Paracetamol - opis substancji i lista leków

Paracetamol – substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania paracetamolu opiera się na hamowaniu syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Powszechnie stosowany w leczeniu bólów różnego pochodzenia takich jak: bóle głowy, zębów, mięśni, kości i stawów, bolesne miesiączkowanie oraz w leczeniu gorączki. Może być stosowany doustnie, doodbytniczo lub dożylnie. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez 4-6 godzin, a działanie przeciwgorączkowe przez 6-8 godzin. Jest to najczęściej stosowany lek przeciwbólowy na świecie.

Paracetamol występuje w preparatach prostych oraz jako składnik preparatów złożonych na przeziębienie i grypę, z substancjami takimi jak: pseudoefedryna, fenylefryna, chlorfenamina, dekstrometorfan.

Możliwe działania niepożądane: zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość), hemoliza krwinek, reakcje skórne takie jak pokrzywka oraz rumień.

Uwaga: W przypadku przedawkowania paracetamolu może wystąpić ostra niewydolność wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby, dlatego nie należy stosować równolegle kilku leków zawierających paracetamol. Należy stosować ostrożnie u osób z niewydolnością wątroby lub nerek.

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami