AntyGrypin COMPLEX

AntyGrypin COMPLEX to lek złożony, dostępny bez recepty, zawierający trzy substancje czynne: paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, maleinian chlorofenaminy, który zmniejsza wyciek wydzieliny śluzowej z nosa, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu oraz kwas askorbinowy, który uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie. Jest stosowany do doraźnego leczenia objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych, takich jak ból głowy, gorączka, ból gardła, nieżyt nosa i gardła u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat.

Preparat zawiera substancję: , ,

Wskazania / działanie

AntyGrypin COMPLEX jest lekiem złożonym, zawierającym 3 substancje czynne: paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, maleinian chlorofenaminy, który zmniejsza wyciek wydzieliny śluzowej z nosa, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu oraz kwas askorbowy, który uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie.

Ten lek jest stosowany do doraźnego leczenia objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych, takich jak ból głowy, gorączka, ból gardła, nieżyt nosa i gardła u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 15 lat.

Jeśli po upływie 3 dni w przypadku gorączki i 5 dni w przypadku bólu nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Skład

AntyGrypin COMPLEX, granulat musujący

– Substancjami czynnymi leku są paracetamol, kwas askorbowy i maleinian chlorofenaminy. Każda saszetka z granulatem musującym zawiera: 500 mg paracetamolu (Paracetamolum), 200 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum), 4 mg maleinianu chlorofenaminy (Chlorphenamini maleas).

– Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy, sodu wodorowęglan, sacharoza, magnezu cytrynian, sodu cyklaminian (E 952), sacharyna sodowa (E 954), aromat cytrynowy (Tetrarome Lemon P 0551 987323: maltodekstryna kukurydziana, składniki aromatyzujące (limonen, beta-pinen, cytral, gamma-terpinen, linalol), alfa tokoferol (E 307)).

 

AntyGrypin COMPLEX, tabletki musujące

– Substancjami czynnymi leku są paracetamol, kwas askorbowy i maleinian chlorofenaminy. Każda tabletka musująca zawiera: 500 mg paracetamolu (Paracetamolum), 200 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum), 4 mg maleinianu chlorofenaminy (Chlorphenamini maleas).

– Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy, sodu wodorowęglan, izomalt (E 953), makrogol 6000, sacharyna sodowa (E 954), aromat cytrynowy (Tetrarome Lemon P 0551 987323: maltodekstryna kukurydziana, składniki aromatyzujące (limonen, beta-pinen, cytral, gamma-terpinen, linalol), alfa tokoferol (E 307)), magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie u dorosłych i młodzieży powyżej 15 lat:
Zalecana dawka to: w razie konieczności zawartość 1 saszetki na 30 min. przed snem. Nie stosować więcej niż zawartość 3 saszetek na dobę w dawkach podzielonych, przy czym dawek nie można powtarzać częściej niż co 4 godziny.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
W przypadku zaburzeń czynności nerek dawka paracetamolu nie może być większa niż 500 mg:
Współczynnik przesączania kłębuszkowego 10 – 50 ml/min —>  dawka paracetamolu 500 mg nie częściej niż co 6 godzin.

W przypadku ciężkiego zaburzenia czynności nerek leku nie stosować (patrz punkt „Kiedy nie przyjmować leku AntyGrypin COMPLEX”).

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta należy zmniejszyć dawkę leku lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami.
W przypadku ciężkiego zaburzenia czynności wątroby leku nie stosować (patrz punkt „Kiedy nie przyjmować leku AntyGrypin COMPLEX”).

Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku z prawidłową czynnością nerek dawkowanie jest takie jak u osób dorosłych.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 15 lat
Nie należy stosować tego produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Sposób podawania
Podanie doustne.
Granulat musujący należy rozpuścić w szklance zimnej lub ciepłej wody.

Czas leczenia
Tego leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni w przypadku gorączki i 5 dni w przypadku bólu bez porozumienia z lekarzem.

Przedawkowanie

Objawy związane z maleinianem chlorofenaminy
Przedawkowanie chlorofenaminy może spowodować: drgawki (szczególnie u dzieci), zaburzenia świadomości, śpiączkę.

Objawy związane z paracetamolem
Szczególne ryzyko wystąpienia zatrucia paracetamolem występuje u osób w wieku podeszłym oraz u małych dzieci (najczęstsze przyczyny to przyjmowanie dawek większych niż zalecane oraz przypadkowe zatrucia); zatrucia te mogą prowadzić do zgonu. Przedawkowanie leku może spowodować w ciągu kilku do kilkunastu godzin objawy, takie jak nudności, wymioty, nadmierne pocenie, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje znać o sobie rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. Przyjęcie ponad 10 g paracetamolu u osób dorosłych lub 150 mg/kg masy ciała w dawce jednorazowej u dzieci, powoduje całkowitą i nieodwracalną martwicę komórek wątrobowych. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub większej, należy sprowokować wymioty, jeżeli od zażycia leku nie upłynęło więcej czasu niż godzina. Należy podać doustnie 60-100 g węgla aktywnego, najlepiej rozmieszanego z wodą.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

W czasie przyjmowania leku AntyGrypin COMPLEX należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może dojść do uszkodzenia wątroby i nadmiernego uspokojenia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie zaleca się stosowania leku AntyGrypin COMPLEX w okresie ciąży.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku AntyGrypin COMPLEX w okresie karmienia piersią.

Płodność
Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu paracetamolu, maleinianu chlorofenaminy ani kwasu askorbowego na płodność.

Ulotka AntyGrypin COMPLEX


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o AntyGrypin COMPLEX (forum)

Stosujesz AntyGrypin COMPLEX? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o AntyGrypin COMPLEX. Podziel się doświadczeniami na forum.