Palgotal

Palgotal to lek przeciwbólowy, który zawiera dwie substancje czynne: tramadol i paracetamol. Jest stosowany w leczeniu bólu o umiarkowanym do silnym nasileniu, gdy lekarz uzna, że konieczne jest zastosowanie obu tych składników w połączeniu. Lek jest dostępny na receptę. Wskazany jest do stosowania u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Palgotal jest lekiem przeciwbólowym stanowiącym połączenie dwóch substancji czynnych o działaniu przeciwbólowym: tramadolu i paracetamolu. Lek Palgotal jest przeznaczony do stosowania w leczeniu umiarkowanego do silnego bólu, gdy lekarz uzna, że konieczne jest stosowanie tramadolu i paracetamolu w połączeniu.

Lek Palgotal powinien być stosowany wyłącznie u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są tramadolu chlorowodorek i paracetamol. Każda tabletka zawiera 75 mg tramadolu chlorowodorku i 650 mg paracetamolu.

– Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K-25, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, laktoza jednowodna, hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, żelaza tlenek żółty (E 172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek Palgotal należy stosować najkrócej jak to możliwe i nie dłużej niż zalecił lekarz. Dawka powinna być dostosowana do nasilenia bólu i osobniczej wrażliwości na ból.

Generalnie powinno się stosować najniższą dawkę uśmierzającą ból.

Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej:
– Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosowana dawka początkowa to 1 tabletka. W razie potrzeby można przyjąć kolejne dawki, zgodnie z zaleceniami lekarza.
– Minimalna przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami musi wynosić przynajmniej 6 godzin.
– Nie należy stosować więcej niż 4 tabletki w ciągu jednego dnia.
– Tabletki można dzielić na równe dawki. Tabletki należy połykać popijając wystarczającą ilością płynu.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Palgotal jest zbyt mocne (występuje uczucie znacznej senności lub trudności z oddychaniem) lub za słabe (złagodzenie bólu jest niewystarczające), należy skontaktować się z lekarzem.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Lek Palgotal nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku (w wieku 75 lat i starszych) wydalanie tramadolu może być przedłużone. W takim przypadku lekarz może zalecić wydłużenie czasu pomiędzy kolejnymi dawkami.

Pacjenci z ciężką chorobą wątroby lub nerek lub pacjenci poddawani dializie
U pacjentów z ciężką chorobą wątroby i (lub) nerek nie powinno się stosować leku Palgotal. Jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby lub nerek w stopniu łagodnym lub umiarkowanym, lekarz może zalecić wydłużenie czasu pomiędzy kolejnymi dawkami.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku lub jeśli dziecko przypadkowo przyjmie ten lek, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitala i poinformować o dokładnej ilości przyjętego leku. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku wraz z załączoną ulotką.

Przedawkowanie paracetamolu może powodować ciężką niewydolność wątroby, która może prowadzić do śmierci.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie należy spożywać alkoholu w czasie stosowania leku Palgotal, ponieważ może on powodować większe uczucie senności.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Palgotal nie powinno się stosować u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Palgotal

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Palgotal (forum)

Stosujesz Palgotal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

9 komentarzy do “Palgotal”

  1. Biorę Palgotal od 3 lat, mam bóle stawowe, przechodzą po ok 30 min. Stosuje Palgotal w okresach jesienno zimowych, latem nie jest mi potrzebny. Wystarcza mi 1 tabletka na dobę . Skutków ubocznych nie zauważyłam. Uważam ,ze jest to najlepszy lek przeciwbólowy. Nie biorę leku systematycznie, tylko w okresach nasilenia bólu.

    Odpowiedz
  2. mija dwa lata odkąd mam potwierdzony RZS,po ,,eksperymentach” leków przeciwbólowych pozostał mi ze super skutkiem Palgotal 65+750 w moim przypadku działa po ok. 25 minutach

    Odpowiedz
  3. po zażyciu tego leku było mi niedobrze aż zwracałam ale na ból lędzwiowy pomogło jak ręką odjoł na jedno pomaga a na drugie szkodzi

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Palgotal. Podziel się doświadczeniami na forum.