Paracetamol + Codeine Omega Pharma

Jak działa i kiedy stosujemy Paracetamol + Codeine Omega Pharma?

Lek Paracetamol + Codeine Omega Pharma może być stosowany u pacjentów w wieku powyżej 12 lat w celu krótkotrwałego uśmierzania umiarkowanego bólu wymagającego silniejszego działania przeciwbólowego niż obserwowane po podaniu innych leków przeciwbólowych, takich jak zawierające pojedynczo paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy.

Może być stosowany w leczeniu bólu głowy, migreny z objawami ostrzegawczymi (aurą) i bez takich objawów, bólu zęba (w tym bólu po ekstrakcji), bolesnego miesiączkowania, bólu pleców, bólu mięśni, neuralgii, bólu kości i stawów związanego z zapaleniem stawów i reumatyzmem, bólu związanego z uszkodzeniami w wyniku nadmiernego wysiłku i skręceniami oraz rwy kulszowej.

Tabletki zawierają dwa składniki czynne: paracetamol i kodeinę. Kodeina i paracetamol są lekami przeciwbólowymi. Kodeina należy do grupy leków zwanych opioidowymi lekami przeciwbólowymi, które uśmierzają ból. Można ją stosować samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwbólowymi. Dzięki podwójnemu mechanizmowi działania składników możliwe jest szybkie uśmierzenie umiarkowanego bólu.

REKLAMA

Jaki jest skład Paracetamol + Codeine Omega Pharma, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są paracetamol i kodeiny fosforan półwodny. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu i 12,8 mg kodeiny fosforanu półwodnego.

– Inne składniki leku:

Rdzeń tabletki: skrobia żelowana, kukurydziana; powidon K25, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa;
Otoczka tabletki (Opadry II Pink): laktoza jednowodna, hypromeloza, makrogol 4000, żółcień chinolinowa (E 104), erytrozyna (E 127) i tytanu dwutlenek (E 171).

Dowiedz się więcej na temat substancji: , .

Dawkowanie preparatu Paracetamol + Codeine Omega Pharma – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Osoby dorosłe:
2 tabletki popić wodą i przyjmować co 4 do 6 godzin, zależnie od potrzeb.
– Nie należy przyjmować częściej niż co 4 do 6 godzin.
– Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek na w ciągu 24 godzin (jest to równoważne 4g paracetamolu i 102,4 mg półwodnego fosforanu kodeiny).

Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku, osłabionych i unieruchomionych może być konieczne zmniejszenie dawki.

Zaburzenia czynności nerek:
W przypadku podawania paracetamolu pacjentom z niewydolnością nerek zaleca się zmniejszenie dawki i zwiększenie minimalnego odstępu między każdym podaniem do co najmniej 6 godzin.

Osoby dorosłe:
Wskaźnik filtracji kłębkowej (GFR): 10-50 ml/min – Dawka: 500 mg co 6 godzin
Wskaźnik filtracji kłębkowej (GFR): <10 ml/min – Dawka: 500mg co 8 godzin

Zaburzenia czynności wątroby:
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstęp między dawkami.

Dzieci w wieku 16-18 lat:
2 tabletki popić wodą i przyjmować co 6 godzin, zależnie od potrzeb.
– Nie przyjmować częściej niż co 6 godzin.
– Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin (co jest równoważne z 4g paracetamolu i 102,4 mg półwodnego fosforanu kodeiny).
– Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.

Dzieci w wieku 12-15 lat:
1 tabletkę popić wodą i przyjmować co 6 godzin, zależnie od potrzeb.
– Nie przyjmować częściej niż co 6 godzin.
– Nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletki w ciągu 24 godzin (co jest równoważne z 2g paracetamolu i 51,2 mg półwodnego fosforanu kodeiny).
– Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, maksymalna dawka nie powinna przekraczać 2g w ciągu 24 godzin:
– Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, dorosły lub nastolatkiem w wieku poniżej 50 kg
– Jeśli pacjent cierpi na łagodne do umiarkowanego choroby wątroby i nerek
– Jeśli u pacjenta występuje Zespół Gilberta (rodzinna niehemolityczna żółtaczka)
– Jeżeli pacjent choruje na przewlekły alkoholizm, jest niedożywiony lub odwodniony

Tego leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni. Jeżeli po 3 dniach ból nie zmniejsza się, należy porozmawiać z lekarzem.

W razie wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 12 lat.
Lek Paracetamol + Codeine Omega Pharma nie jest zalecany w leczeniu pacjentów poniżej 12. roku życia ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich problemów z oddychaniem.

Możliwe skutki odstawienia
Ten lek zawiera kodeinę i może powodować uzależnienie w przypadku ciągłego stosowania przez ponad 3 dni. Po przerwaniu przyjmowania leku mogą wystąpić objawy odstawienia.

Jeśli objawy nie ustępują albo ból głowy nie mija, skontaktować się z lekarzem.

REKLAMA

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Niezwłocznie porozmawiać z lekarzem w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki tego leku, nawet w przypadku dobrego samopoczucia. Jest to związane z tym, że zbyt duża dawka paracetamolu może spowodować opóźnione i ciężkie uszkodzenie wątroby.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol + Codeine Omega Pharma – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Paracetamol + Codeine Omega Pharma w okresie ciąży i karmienia piersią?

O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy unikać stosowania leku Paracetamol + Codeine Omega Pharma w czasie ciąży.
Nie należy przyjmować Paracetamol + Codeine Omega Pharma w okresie karmienia piersią. Kodeina i morfina przenikają do mleka kobiecego.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Jeżeli pacjent odczuwa zawroty głowy lub nadmierne uspokojenie w czasie stosowania leku Paracetamol + Codeine Omega Pharma, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

REKLAMA

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Paracetamol + Codeine Omega Pharma i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Paracetamol + Codeine Omega Pharma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Pobierz ulotkę leku Paracetamol + Codeine Omega Pharma. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Paracetamol + Codeine Omega Pharma m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz lek Paracetamol + Codeine Omega Pharma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.