Leki na objawy odstawienia alkoholu

Lista leków stosowanych w leczeniu alkoholizmu.

Zobacz także:

ADHD – zespół nadpobudliwości ruchowej
Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD)
Leki na depresję
Dysleksja
Leki na rzucanie palenia
Schizofrenia
Preparaty na sen i uspokojenie
Zaburzenia lękowe (nerwica)
Wszystkie leki na choroby psychiczne i zaburzenia psychologiczne
Inne leki stosowane w leczeniu uzależnień

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to problem powszechnie występujący oraz mogący dotknąć osobę w każdym wieku. Nałóg ten jest wyjątkowo niebezpieczny i wiąże się nie tylko z reperkusjami w sferze psychicznej i fizycznej. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może być przyczyną rozpadu rodziny, nieprawidłowego rozwoju dziecka oraz cierpienia wielu osób postronnych. Podstawowym problemem tej choroby jest brak chęci przyznania się do niej i podjęcia leczenia. Często alkoholik trafia na terapię dopiero w sytuacji ostatecznej: kiedy zniszczy relacje rodzinne, zawodowe lub w najgorszym przypadku – wyląduje na ulicy. Spośród licznych objawów tego nałogu należy wymienić przede wszystkim: głód alkoholowy, brak kontroli nad ilością spożycia, zwiększona tolerancja oraz zaniedbywanie swojej rodziny, pasji, przyjaciół na rzecz picia.

Alkoholizm jest także przyczyną licznych chorób współwystępujących takich jak: marskość wątroby, wrzody żołądka, podwyższone ciśnienie czy choroby serca i nerek. W skutkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Leczenie alkoholizmu

Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia nałogu jest zazwyczaj przyznanie się do niego i uświadomienie sobie problemu. Kolejne będą obejmowały odwyk, terapię z psychologiem, psychoterapeutą oraz niejednokrotnie – terapię rodzinną. Leczenie alkoholizmu to proces długotrwały i pełny wyzwań dla chorego. Czasami alkoholik nie daje sobie rady z przytłaczającą ilością nowych zadań lub efekty terapii nie są zadowalające. Wtedy do kuracji można wprowadzić farmaceutyki. Wśród leków wspomagających terapię nałogu znajdą się m. in. Disulfiram, Akamprozat, Naltrekson, Nalmefen. Są to środki, które osłabiają chęć picia alkoholu lub obniżają złudne poczucie szczęśliwości, które alkohol wywołuje.

Przykładowe substancje czynne stosowane w lekach psychiatrycznych:

Depresja / zaburzenia lękowe:

Agomelatyna
Cytalopram
Duloksetyna
Escitalopram
Lamotrygina
Mirtazapina
Wenlafaksyna

Schizofrenia, epizody maniakalne:

Arypiprazol
Kwetiapina
Olanzapina
Rysperydon

ADHD:

Metylofenidat

Bezsenność i uspokojenie:

Midazolam
Zolpidem