METFOGAMMA 1000

CO TO JEST I JAK DZIAŁA METFOGAMMA 1000? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Metfogamma 1000 zawiera metforminę, substancję stosowaną w leczeniu cukrzycy. Należy do grupy leków zwanych biguanidami. Metformina wykazuje właściwości obniżające stężenie cukru we krwi.

Lek Metfogamma 1000 stosowany jest u pacjentów z cukrzycą typu 2. (zwana również cukrzycą insulino niezależną), szczególnie u pacjentów z nadwagą, u których za pomocą diety oraz ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwego stężenia glukozy we krwi.

Insulina jest hormonem produkowanym w trzustce, który powoduje wchłanianie glukozy (cukru) z krwi.

Organizm potrzebuje glukozy do produkcji energii lub przechowywania jej na przyszłość.

W przypadku cukrzycy, trzustka nie produkuje wystarczających ilości insuliny lub organizm nie jest zdolny do odpowiedniego wykorzystania insuliny. Prowadzi to do wysokich stężeń glukozy we krwi. Lek Metfogamma 1000 stosowany jest w celu zmniejszenia stężenia glukozy we krwi do normalnego poziomu.

W przypadku dorosłych pacjentów z nadwagą, przyjmowanie leku Metfogamma 1000 przed dłuższy czas zmniejsza ryzyko powikłań związanych z cukrzycą.

U dorosłych lek Metfogamma 1000 może być stosowany sam (w monoterapii) lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną.

U dzieci w wieku 10 lat i starszych oraz u młodzieży, lek Metfogamma 1000 może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną.

SKŁAD METFOGAMMA 1000, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest metforminy chlorowodorek.
Jedna tabletka powlekana leku Metfogamma 1000 zawiera 1000 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 780 mg metforminy.

Substancje pomocnicze:
Rdzeń tabletki:
Hypromeloza (15000 mPas), powidon (K25), magnezu stearynian.
Otoczka:
Hypromeloza (5 mPas), makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171).

JAKIE JEST DAWKOWANIE METFOGAMMA 1000? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek Metfogamma 1000 należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek Metfogamma 1000 nie zastąpi zdrowego odżywiania się, ani zdrowego trybu życia. Należy stosować dietę zalecaną przez lekarza oraz regularnie ćwiczyć.

Dawkowanie
Dorośli
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 500 mg lub 850 mg metforminy chlorowodorku dwa lub trzy razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg w 3 dawkach.

Dzieci w wieku 10 lat i więcej oraz młodzież
Zazwyczaj stosowana dawka to 500 mg lub 850 mg metforminy chlorowodorku raz na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 2000 mg w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Leczenie dzieci w wieku 10-12 lat zalecana jest jedynie w wyjątkowych przypadkach z powodu ograniczonych danych dotyczących tej grupy pacjentów.
Jeśli pacjent przyjmuje insulinę, lekarz zaleci specjalne dawkowanie leku Metfogamma 1000.

Jak stosować lek Metfogamma 1000
Tabletki należy przyjmować w trakcie lub po posiłku, co pomoże uniknąć zaburzeń czynności układu pokarmowego. Tabletek nie należy kruszyć, ani rozgryzać. Każdą tabletkę należy popić szklanką wody.
– jeśli pacjent przyjmuje jedną dawkę na dobę, należy przyjąć ją rano podczas śniadania,
– jeśli pacjent przyjmuje dwie dawki podzielone na dobę, należy przyjmować je rano podczas śniadania i
wieczorem podczas kolacji,
– jeśli pacjent przyjmuje trzy dawki podzielone na dobę, należy przyjmować je rano podczas śniadania, w południe podczas obiadu oraz wieczorem podczas kolacji.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Metfogamma 1000 jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

W trakcie stosowania leku Metfogamma 1000 należy kontynuować zalecaną dietę i zwracać szczególną uwagę, czy spożycie węglowodanów jest rozłożone równo przez cały dzień. U pacjentów z nadwagą należy stosować dietę niskokaloryczną.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI METFOGAMMA 1000, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Metfogamma 1000 może wystąpić kwasica mleczanowa. Objawy kwasicy mleczanowej obejmują wymioty, ból brzucha ze skurczami mięśni, ogólne złe samopoczucie, uczucie zmęczenia i trudności w oddychaniu. W przypadku wystąpienia takich objawów pacjent może potrzebować natychmiastowej opieki medycznej w szpitalu, ponieważ kwasica mleczanowa może prowadzić do śpiączki. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

W czasie przyjmowania leku Metfogamma 1000 nie należy spożywać produktów zawierających alkohol.
Alkohol może zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej, szczególnie w przypadku niewydolności wątroby lub niedożywienia.
Dotyczy to również leków zawierających alkohol.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ METFOGAMMA 1000 W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

W okresie ciąży, w leczeniu cukrzycy należy stosować insulinę. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka myśli, że jest w ciąży, zaszła w ciążę lub planuje ciążę, ponieważ może być konieczna zmiana leczenia.

Ponieważ dostępne dane są ograniczone, lekarz zadecyduje czy pacjentka może przyjmować lek Metfogamma 1000 w okresie karmienia piersią.

ULOTKA LEKU METFOGAMMA 1000 – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – METFOGAMMA 1000 CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - METFOGAMMA 1000 CENA, REFUNDACJA

METFOGAMMA 1000 OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here