Salaza

Salaza to lek zawierający substancję czynną mesalazynę, która należy do grupy leków nazywanej dojelitowymi lekami przeciwzapalnymi. Jest stosowany w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Lek jest dostępny w formie tabletek dojelitowych, które ułatwiają dostarczenie substancji czynnej do właściwego miejsca wchłaniania. Salaza jest wydawany na podstawie recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Salaza. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Salaza i jakie są wskazania do stosowania?

Salaza, 1000 mg i 500 mg, tabletki dojelitowe
Lek Salaza tabletki dojelitowe zawiera 1000 mg lub 500 mg substancji czynnej mesalazyna (znanej również pod nazwą kwas 5-acetylosalicylowy), która należy do grupy leków nazywanej dojelitowymi lekami przeciwzapalnymi.

Lek Salaza jest wskazany do leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (choroby zapalnej jelit).

Salaza, 1000 mg i 500 mg, czopki
Lek Salaza zawiera substancję czynną mesalazynę, która jest lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Lek Salaza jest wskazany do stosowania we wrzodziejącym zapaleniu końcowego odcinka jelita grubego, to jest chorobie zapalnej ostatniego odcinka jelita grubego, to znaczy jelita grubego i odbytnicy w celu:
– leczenia w fazie zaostrzenia o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu;
– utrzymania remisji.

Kategorie powiązane:
Leki gastrologiczne - zaburzenia układu pokarmowego,

Reklama

Jaki jest skład Salaza, jakie substancje zawiera?

Salaza, 1000 mg, tabletki dojelitowe
– Każda tabletka dojelitowa zawiera 1000 mg mesalazyny.

– Pozostałe składniki to węglan sodu, bezwodny, glicyna, powidon K-30, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna, bezwodna, wapnia stearynian, kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu (1:1), roztwór 30%, kopolimer kwasu metakrylowego i metakrylanu metylu (1:1), kopolimer kwasu metakrylowego i metakrylanu metylu (1:2), sebacynian dibutylu, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Salaza, 500 mg, tabletki dojelitowe
– Każda tabletka dojelitowa zawiera 500 mg mesalazyny.
– Pozostałe składniki to sodu węglan bezwodny, glicyna, powidon K30, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, wapnia stearynian, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:1), kwasu metakrylowego i metylu metakrylanu kopolimer (1:2), dibutylu sebacynian, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Salaza, 500 mg, czopki
– Substancją czynną leku jest mesalazyna. Każdy czopek zawiera 500 mg mesalazyny.

– Pozostałe składniki to: Tłuszcz stały.

Salaza, 1000 mg, czopki
– Substancją czynną leku jest mesalazyna. Każdy czopek zawiera 1000 mg mesalazyny.

– Pozostałe składniki to: Tłuszcz stały.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Salaza – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Salaza, 1000 mg i 500 mg, tabletki dojelitowe
Decyzję o czasie trwania leczenia tym lekiem podejmuje lekarz. Nie należy przerywać leczenia wcześniej, nawet w razie poprawy samopoczucia, ponieważ z powodu zbyt wczesnego przerwania leczenia objawy mogą nawrócić. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących leczenia, zarówno w fazie ostrego zapalenia, jak i w czasie leczenia podtrzymującego.

Zalecana dawka w u dorosłych to:
W celu leczenia ostrego epizodu zapalenia jelita grubego lekarz zazwyczaj przepisuje dawkę w zakresie 1,5–4 gramów mesalazyny na dobę, która może być podawana raz na dobę lub w dawkach podzielonych. W celu zapobiegania występowaniu dalszych epizodów lekarz może przepisać dawkę w zakresie 1,5–3 gramów mesalazyny na dobę, która może być podawana raz na dobę lub w dawkach podzielonych.
Lek Salaza, tabletki dojelitowe, należy przyjmować doustnie.
Tabletki należy połykać w całości popijając płynem, przed posiłkiem.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Salaza u dzieci w wieku poniżej 18 lat z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności. Nie stosować tego leku u dzieci w wieku poniżej 5 lat.

Stosowanie u pacjentów w wieku podeszłym
W przypadku osób w podeszłym wieku lek Salaza należy stosować ostrożnie oraz zawsze wyłącznie u pacjentów z prawidłową czynnością nerek.

Salaza, 1000 mg i 500 mg, czopki
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania:
Ten lek można stosować wyłącznie doodbytniczo, a więc należy go wprowadzić do odbytu. NIE przyjmować doustnie.

Przed zastosowaniem czopka zaleca się pójść do toalety i wypróżnić się.
Zaleca się wprowadzać czopek w pozycji leżącej na lewym boku i pozostać w tej pozycji przez około 1 godzinę.
Czopki należy wprowadzać głęboko do odbytu. Czopki powinny pozostać w odbytnicy przez 1 do 3 godzin w celu zwiększenia skuteczności.
Lekarz może dostosować dawkę, w zależności od charakterystyki pacjenta i charakterystyki choroby. Zalecana dawka u dorosłych to:
– Leczenie w fazie zaostrzenia: jeden czopek dwa lub trzy razy na dobę (1000-1500 mg);
– Utrzymanie remisji: jeden czopek raz lub dwa razy na dobę (500-1000 mg).

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Istnieją ograniczone informacje na temat stosowania leku Salaza u dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania więcej niż zalecana dawki leku Salaza należy skontaktować się z lekarzem, szpitalem lub oddziałem ratunkowym, by zasięgnąć opinii na temat ryzyka i porady dotyczącej dalszego postępowania. Należy wziąć ze sobą opakowanie czopków Salaza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Salaza – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Salaza w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Doświadczenia dotyczące stosowania mesalazyny w okresie ciąży i karmienia piersią są ograniczone. U noworodka mogą wystąpić reakcje alergiczne po karmieniu piersią, np. biegunka. Jeśli u noworodka wystąpi biegunka należy przerwać karmienie piersią.

Nie należy przyjmować leku Salaza w okresie ciąży lub karmienia piersią, chyba że zaleci to lekarz.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Salaza

FAES FARMA, S.A.

Ulotka Salaza – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Salaza w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Salaza

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Salaza? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

1 komentarz do “Salaza”

  1. Lek Salofalk Działa jej jest orginalny bo zamienniki niestety nie działają i są drogie!!A po drugie jest go bardzo mało i ciężko dostępny był idzie na export a Polakom się wciska badziewne pochodne zamienniki?!Przykra prawda

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Salaza. Podziel się doświadczeniami na forum.