XOTEPIC

CO TO JEST I JAK DZIAŁA XOTEPIC? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Xotepic jest selektywnym „inhibitorem pompy protonowej”, zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku w wyniku specyficznego hamowania enzymu H+ /K+ ATP-azy (tzw. pompy protonowej) w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka (ostatni etap wytwarzania kwasu solnego). Kwas solny sprzyja powstawaniu zapalenia przełyku oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także spowalnia ich gojenie. Stopień w jakim Xotepic hamuje wydzielanie kwasu solnego zależy od dawki leku i dotyczy zarówno podstawowego, jak i stymulowanego wydzielania kwasu.

Xotepic, tabletki dojelitowe, stosuje się w leczeniu:
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej:
– refluksowego zapalenia przełyku.

Dorośli:
– choroby wrzodowej dwunastnicy,
– choroby wrzodowej żołądka,
– zespołu Zollingera-Ellisona i innych chorób przebiegających ze zwiększonym wydzielaniem kwasu solnego,
– zakażenia bakterią Helicobacter pylori w skojarzeniu z dwoma antybiotykami (leczenie eradykcyjne), u pacjentów z owrzodzeniem dwunastnicy lub żołądka.

SKŁAD XOTEPIC, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest pantoprazol w postaci soli sodowej.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: mannitol, krospowidon, hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, magnezu stearynian, Otoczka: opadry AMB żółty 80W32009 [poliwinylowy alkohol częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E171), talk, żelaza tlenek żółty (E172), lak żółcieni chinolinowej (E104), lecytyna sojowa, guma ksantanowa],
Otoczka dojelitowa: kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30%, polisorbat 80, glicerolu monostearynian, trietylu cytrynian,oraz tusz Opacode S-1-17860 (żelaza tlenek czarny, szelak, alkohol butylowy, glikol propylenowy, amonu wodorotlenek,
alkohol izopropylowy).

JAKIE JEST DAWKOWANIE XOTEPIC? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek Xotepic należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Tabletek Xotepic nie należy żuć ani rozgryzać. Należy je przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem, połykając w całości i popijając wodą.
Dokładne informacje dotyczące dawkowania zawarte w charakterystykach lub ulotkach.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI XOTEPIC, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Objawy przedawkowania u ludzi nie są znane.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Brak informacji na temat związku stosowania leku Xotepic z jedzeniem i piciem.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ XOTEPIC W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Doświadczenie w stosowaniu u kobiet w ciąży jest ograniczone. Stwierdzono przenikanie pantoprazolu do kobiecego mleka. Lek może być stosowany u kobiet w ciąży lub kobiet, u których nie można wykluczyć ciąży lub kobiet karmiących piersią jedynie wtedy, jeśli lekarz uzna, że korzyść z jego stosowania jest większa, niż potencjalne ryzyko dla nienarodzonego dziecka lub niemowlęcia.

ULOTKA LEKU XOTEPIC – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – XOTEPIC CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE


REZERWACJA LEKU W APTECE - XOTEPIC CENA, REFUNDACJA

XOTEPIC OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here