Xigduo

Lek ten zawiera dwie różne substancje: dapagliflozynę i metforminę. Obie należą do grupy leków określanych mianem doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Lek ten jest stosowany w leczeniu cukrzycy zwanej cukrzycą typu 2 u pacjentów dorosłych (w wieku 18 lat i starszych) i zwykle pojawia się u starszych pacjentów. U pacjentów z cukrzycą typu 2 trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie reagować prawidłowo na insulinę wytwarzaną we właściwej ilości, przez co znacznie zwiększa się stężenie cukru we krwi. Ten lek powoduje, że nadmiar cukru jest wydalany z organizmu wraz z moczem i obniża stężenie cukru (glukozy) we krwi.

Działanie dapagliflozyny polega głównie na usuwaniu nadmiaru cukru we krwi. Metformina działa głównie poprzez hamowanie produkcji glukozy w wątrobie.
• Są to leki przyjmowane doustnie w cukrzycy.
• Lek ten należy stosować razem z zaleconą dietą i programem ćwiczeń fizycznych.
• Lek ten jest stosowany, kiedy nie można uzyskać właściwej kontroli cukrzycy za pomocą innych leków przeciwcukrzycowych, w połączeniu z dietą i wysiłkiem fizycznym.
• Lekarz może zalecić stosowanie wyłącznie tego leku lub tego leku razem z innymi lekami używanymi w leczeniu cukrzycy. Mogą to być inne leki przyjmowane doustnie (oraz) lub insulina podawana we wstrzyknięciach.
• Jeśli pacjent aktualnie przyjmuje zarówno dapagliflozynę jak i metforminę w pojedynczych tabletkach lekarz może zalecić zmianę terapii na leczenie tym lekiem. W celu uniknięcia przedawkowania nie należy kontynuować przyjmowania dapagliflozyny i metforminy, gdy pacjent przyjmuje ten lek.

Istotne jest dalsze przestrzeganie zaleceń dotyczących diety i wysiłku fizycznego przekazanych pacjentowi przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.

Jaki jest skład Xigduo, jakie substancje zawiera?

• Substancjami czynnymi leku są dapagliflozyna oraz chlorowodorek metforminy (metforminy HCl).
Każda tabletka powlekana Xigduo 5 mg/850 mg zawiera jednowodny propanodiol dapagliflozyny w ilości odpowiadającej 5 mg dapagliflozyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy.
Każda tabletka powlekana Xigduo 5 mg/1000 mg zawiera jednowodny propanodiol dapagliflozyny w ilości odpowiadającej 5 mg dapagliflozyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

• Inne składniki tabletki, to:
− Rdzeń tabletki: hydroksypropyloceluloza (E463), celuloza mikrokrystaliczna (E460(i)), magnezu stearynian (E470b), karboksymetyloskrobia sodowa.
− Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy (E1203), makrogol 3350 (E1520(iii)), talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenki (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Dawkowanie preparatu Xigduo – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jaką ilość leku stosować
• Ilość tego leku, jaką pacjent będzie przyjmować różni się w zależności od stanu pacjenta oraz aktualnie przyjmowanych dawek metforminy oraz/lub odrębnie przyjmowanych tabletek dapagliflozyny i metforminy. Lekarz poinformuje pacjenta dokładnie jakiej mocy tabletki tego leku pacjent ma przyjmować.
• Zalecana dawka to jedna tabletka dwa razy na dobę.

Stosowanie leku
• Tabletkę należy połknąć w całości popijając połową szklanki wody.
• Tabletkę należy przyjmować w trakcie posiłku. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka działań niepożądanych ze strony żołądka.
• Tabletki należy przyjmować dwa razy na dobę, jedną rano (podczas śniadania) a jedną wieczorem (podczas kolacji).

Lekarz może zalecić stosowanie tego leku wraz z innymi lekami, aby obniżyć stężenie cukru we krwi. Mogą być to leki przyjmowane doustnie lub insulina podawana we wstrzyknięciu. Należy pamiętać, aby przyjmować te inne leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomoże to uzyskać najlepsze wyniki leczenia.

Dieta i wysiłek fizyczny
Aby właściwie kontrolować cukrzycę, należy nadal stosować właściwą dietę i uprawiać ćwiczenia, nawet jeżeli pacjent stosuje ten lek. Ważne jest więc, aby nadal stosować się do zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki dotyczących diety i ćwiczeń; w szczególności, jeżeli pacjent stosuje dietę cukrzycową mającą na celu utrzymanie właściwej masy ciała, pacjent powinien kontynuować tę dietę podczas stosowania tego leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Xigduo, u pacjenta może wystąpić kwasica mleczanowa. Do objawów kwasicy mleczanowej należą: silne nudności lub wymioty, ból brzucha, kurcze mięśni,ciężkie zmęczenie lub utrudnienie oddychania. W przypadku wystąpienia u pacjenta kwasicy mleczanowej pacjent może natychmiast wymagać hospitalizacji, ponieważ kwasica mleczanowa może prowadzić do śpiączki. W takiej sytuacji należy natychmiast zaprzestać przyjmowania tego leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xigduo – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać spożywania alkoholu, a także leków zawierających alkohol w okresie przyjmowania tego leku, ponieważ alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia u pacjenta kwasicy mleczanowej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xigduo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, powinna przerwać stosowanie leku Xigduo, ponieważ nie zaleca się jego stosowania w drugim i trzecim trymestrze (czyli w ostatnich 6 miesiącach) ciąży. Należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić najlepszy sposób kontroli glikemii podczas ciąży.

Jeśli pacjentka karmi lub chciałaby karmić piersią, powinna o tym powiedzieć lekarzowi, zanim zacznie przyjmować ten lek. Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią. Nie wiadomo, czy ten lek przenika do mleka karmiących matek.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Xigduo i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność i cenę leku.

Ulotka Xigduo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

XIGDUO, 5 mg/850 mg; 5 mg/1000 mg, tabletki powlekane (dapagliflozyna/metforminy chlorowodorek)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Xigduo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

XIGDUO, 5 mg/850 mg; 5 mg/1000 mg, tabletki powlekane (dapagliflozyna/metforminy chlorowodorek)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Xigduo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

14 komentarzy do wpisu „Xigduo”

 1. Grażyna- biorę Synjardy 12,5/1000 prawie od roku. Straciłam ok 15 kg bez żadnych dodatkowych starań aż się wystraszyłam co może być przyczyna !Cukier 110 -115 ! Badania bardzo dobre !Apetyt mały ! nie mam potrzeby podjadania – słodycze zbędne ! Jeżeli to rzeczywiście zasługa leku to rewelacja !!! /69 lat/ figura jak za mlodych lat

  Odpowiedz
 2. Witam.Biore ten lek od ponad roku wszystko bylo ok do maja.Ptaszek moj także sie zaczerwienil i obrzek,lekarka przepisala antybiotyk czekam na efekt

  Odpowiedz
 3. Od soboty biorę 2 rszy dziennie. Od tego czasu jestem jeszcze bardziej zmęczona, senna tak ze bym mogła spać caly czas i zasypiać z tego zmęczenia wszędzie. Czuję sie słaba, brak sił. Czasami występuje przyspieszone tętno i bóle serca od czasu do czasu tak ze zastanawiam się czym spowodowane. Czytalam skutki uboczne czy ewakcje ale nigdzie nie znalazlam tego. Byc może mój organizm reaguje inaczej. Ciśnienie ostatnimi dniami sprawdzam jest niskie ale na codzien raczej takie mam jak i cukier w normie z ktorym nie mialam problemu. Choruję na insulinooporność od niedawna a od soboty biorę ten lek z tego powodu. Nie wiem czy dalej brać czy zrezygnować. Nie mam możliwości skonsultowania tego a wizyta dopiero za miesiąc. Fatalnie sie czuje po tym leku. Ale może to poczatki przyzwyczajenia organizmu. Ja nie moge funkcjonować ogolnie fatalnie sie czuje mimo na ten moment braku biegunki czy wymiotów.

  Odpowiedz
 4. zazywam ten lek dwa razy dziennie już miesiąc
  cukier super się uformowal.
  mimo że wprowadziłam ścisła diete
  co do spadku wagi to bzdura .

  Odpowiedz
 5. stosuję któryś rok na początku schudłem około14kg i mimo że nie stosuję żadnej diety waga stoi praktycznie w miejscu dla mnie rewelacja

  Odpowiedz
 6. Biorę Xigduo 100- od poczatku stycznia,na dzień dzisijeszy schudłem około 10 kilogramów.Niedogodności to częste biegunki innych skutków ubocznych nie mam,czuję się dobrze.

  Odpowiedz
 7. Stan. Zazywam te leki juz 8 miesiecy,cukier obnizyl sie rewelacyjnie z 250 rano (mimo przyjmowania innych lekow) na poczatkowo 150 a teraz nie przekracza 120. Poczatkowo po zazyciu xigduo 5/850 czulem sie zle : nudnosci, brak apetytu , ociezalosc,sennosc – lekarz stwierdzil ze to normale przy tak duzym spadku cukru.Po kilku dniach powoli dolegliwosci minely i teraz jest OK. Wyniki przez dlugi czas utrzymywaly sie ok.120 wiec postanowilem zazywac tylko jedna tabletke ale po kilku dniach wyniki wzrosly do 150 – 160 wiec wrocilem do 2ch tabletek i teraz znowu jest OK. Polecam – lepsze to niz strzykawka !.

  Odpowiedz
 8. Mi cukier spadł cudownie. Rano miewałem 160-190. W dzień 140. Teraz rano mam 120, w dzień 100. Normalnie jestem w szoku. Ale co się dzieje z ptaszkiem, lepiej nie pytajcie? Grzybica, pieczenie, widoczne rany, Cukier w moczu to pożywka dla bakterii. Będe musiał odstawić ten cudowny lek

  Odpowiedz
 9. Od miesiąca zażywam ten lek, oprócz tego codziennie chodzę z kijkami 8 km i jak na razie waga ani drgnęła, diabrtolog twierdził, że są to leki nowej generacji i pomogą w zrzuceniu wagi, ale póki co, ani cukier nie spadł jakoś szałowo, a waga…jak napisałam ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz