Metformin-1A Pharma

Metformin-1A Pharma jest stosowany w leczeniu osób z cukrzycą typu 2, u których nie udaje się odpowiednio kontrolować stężenia glukozy we krwi samą dietą i ćwiczeniami fizycznymi. W cukrzycy typu 2 wytwarzanie insuliny i (lub) jej działanie zmniejsza się stopniowo. Lek stosuje się szczególnie u pacjentów z nadwagą.

Dorośli mogą przyjmować Metformin-1A Pharma, jako jedyny lek lub razem z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi albo z insuliną.

Dzieci w wieku co najmniej 10 lat mogą przyjmować Metformin-1A Pharma jako jedyny lek lub razem z insuliną. Metformin-1A Pharma jest lekiem z grupy biguanidów, które zmniejszają stężenie cukru we krwi. Lek ten pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych osób z nadwagą.

Jaki jest skład Metformin-1A Pharma, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest chlorowodorek metforminy.
Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg chlorowodorku metforminy, co odpowiada 390 mg zasady metforminy.
Każda tabletka powlekana zawiera 850 mg chlorowodorku metforminy, co odpowiada 662,9 mg zasady metforminy.

Pozostałe składniki to: powidon K 90, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E171).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Metformin-1A Pharma – jak stosować ten lek?

Metformin-1A Pharma, 500 mg, tabletki powlekane

Dorośli
– Zalecana dawka początkowa: 1 tabletka 500 mg podawana 2 lub 3 razy na dobę.
– Po upływie około 2 tygodni stosowania leku 500 mg lekarz może oznaczyć stężenie cukru we krwi pacjenta i dostosować dawkę.
– Maksymalna dawka: 6 tabletek 500 mg* na dobę w trzech dawkach podzielonych.

Dzieci w wieku 10 lat i starsze
– Zwykle stosowana dawka początkowa: 1 tabletka 500 mg lub 850 mg* chlorowodorku metforminy na dobę.
– Po upływie około 2 tygodni stosowania u dziecka leku 500 mg lekarz może oznaczyć stężenie cukru we krwi pacjenta i dostosować dawkę.
– Maksymalna dawka: 4 tabletki 500 mg* na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych.

Metformin-1A Pharma, 850 mg, tabletki powlekane

Dorośli
– Zwykle stosowana dawka: 1 tabletka Pharma 850 mg podawana 2 lub 3 razy na dobę.
– Po upływie około 2 tygodni stosowania leku 850 mg lekarz może oznaczyć stężenie cukru we krwi pacjenta i dostosować dawkę.
– Maksymalna dawka: 3000 mg* chlorowodorku metforminy na dobę w trzech dawkach podzielonych.

Dzieci w wieku 10 lat i starsze
– Zwykle stosowana dawka początkowa: 500 mg* chlorowodorku metforminy lub 1 tabletka Metformin-1A Pharma 850 mg na dobę.
– Po upływie około 2 tygodni stosowania u dziecka leku 850 mg lekarz może oznaczyć stężenie cukru we krwi pacjenta i dostosować dawkę.
– Maksymalna dawka: 2000 mg* chlorowodorku metforminy na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych.

Pacjenci w wieku 65 lat i starsi
Ze względu na częste w tej grupie pacjentów zaburzenia czynności nerek lekarz ustala dawkę leku Metformin-1A Pharma na podstawie czynności tego narządu (patrz także „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w punkcie 2 załączonej poniżej ulotki).

Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody podczas posiłku lub po nim.

Czas trwania leczenia
Długość leczenia ustala lekarz.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie leku nie powoduje zbyt małego stężenia glukozy we krwi, ale zwiększa ryzyko nadmiernego zakwaszenia krwi kwasem mlekowym (kwasica mleczanowa).

Objawy kwasicy mleczanowej są wymienione w końcowej części podpunktu „Kiedy nie stosować leku Metformin-1A Pharma”. W ciągu kilku godzin mogą wystąpić: ból mięśni ze skurczami, głębszy i szybszy oddech, utrata przytomności i śpiączka. Stan taki wymaga natychmiastowego leczenia w szpitalu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metformin-1A Pharma – czy mogę spożywać alkohol?

Alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia działania niepożądanego w postaci kwasicy mleczanowej.

Dlatego odradza się picie alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metformin-1A Pharma w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Pacjentki w ciąży lub planujące ciążę nie powinny przyjmować tego leku. O istniejącej lub planowanej ciąży należy poinformować lekarza, gdyż w takim przypadku stosowanie leku powinno być przerwane i zastąpione leczeniem insuliną.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią, nie powinna przyjmować leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Ulotka Metformin-1A Pharma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Metformin-1A Pharma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

1 komentarz do “Metformin-1A Pharma”

Dodaj komentarz