Zdrowie wątroby – jakie choroby zagrażają jej najmocniej?

Jest narządem niezwykle ważnym, a drobne zaburzenia związane z jej pracą mogą negatywnie odbić się na ogólnym stanie naszego zdrowia. Wątroba każdego dnia musi radzić sobie z licznymi zadaniami. Jakie choroby mogą jej to skutecznie utrudnić?

Marskość wątroby

To jedna z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób, z jakimi musi się zmierzyć nasza wątroba. W przypadku tego schorzenia największym problemem okazuje się rozrost tkanki w tych miejscach, które zostały zniszczone rzez chorobę. Dlaczego tak się dzieje? Jak się okazuje, w większości przypadków za rozwój marskości wątroby odpowiedzialny jest alkohol. Błędem jest jednak zakładanie, że z problemem tym muszą się borykać tylko osoby zbyt często zaglądające do kieliszka. Warto pamiętać, że marskość wątroby może się też rozwijać jako skutek wirusowego zapalenia wątroby lub zaawansowanej niewydolności prawej komory serca. Typowe dla tej objawy to utrata apetytu oraz nudności, bóle brzucha i znaczny spadek masy ciała. Są to symptomy, które powinny każdego z nas zachęcić do wizyty u lekarza oraz do wykonania badań, dzięki którym można będzie w porę rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zdrowie wątroby – jakie choroby zagrażają jej najmocniej

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o lekach stosowanych w leczeniu chorób układu pokarmowego: leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (PyleraLanzul, Emanera. Quamatel), leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna / zapalenia jelit (Hyrimoz, Hulio, Asamax, Entyvio), oczyszczanie jelit (Citrafleet), leczenie biegunek (Carbo Medicinalis MF, Hidrasec), leki na zgagę (Bioprazol Bio Max) leki przeczyszczające (Dulcobis, Pikopil), inne dolegliwości układu pokarmowego (Prokit, Zulbex, Dexilant, Trimesan, Salaza, Debretin, Ircolon, Raphacholin C).

Wirusowe zapalenie wątroby

Ta choroba zakaźna wymaga odpowiedniego leczenia, a drobne zaniedbania lub błędy w trakcie terapii mogą mieć poważne konsekwencje. Choć zapalenie wątroby może przybierać różne formy, każdy z typów tej choroby jest wielkim zagrożeniem dla ludzkiego życia oraz zdrowia. Jakie objawy mogą świadczyć o stanie zapalnym? Niepokojącym symptomem są bóle brzucha oraz problemy związane z szybkim męczeniem się. Nudności i wymioty, bóle stawów oraz mięśni to kolejne symptomy, których nie można ignorować. Im szybciej z takimi objawami zgłosimy się do lekarza, tym szybciej będzie można rozpocząć skuteczną terapię.

Reklama

Alkoholowe uszkodzenie wątroby

To dość powszechna przypadłość, za rozwój której odpowiedzialny jest alkohol. Każdy z nas powinien zatem pamiętać, że zbyt częste zaglądanie do kieliszka może doprowadzić do poważnych problemów, takich jak stłuszczenie wątroby. Brak odpowiedniego leczenia oraz dalsze nadużywanie alkoholu może sprawić, że stłuszczenie to przemieni się w znacznie groźniejszą chorobę – marskość wątroby.

Polekowe uszkodzenie wątroby

Warto pamiętać, że nie tylko alkohol może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia naszej wątroby. Zdrowym rozsądkiem musimy się też wykazać w chwili, gdy sięgamy po leki. I one mogą się okazać wielkim zagrożeniem dla tak ważnego i zapracowanego narządu, jakim jest wątroba. Zatrucie lekami jest przecież jedną z częstszych przyczyn ostrej niewydolności wątroby – choroby, która jest poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia.

Choroba Wilsona

Ta choroba metaboliczna jest jedną z wielu chorób genetycznych, z jakimi musi walczyć współczesna medycyna. Głównym problemem jest tu nadmiar miedzi, która odkłada się w poszczególnych narządach, m. in. w wątrobie. Skutkiem tego są częste bóle brzucha oraz problemy spowodowane znacznym powiększeniem się wątroby. Uciążliwe są też objawy tej choroby, takie jak obrzęki nóg oraz żółtawe zabarwienie skóry.

Hemochromatoza

To kolejna choroba metaboliczna, będąca poważnym zagrożeniem dla naszej wątroby. W tym przypadku głównym problemem jest nadmiar żelaza, które odkłada się m. in. w wątrobie, prowadząc do rozwoju tak groźnych chorób, jak marskość wątroby.

Zdrowa wątroba to cenny skarb, warto zatem o nią w porę zadbać. Pamiętajmy, że na stan tego narządu w znacznym stopniu wpływa styl prowadzonego przez nas życia. Zdrowa dieta, rozsądek w sięganiu po alkohol oraz leki – oto sprawy bardzo ważne dla każdego z nas.