Paracetamol Aristo

Paracetamol Aristo to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jest zalecany w krótkotrwałym leczeniu objawów bólu o nasileniu lekkim do umiarkowanego (trwającego nie dłużej niż 5 dni) oraz gorączki (trwającej nie dłużej niż 3 dni) u osób dorosłych i młodzieży powyżej 13 roku życia i o masie ciała powyżej 33 kg. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Paracetamol Aristo, 500 mg
Paracetamol Aristo to lek przeciwbólowy (łagodzący ból) oraz przeciwgorączkowy (obniżający gorączkę). Lek jest wskazany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu o nasileniu lekkim do umiarkowanego (trwającego nie dłużej niż 5 dni) i (lub) gorączki (trwającej nie dłużej niż 3 dni) u osób dorosłych i młodzieży w wieku od 13 lat i o masie ciała powyżej 33 kg.

Paracetamol Aristo, 1000 mg
Paracetamol Aristo to lek przeciwbólowy (łagodzący ból) oraz przeciwgorączkowy (obniżający gorączkę). Lek jest wskazany w objawowym leczeniu bólu o nasileniu lekkim do umiarkowanego i (lub) gorączki u osób dorosłych.

Skład

– Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda tabletka musująca zawiera 500 mg lub 1000 mg paracetamolu.

– Pozostałe składniki to: maltodekstryna (ze skrobi kukurydzianej, zawiera śladowe ilości glukozy), powidon K90, kwas cytrynowy, sodu diwodorocytrynian, sodu wodorowęglan, sodu węglan, sorbitol (E 420), kopowidon, aromat cytrynowy PHS-135460 (zawiera śladowe ilości cukru), sodu cyklaminian, sacharyna sodowa (E 954), mieszanka sodu dokuzynianu (85%) i sodu benzoesanu (E 211) (15%).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Paracetamol Aristo, 500 mg
Tabletki musujące należy przed podaniem rozpuścić całkowicie w wystarczającej ilości wody. Przy jednoczesnym podawaniu dwóch tabletek, zaleca się zastosowanie większej ilości wody (co najmniej 150 ml). Roztwór należy wypić bezpośrednio po przygotowaniu.

Zalecana dawka u osób dorosłych wynosi od 1 do 2 tabletek stosowanych jeden do trzech razy na dobę (maksymalnie 6 tabletek na dobę), rozpuszczanych w dużej szklance wody.

Maksymalna dawka dobowa: 3 g (3 000 mg) na dobę.

Należy unikać długotrwałego stosowania dużych dawek dobowych paracetamolu, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak uszkodzenie wątroby.

Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni, a gorączka trwa dłużej niż 3 dni, albo kiedy ból i (lub) gorączka nasilają się lub wystąpią inne objawy, należy przerwać przyjmowanie leku i zasięgnąć opinii lekarza.

Choroby wątroby
Przed zastosowaniem tego leku należy skonsultować się z lekarzem.

Należy przyjąć dawkę leku zaleconą przez lekarza, z odstępem co najmniej 8 godzin pomiędzy kolejnymi dawkami.

Nie należy przyjmować więcej niż 2 g (2 000 mg) paracetamolu (4 tabletki) w ciągu 24 godzin.

U osób z przewlekłym alkoholizmem nie należy przekraczać dawki 2 g (2 000 mg) na dobę.

Choroby nerek
Przed zastosowaniem tego leku należy skonsultować się z lekarzem.

Można przyjąć maksymalnie 1 tabletkę w jednej dawce.

W zależności od nasilenia choroby lekarz poinformuje pacjenta, czy lek należy przyjmować w odstępie co najmniej 6 czy 8 godzin.

Pacjenci w podeszłym wieku
Modyfikacja dawki nie jest zwykle wymagana.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
– w wieku od 13 do 15 lat (i masie ciała >33 kg):
1 tabletkę, jeden do trzech razy na dobę, rozpuścić w dużej szklance wody.

– w wieku 15 lat i powyżej (masa ciała >55 kg): należy stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania dla osób dorosłych.

– Lek ten nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 13 lat lub o masie ciała nieprzekraczającej 33 kg. W takich przypadkach należy zapytać lekarza lub farmaceutę.

Paracetamol Aristo, 1000 mg
Tabletkę musującą należy przed doustnym podaniem rozpuścić całkowicie w szklance wody. Roztwór należy wypić bezpośrednio po przygotowaniu.

Dorośli
Zalecana dawka u osób dorosłych to 1 tabletka przyjmowana w odstępach co 6 do 8 godzin. W razie potrzeby, kolejną tabletkę można przyjąć po minimum 4 godzinach.

Nie jest zwykle konieczne przyjmowanie dawek większych niż 3 g (3 000 mg) na dobę, co odpowiada 3 tabletkom na dobę.

W przypadku bardziej intensywnego bólu, maksymalną dawkę można zwiększyć do 4 g na dobę (4 tabletki). Pomiędzy kolejnymi podaniami leku należy zawsze zachować odstęp minimum 4 godzin.

Przyjmowanie leku po posiłku może opóźnić początek działania leku.

Częstość przyjmowania leku
Regularne stosowanie zapobiega zmianom w nasileniu bólu lub gorączki.

Choroby nerek
Należy skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności nerek nie powinni przyjmować tego leku.

Choroby wątroby
Należy przyjąć taką dawkę leku, jaką przepisze lekarz, z zachowaniem minimalnego odstępu 8 godzin pomiędzy dawkami.

Nie należy przyjmować więcej niż 2 g (2 000 mg) paracetamolu (2 tabletki) w ciągu 24 godzin.

U osób z przewlekłym alkoholizmem nie należy przekraczać dawki 2 g (2 000 mg) na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku
Modyfikacja dawki nie jest zwykle wymagana.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Ten lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.

Przedawkowanie

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze. Wystąpienie objawów toksycznych ciężkiego uszkodzenia wątroby może być opóźnione o 1-2 dni od zażycia leku. Przedawkowanie paracetamolu wymaga właściwej kontroli i podjęcia natychmiastowego leczenia. Mimo braku wczesnych objawów, pacjenta należy niezwłocznie skierować do szpitala i podjąć leczenie.

Objawy przedawkowania obejmują: nudności, wymioty, jadłowstręt, bladość, ogólne złe samopoczucie, wzmożoną potliwość i bóle brzucha pojawiające się zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin.

Jedzenie i picie (alkohol)

Pacjenci nie powinni pić alkoholu podczas leczenia paracetamolem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Paracetamol Aristo można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy stosować możliwie najmniejszą dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas. Jeżeli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka się nie obniży, lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Paracetamol przenika do mleka kobiecego. Dawki lecznicze paracetamolu można podawać w okresie karmienia piersią.

Ulotka Paracetamol Aristo


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Paracetamol Aristo (forum)

Stosujesz Paracetamol Aristo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Paracetamol Aristo. Podziel się doświadczeniami na forum.