Metformina
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Metformina – to lek przeciwhiperglikemiczny, czyli taki, który nie obniża stężenia glukozy poniżej jej prawidłowych wartości. W farmacji występuje w postaci chlorowodorku metforminy. Mechanizm działania leku polega na zredukowaniu wytwarzania glukozy w wątrobie, a także poprzez zwiększanie działania insuliny w mięśniach i tkance tłuszczowej. Ponadto wywiera pozytywny wpływ na stan naczyń krwionośnych oraz na profil lipidowy, zmniejszając stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i trójglicerydów. Metformina stosowana jest w cukrzycy typu II (szczególnie u osób otyłych, u których prawidłowa dieta i aktywność fizyczna nie doprowadziły do uzyskania prawidłowego stężenia glukozy we krwi) oraz insulinooporności. Przyjmowanie metforminy nie zwalnia z kontynuacji diety i aktywności fizycznej.
Metforminę można stosować w monoterapii, jako pojedynczy lek lub w połączeniu z innymi doustnymi lekami na cukrzycę lub z insuliną.
Możliwe działania niepożądane: zaburzenia smaku, utrata apetytu, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha. To najczęściej występujące działania niepożądane, które występują na początku leczenia metforminą i zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach.