Qtrilmet

Lek Qtrilmet zawiera substancje czynne metforminę, saksagliptynę i dapagliflozynę. Każda z nich należy do grupy leków zwanych „doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi”. Ten lek przyjmowany jest doustnie w celu leczenia cukrzycy i każda z substancji czynnych leku działa inaczej w leczeniu tej choroby.

Ten lek stosuje się w leczeniu cukrzycy zwanej cukrzycą typu 2. W cukrzycy typu 2, trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie prawidłowo wykorzystać wytwarzanej insuliny. Prowadzi to do dużego stężenia cukru (glukozy) we krwi. Trzy substancje czynne zawarte w leku Qtrilmet zmniejszają ilość cukru we krwi, gdyż powodują, że jest on pobierany do komórek lub wydalany z organizmu wraz z moczem.

Qtrilmet jest podawany wyłącznie osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Jest on stosowany, gdy inne doustne leki przeciwcukrzycowe, wraz z dietą i aktywnością fizyczną, nie są w stanie zapewnić wystarczającej kontroli cukrzycy. Przyjmuje się go osobno lub można go łączyć z innym rodzajem leku przeciwcukrzycowego, zwanym pochodną sulfonylomocznika.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są metformina, saksagliptyna i dapagliflozyna.

Qtrilmet 850 mg/ 2,5 mg/5 mg tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu:
– Każda tabletka zawiera oraz 850 mg metforminy chlorowodorku, saksagliptyny chlorowodorek w ilości odpowiadającej 2,5 mg saksagliptyny i dapagliflozyny propanodiol jednowodny w ilości odpowiadającej 5 mg dapagliflozyny.

Qtrilmet 1000 mg/2,5 mg/5 mg tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu:
– Każda tabletka zawiera 1000 mg metforminy chlorowodorku, saksagliptyny chlorowodorek w ilości odpowiadającej 2,5 mg saksagliptyny i dapagliflozyny propanodiol jednowodny w ilości odpowiadającej 5 mg dapagliflozyny.

– Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki: karmelozy sól sodowa (E466), celuloza mikrokrystaliczna (E460i), krospowidon (E1202), hypromeloza (E464), laktoza bezwodna, magnezu stearynian (E470b), krzemionka dentystyczna (E551). o otoczka tabletki:
Qtrilmet 850 mg/2,5 mg/5 mg tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu:
Makrogol (E1521), alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172). Qtrilmet 1000 mg/2,5 mg/5 mg tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu:
Makrogol (E1521), alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czarny (E172), żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , , .

Dawkowanie preparatu Qtrilmet – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Ile leku należy przyjmować
Lekarz przepisze pacjentowi stosowanie leku Qtrilmet o odpowiedniej mocy na podstawie stężenia cukru we krwi oraz informacji o przyjmowanych innych lekach przeciwcukrzycowych. Zalecana dawka to dwie tabletki przyjmowane raz na dobę.

Maksymalna zalecana dawka dobowa leku Qtrilmet wynosi 2000 mg metforminy, 5 mg saksagliptyny i 10 mg dapagliflozyny.

Zmiana leczenia na lek Qtrilmet
Jeśli pacjent już przyjmuje metforminę, saksagliptynę i dapagliflozynę w postaci pojedynczych tabletek lub saksagliptynę i dapagliflozynę, jako lek złożony jednocześnie z metforminą, lekarz może zalecić pacjentowi ich zamianę na ten lek. W celu uniknięcia przedawkowania, nie należy kontynuować przyjmowania pojedynczych (osobnych) tabletek tych leków i leku Qtrilmet.

Przyjmowanie tego leku
– Tabletki należy połykać w całości popijając połową szklanki wody.
– Tabletki należy zażywać z pokarmem. Zmniejszy to ryzyko działań niepożądanych na żołądek.
– Tabletki należy przyjmować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia.

W trakcie przyjmowania leku w stolcu pacjenta mogą pojawić się resztki otoczki tabletki. Jest to normalna pozostałość po uwolnieniu całości leku w organizmie.

Lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie również innych leków w celu zmniejszenia ilości cukru we krwi. Należy pamiętać, aby stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomoże to uzyskać najlepsze wyniki leczenia.

Dieta i ćwiczenia
Aby właściwie kontrolować cukrzycę, pacjent powinien zgodnie z zaleceniami lekarza nadal stosować właściwą dietę i utrzymywać aktywność fizyczną, nawet, jeśli stosuje ten lek. Szczególnie, jeśli pacjent stosuje dietę cukrzycową w celu kontroli masy ciała, powinien ją kontynuować podczas stosowania leku Qtrilmet.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana liczby tabletek leku Qtrilmet, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Duże przedawkowanie może prowadzić do kwasicy mleczanowej.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Należy unikać nadmiernego spożywania alkoholu podczas przyjmowania leku Qtrilmet, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Qtrilmet w okresie ciąży i karmienia piersią?

Qtrilmet nie jest zalecany podczas ciąży i jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje mieć dziecko, lekarz poprosi pacjentkę o zaprzestanie przyjmowania tego leku. Należy skontaktować się z lekarzem, aby ustalić najlepszy sposób kontroli stężenia cukru we krwi podczas ciąży.

Nie należy stosować leku Qtrilmet, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią.
Metformina przenika do mleka kobiecego w małych ilościach. Nie wiadomo, czy saksagliptyna i dapagliflozyna przenikają do mleka karmiących matek. Jeśli pacjentka karmi lub chciałaby karmić piersią, powinna o tym powiedzieć lekarzowi, zanim zacznie przyjmować ten lek.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Qtrilmet i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność i cenę leku.

Ulotka – skutki uboczne

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Qtrilmet, 850 mg/2,5 mg/5 mg; 1000 mg/2,5 mg/5 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu (metforminy chlorowodorek/saksagliptyna/dapagliflozyna)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Qtrilmet m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Qtrilmet, 850 mg/2,5 mg/5 mg; 1000 mg/2,5 mg/5 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu (metforminy chlorowodorek/saksagliptyna/dapagliflozyna)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Qtrilmet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Dodaj komentarz