Omeprazol Farmax

Lek Omeprazol Farmax zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej“, których działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego z żołądka.

Lek Omeprazol Farmax jest stosowany w leczeniu następujących chorób i zaburzeń:
U dorosłych:
– choroba refluksowa przełyku (GERD). Polega ona na tym, że kwas żołądkowy przedostaje się z żołądka do przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem), co powoduje ból, stan zapalny oraz zgagę;
– owrzodzenia górnej części jelita cienkiego (choroba wrzodowa dwunastnicy) albo żołądka (choroba wrzodowa żołądka);
– owrzodzenia zakażone bakteriami nazywanymi „Helicobacter pylori“. W takiej sytuacji lekarz może również przepisać antybiotyki w celu wyleczenia zakażenia i umożliwienia wygojenia wrzodu;
– owrzodzenia żołądka i dwunastnicy spowodowane przez leki określane jako NLPZ („niesteroidowe leki przeciwzapalne“). Omeprazol Farmax może być stosowany także w celu zapobiegania rozwojowi owrzodzenia podczas przyjmowania NLPZ;
– zbyt duża ilość wydzielanego soku żołądkowego, będąca skutkiem obecności zmiany rozrostowej w trzustce (zespół Zollingera-Ellisona).

Zastosowanie u dzieci:
Dzieci powyżej 1 roku życia oraz o masie ciała ≥ 10 kg
Leczenie choroby refluksowej przełyku. Polega ona na tym, że kwas z żołądka przedostaje się do przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem), co powoduje ból, stan zapalny oraz zgagę. U dzieci objawy tego zaburzenia mogą obejmować cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej (regurgitacje), nudności (wymiotowanie) oraz słaby przyrost masy ciała.

Dzieci i młodzież w wieku powyżej 4 lat
Owrzodzenia zakażone bakteriami nazywanymi „Helicobacter pylori“. Jeżeli u dziecka potwierdzono wspomnianą chorobę, konieczna może być terapia antybiotykami w celu leczenia zakażenia oraz umożliwiająca wygojenie wrzodu.

Jaki jest skład Omeprazol Farmax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest omeprazol. Każda twarda kapsułka dojelitowa leku Omeprazol Farmax zawiera 20 mg omeprazolu.

Pozostałe składniki to:
– Skład kapsułki: sacharoza, ziarenka (zawierające skrobię kukurydzianą i sacharozę), sodu laurylosiarczan, disodu fosforan dwuwodny, bezwodny, mannitol, hypromeloza 6 cP, makrogol 6000, talk, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E 171), kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1).
– Skład otoczki kapsułki: żelatyna, barwnik żółcień chinolinową (E 104) i tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Dawkowanie preparatu Omeprazol Farmax – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz poinformuje pacjenta, ile kapsułek należy przyjmować oraz przez jak długi okres. Będzie to zależało od stanu zdrowia oraz od wieku pacjenta.

Zazwyczaj stosowane dawki leku wynoszą:
Dorośli:
Leczenie objawów GERD, takich jak zgaga i zarzucanie treści żołądkowej:
– Jeżeli lekarz stwierdził, że przełyk pacjenta został lekko uszkodzony, zwykle stosowana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez 4 – 8 tygodni. Lekarz może zalecić pacjentowi przyjmowanie dawki 40 mg przez kolejne 8 tygodni, jeżeli przełyk nie będzie jeszcze wyleczony.
– Zwykle stosowana dawka po wyleczeniu przełyku wynosi 10 mg raz na dobę.
– Jeżeli przełyk nie został uszkodzony, zwykle stosowana dawka wynosi 10 mg raz dziennie.
Leczenie wrzodów górnej części jelita (choroby wrzodowej dwunastnicy):
– Zwykle stosowana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez 2 tygodnie. Lekarz może zalecić stosowanie takiej samej dawki przez kolejne 2 tygodnie, jeżeli wrzody w tym czasie nie ulegną wygojeniu.
– Jeżeli wrzód nie został w pełni wyleczony, dawka może zostać zwiększona do 40 mg raz na dobę przez 4 tygodnie.
Leczenie wrzodów żołądka (choroby wrzodowej żołądka):
– Zwykle stosowana dawka wynosi 20 mg raz dziennie przez 4 tygodnie. Lekarz może zalecić przyjmowanie takiej samej dawki przez dalsze 4 tygodnie, jeżeli owrzodzenie w tym czasie nie uległo wygojeniu.
– Jeżeli wrzód nie został całkowicie wyleczony, dawka może zostać zwiększona do 40 mg raz na dobę przez 8 tygodni.
Zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka:
– Zwykle stosowana dawka wynosi 10 mg lub 20 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 40 mg raz na dobę.
Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka spowodowanej przez NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne):
– Zwykle stosowana dawka wynosi 20 mg raz na dobę przez 4 – 8 tygodni.
Zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka podczas stosowania NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych):
– Zwykle stosowana dawka wynosi 20 mg raz na dobę.
Leczenie choroby wrzodowej spowodowanej zakażeniem Helicobacter pylori oraz zapobieganie jej nawrotom:
– Zwykle stosowana dawka wynosi 20 mg dwa razy na dobę przez jeden tydzień.
– Lekarz zaleci również pacjentowi przyjmowanie dwóch antybiotyków spośród amoksyliny, klarytromycyny oraz metronidazolu.
Leczenie nadmiernego wydzielania kwasu w żołądku spowodowanego zmianą rozrostową w trzustce (zespół Zollingera-Ellisona):
– Zwykle stosowana dawka wynosi 60 mg na dobę.
– Lekarz dostosuje dawki w zależności od indywidualnych potrzeb u danego pacjenta, a także zdecyduje, przez jak długi czas konieczne będzie przyjmowanie leku.

Stosowanie u dzieci:
Leczenie objawów GERD, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej:
– Dzieci w wieku powyżej 1 roku życia oraz o masie ciała powyżej 10 kg mogą przyjmować lek Omeprazol Farmax. Zalecona dawka dla dzieci jest zależna od masy ciała dziecka i właściwa dla dziecka dawka zostanie zalecona przez lekarza.
Leczenie i zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej spowodowanej przez zakażenie Helicobacter pylori:
– Dzieci w wieku powyżej 4 lat mogą otrzymywać lek Omeprazol Farmax. Dawka dla dzieci jest zależna od masy ciała dziecka i właściwa dla danego dziecka dawka zostanie zalecona przez lekarza.
– Dodatkowo lekarz przepisze dziecku dwa antybiotyki: amoksycylinę oraz klarytromycynę.
Sposób przyjmowania leku:
– Zaleca się przyjmowanie kapsułek rano.
– Kapsułki można przyjmować łącznie z posiłkiem lub na czczo.
– Należy połykać kapsułki w całości, popijając połową szklanki wody. Nie wolno żuć ani kruszyć kapsułek. Jest to ważne, ponieważ kapsułki zawierają powlekane peletki, które zapobiegają rozpadowi leku pod wpływem kwasu zawartego w żołądku. Jest ważne, aby peletki nie uległy uszkodzeniu.

Co należy robić w przypadku trudności w połykaniu kapsułek (u pacjenta dorosłego lub u dziecka)
Jeżeli pacjent dorosły lub dziecko ma kłopot z połykaniem kapsułek:
– Należy otworzyć kapsułkę i bezpośrednio przełknąć zawartość, popijając szklanką wody lub wsypać zawartość do szklanki wody niegazowanej, dowolnego soku owocowego (np. jabłkowego, pomarańczowego lub ananasowego) lub do musu jabłkowego.
– Zawsze wymieszać mieszaninę tuż przed wypiciem (mieszanka nie będzie klarowna). Następnie wypić mieszaninę natychmiast po sporządzeniu lub w ciągu 30 minut.
– Aby upewnić się, że cały lek został wypity, należy dobrze wypłukać szklankę wodą w ilości pół szklanki i wypić zawartość. Cząstki stałe zawierają lek – nie należy ich żuć ani kruszyć.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej dawki leku Omeprazol Farmax niż przepisana przez lekarza, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Omeprazol Farmax – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki można przyjmować z posiłkiem lub na pusty żołądek.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Omeprazol Farmax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lekarz zadecyduje, czy można w tym czasie przyjmować lek Omeprazol Farmax.

Lekarz zadecyduje również o tym, czy pacjentka karmiąca piersią będzie mogła przyjmować lek Omeprazol Farmax.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Omeprazol Farmax i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź cenę i dostępność produktu.

Ulotka Omeprazol Farmax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

OMEPRAZOL FARMAX, 20 mg, kapsułki dojelitowe, twarde (Omeprazolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Omeprazol Farmax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

OMEPRAZOL FARMAX, 20 mg, kapsułki dojelitowe, twarde (Omeprazolum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Omeprazol Farmax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.