Paracetamol
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Paracetamol – substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania paracetamolu opiera się na hamowaniu syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Powszechnie stosowany w leczeniu bólów różnego pochodzenia takich jak: bóle głowy, ból zębów, mięśni, kości i stawów, bolesne miesiączkowanie oraz w leczeniu gorączki. Może być stosowany doustnie, doodbytniczo lub dożylnie. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez 4-6 godzin, a działanie przeciwgorączkowe przez 6-8 godzin. Jest to najczęściej stosowany lek przeciwbólowy na świecie.
Paracetamol występuje w preparatach prostych oraz jako składnik preparatów złożonych na przeziębienie i grypę, z substancjami takimi jak: pseudoefedryna, fenylefryna, chlorfenamina, dekstrometorfan.
Możliwe działania niepożądane: zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość), hemoliza krwinek, reakcje skórne takie jak pokrzywka oraz rumień.
Uwaga: W przypadku przedawkowania paracetamolu może wystąpić ostra niewydolność wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby, dlatego nie należy stosować równolegle kilku leków zawierających paracetamol. Należy stosować ostrożnie u osób z niewydolnością wątroby lub nerek.