Lekarz może okresowo zalecić dawkę powyżej czterech fiolek (160 mg) na dobę. Jeśli potrzebna jest szybka kontrola wydzielania kwasu, dawka początkowa 160 mg (4 fiolki) powinna być wystarczająca do skutecznego zmniejszenia wydzielania kwasu.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
− Jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności wątroby, dawka dobowa powinna wynosić tylko 20 mg (połowa fiolki).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Pielęgniarka lub lekarz dokładnie sprawdza dawkowanie, dlatego też przedawkowanie leku jest mało prawdopodobne.

Nie są znane objawy przedawkowania.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Prazopant – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Prazopant z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Prazopant w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania pantoprazolu u kobiet w ciąży. Stwierdzono przenikanie pantoprazolu do mleka ludzkiego.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, powinna stosować ten lek tylko w przypadku, gdy lekarz uzna, że korzyść ze stosowania tego leku jest większa niż potencjalne ryzyko dla nienarodzonego dziecka lub niemowlęcia.

ZAPOZNAJ SIĘ ZE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT [phpfunction=6]

Ulotka Prazopant – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Prazopant, 40 mg, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Pantoprazolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 141.06 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Prazopant m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Prazopant, 40 mg, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Pantoprazolum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 183.40 KB

Cena - ile kosztuje Prazopant?

Cena Prazopant i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Prazopant.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Prazopant? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Biovital Trawienie (Opakowanie: 1 l)Biovital Trawienie (Opakowanie: 1 l) to suplement diety będący połączeniem bioaktywnych ekstraktów roślinnych, które wspierają działanie układu pokarmowego, wspomagają trawienie, funkcjonowanie układu moczowego oraz wątroby, żołądka, jelit i nerek. Kompleksowo dotlenia i odżywia organizm oraz wspomaga jego funkcjonowanie.Efekt działania Biovital Trawienie (Opakowanie: 1 l)Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych i…

Olivenöl Hygiene Duschgel (Opakowanie: 250 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Zastosowanie Bio-Oil olejek na rozstępy i blizny (Opakowanie: 125 ml)Bio-Oil olejek na rozstępy i blizny (Opakowanie: 125 ml) to olejek zmniejszający widoczność rozstępów i blizn. Nadaje się do stosowania zarówno w przypadku świeżych znamion, jak i tych starszych. Pielęgnuje skórę i nawilża ją, przyspieszając odbudowę łączeń kolagenowych tkanek.Efekt działania Bio-Oil olejek na rozstępy i blizny (Opakowanie: 125 ml)…

Parodontax Complete Protection Zahnpasta (Opakowanie: 75 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Rohto Dry Aid (Opakowanie: 10 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.