Marskość wątroby: co warto wiedzieć?

Naszej zapracowanej wątrobie zagraża wiele chorób. Jedną z tych, z którymi lekarze spotykają się dość często, jest marskość wątroby. Na czym polega ta choroba? W jaki sposób można z nią skutecznie walczyć?

Czym jest marskość wątroby i komu zagraża najmocniej?

Marskość wątroby to groźne schorzenie, w przypadku którego najbardziej charakterystycznym problemem jest włóknienie wątroby oraz pojawienie się w jej miąższu licznych zmian, które mogą stać się przyczyną powstawania guzków. W zasadzie każdy z nas może być takim problemem zagrożony, choć choroba ta najczęściej atakuje te osoby, które zbyt często sięgają po alkohol, oraz te osoby, które mają problemu z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby. Nie brak też osób, w przypadku których marskość wątroby okazuje się problemem uwarunkowanym genetycznie oraz takie choroby, jak choroby metaboliczne czy schorzenia dróg żółciowych. Nadmierne spożywanie leków, problem związany z toksynami zalegającymi w organizmie – oto kolejne czynniki, które mogą się w znacznym stopniu przyczynić do pojawienia problemów z marskością wątroby.

Marskość wątroby co warto wiedzieć

Jak w porę wykryć ten problem?

Marskość wątroby może się przez długi czas rozwijać bezobjawowo, co utrudnia wczesne wykrycie problemu i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Czasem chorzy mogą jednak zauważyć niepokojące symptomy, które powinny skłonić ich do odwiedzenia gabinetu lekarskiego. Jakie objawy powinny wzbudzić zaniepokojenie? Problemy związane z łaknieniem, uczucie ogólnego zmęczenia, ból pojawiający się pod prawym żebrem oraz nudności – oto sygnały, których nie można ignorować. Marskość wątroby może też negatywnie wpłynąć na stan naszej skóry, stając się m.in. przyczyna nasilonych problemów z jej swędzeniem. Powiększony obwód brzucha, poszerzone drobne naczynia krwionośne oraz żółtawy odcień skóry – to kolejne problemy, które towarzyszą osobom chorym na marskość wątroby.

Współczesna medycyna kontra marskość wątroby

W jaki sposób można leczyć marskość wątroby? Przede wszystkim osoby, które mają taki problem z wątrobą, muszą regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać szereg badań. Dlaczego? Bo często marskość wątroby zmienia się w chorobę nowotworową, a tu możliwości leczenia są już znacznie ograniczone. Osoby borykające się z tym problemem muszą też zmienić styl swego życia, a przede wszystkim zrezygnować z alkoholu oraz postawić na dietę wątrobową. W poważniejszych przypadkach niezbędny staje się przeszczep wątroby, bardzo ważna jest też regularna walka z tymi powikłaniami, które często dokuczają chorym z marskością wątroby. Jednym z najczęściej występujących problemów jest tu wodobrzusze, wiele osób musi się też zmierzyć z żółtaczką lub zapaleniem otrzewnej. Każda z tych chorób wymaga szybkiego i skutecznego wsparcia ze strony lekarza, żadnej z nich nie można ignorować. Zobacz także spis leków na wątrobę.

Marskość wątroby to poważne zagrożenie dla ludzkiego życia, a odpowiednie leczenie staje się tu sprawą bardzo ważną. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest uchronienie wątroby przed taką chorobą, co – w wielu przypadkach – jest możliwe dzięki dbaniu o swą dietę oraz sięganie po alkohol i leki z umiarem.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.