PARACETAMOL + CODEINE OMEGA PHARMA

Działanie i wskazania

Lek Paracetamol + Codeine Omega Pharma może być stosowany u pacjentów w wieku powyżej 12 lat w celu krótkotrwałego uśmierzania umiarkowanego bólu wymagającego silniejszego działania przeciwbólowego niż obserwowane po podaniu innych leków przeciwbólowych, takich jak zawierające pojedynczo paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy.

Może być stosowany w leczeniu bólu głowy, migreny z objawami ostrzegawczymi (aurą) i bez takich objawów, bólu zęba (w tym bólu po ekstrakcji), bolesnego miesiączkowania, bólu pleców, bólu mięśni, neuralgii, bólu kości i stawów związanego z zapaleniem stawów i reumatyzmem, bólu związanego z uszkodzeniami w wyniku nadmiernego wysiłku i skręceniami oraz rwy kulszowej.

Tabletki zawierają dwa składniki czynne: paracetamol i kodeinę. Kodeina i paracetamol są lekami przeciwbólowymi. Kodeina należy do grupy leków zwanych opioidowymi lekami przeciwbólowymi, które uśmierzają ból. Można ją stosować samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwbólowymi. Dzięki podwójnemu mechanizmowi działania składników możliwe jest szybkie uśmierzenie umiarkowanego bólu.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są paracetamol i kodeiny fosforan półwodny. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu i 12,8 mg kodeiny fosforanu półwodnego.

– Inne składniki leku:

Rdzeń tabletki: skrobia żelowana, kukurydziana; powidon K25, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa;
Otoczka tabletki (Opadry II Pink): laktoza jednowodna, hypromeloza, makrogol 4000, żółcień chinolinowa (E 104), erytrozyna (E 127) i tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Osoby dorosłe:
2 tabletki popić wodą i przyjmować co 4 do 6 godzin, zależnie od potrzeb.
– Nie należy przyjmować częściej niż co 4 do 6 godzin.
– Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek na w ciągu 24 godzin (jest to równoważne 4g paracetamolu i 102,4 mg półwodnego fosforanu kodeiny).

Osoby w podeszłym wieku
U osób w podeszłym wieku, osłabionych i unieruchomionych może być konieczne zmniejszenie dawki.

Zaburzenia czynności nerek:
W przypadku podawania paracetamolu pacjentom z niewydolnością nerek zaleca się zmniejszenie dawki i zwiększenie minimalnego odstępu między każdym podaniem do co najmniej 6 godzin.

Osoby dorosłe:
Wskaźnik filtracji kłębkowej (GFR): 10-50 ml/min – Dawka: 500 mg co 6 godzin
Wskaźnik filtracji kłębkowej (GFR): <10 ml/min – Dawka: 500mg co 8 godzin

Zaburzenia czynności wątroby:
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstęp między dawkami.

Dzieci w wieku 16-18 lat:
2 tabletki popić wodą i przyjmować co 6 godzin, zależnie od potrzeb.
– Nie przyjmować częściej niż co 6 godzin.
– Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin (co jest równoważne z 4g paracetamolu i 102,4 mg półwodnego fosforanu kodeiny).
– Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.

Dzieci w wieku 12-15 lat:
1 tabletkę popić wodą i przyjmować co 6 godzin, zależnie od potrzeb.
– Nie przyjmować częściej niż co 6 godzin.
– Nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletki w ciągu 24 godzin (co jest równoważne z 2g paracetamolu i 51,2 mg półwodnego fosforanu kodeiny).
– Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, maksymalna dawka nie powinna przekraczać 2g w ciągu 24 godzin:
– Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, dorosły lub nastolatkiem w wieku poniżej 50 kg
– Jeśli pacjent cierpi na łagodne do umiarkowanego choroby wątroby i nerek
– Jeśli u pacjenta występuje Zespół Gilberta (rodzinna niehemolityczna żółtaczka)
– Jeżeli pacjent choruje na przewlekły alkoholizm, jest niedożywiony lub odwodniony

Tego leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni. Jeżeli po 3 dniach ból nie zmniejsza się, należy porozmawiać z lekarzem.

W razie wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 12 lat.
Lek Paracetamol + Codeine Omega Pharma nie jest zalecany w leczeniu pacjentów poniżej 12. roku życia ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich problemów z oddychaniem.

Możliwe skutki odstawienia
Ten lek zawiera kodeinę i może powodować uzależnienie w przypadku ciągłego stosowania przez ponad 3 dni. Po przerwaniu przyjmowania leku mogą wystąpić objawy odstawienia.

Jeśli objawy nie ustępują albo ból głowy nie mija, skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Niezwłocznie porozmawiać z lekarzem w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki tego leku, nawet w przypadku dobrego samopoczucia. Jest to związane z tym, że zbyt duża dawka paracetamolu może spowodować opóźnione i ciężkie uszkodzenie wątroby.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Brak danych.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy unikać stosowania leku Paracetamol + Codeine Omega Pharma w czasie ciąży.
Nie należy przyjmować Paracetamol + Codeine Omega Pharma w okresie karmienia piersią. Kodeina i morfina przenikają do mleka kobiecego.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Jeżeli pacjent odczuwa zawroty głowy lub nadmierne uspokojenie w czasie stosowania leku Paracetamol + Codeine Omega Pharma, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here