Konsultacja merytoryczna:

Velmetia

Velmetia zawiera dwie różne substancje lecznicze o nazwach sitagliptyna i metformina.
– sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami DPP-4 (inhibitorami dipeptydylopeptydazy-4)
– metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Skojarzone działanie tych leków prowadzi do wyrównania stężenia cukru we krwi u dorosłych pacjentów z cukrzycą znaną jako „cukrzyca typu 2”. Lek ten pomaga uzyskać większe stężenie insuliny uwalnianej po posiłku i zmniejsza ilość cukru wytwarzanego przez organizm.

Lek stosowany wraz z dietą i ćwiczeniami fizycznymi, pomaga zmniejszyć stężenie cukru we krwi. Lek ten może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w skojarzeniu z określonymi innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Co to jest cukrzyca typu 2?
W cukrzycy typu 2 organizm nie wytwarza insuliny w wystarczających ilościach, a wytwarzana insulina nie działa tak jak powinna. Organizm może także wytwarzać zbyt wiele cukru. Jeśli tak się dzieje, cukier (glukoza) gromadzi się we krwi. Może to prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowia, takich jak choroby serca, nerek, utrata wzroku i amputacja kończyn.

Jaki jest skład Velmetia, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są sitagliptyna i metformina. Każda tabletka powlekana (tabletka) zawiera sitagliptyny fosforan jednowodny, co odpowiada 50 mg sitagliptyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy.

Pozostałe składniki to: Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (E460), powidon K 29/32 (E1201), sodu laurylosiarczan oraz sodu fumaran stearylowy. Ponadto otoczka tabletki zawiera: poli(alkohol winylowy), makrogol 3350, talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172) oraz żelaza tlenek czarny (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Velmetia – jak stosować ten lek?

Należy przyjąć jedną tabletkę: dwa razy na dobę, doustnie;

Lek stosować podczas posiłków w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa rozstroju żołądka. W celu kontrolowania stężenia cukru we krwi, lekarz może zwiększyć dawkę leku.

W trakcie stosowania tego leku należy kontynuować zalecaną przez lekarza dietę i zwracać uwagę na równomierne przyjmowanie węglowodanów w ciągu dnia.

Jest mało prawdopodobne, aby stosowanie samego tego leku prowadziło do nieprawidłowo małego stężenia cukru we krwi (hipoglikemii). Do małego stężenia cukru we krwi może dojść w przypadku stosowania tego leku wraz z pochodną sulfonylomocznika lub z insuliną – w takim przypadku lekarz może zmniejszyć dawkę pochodnej sulfonylomocznika lub insuliny.

Czasem może być konieczność odstawienia leku na krótki okres. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli:
– występują objawy, które mogą być związane z odwodnieniem (znaczna utrata płynów w organizmie), takie jak mdłości z ciężkimi wymiotami, biegunką lub gorączką, lub w przypadku znacznie mniejszego niż zwykle spożycia płynów,
– planowana jest operacja,
– planowane jest donaczyniowe podanie środka kontrastowego, w celu badania radiologicznego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki tego leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy udać się do szpitala, jeżeli wystąpią objawy kwasicy mleczanowej, takie jak uczucie zimna lub dyskomfortu, ciężkie nudności lub wymioty, ból żołądka, niewyjaśniony spadek wagi, skurcze mięśni lub przyspieszony oddech.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Velmetia – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku Velmetia, ponieważ alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej (patrz punkt 4 załączonej ulotki).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Velmetia w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować tego leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią. Patrz punkt 2 załączonej ulotki, Kiedy nie przyjmować leku Velmetia.”

Ulotka Velmetia – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Velmetia 50 mg/850 mg, 50 mg/1000 mg tabletki powlekane (sitagliptyna/metforminy chlorowodorek)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Velmetia m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Velmetia 50 mg/850 mg, 50 mg/1000 mg tabletki powlekane (sitagliptyna/metforminy chlorowodorek)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 21 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Velmetia?

Cena Velmetia i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Velmetia.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Velmetia? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

XYLORIN ALERGIA charakteryzuje się innowacyjną formułą (mgiełka z mikro-żelu). Zapobiega wnikaniu alergenów do organizmu i przyczynia się do oczyszczania błony śluzowej nosa. Łagodzi objawy uczulenia.

Emolientowy żel do mycia ciała Cera+ Solutions to delikatny preparat do mycia i pielęgnacji skóry wrażliwej, podrażnionej i atopowej. Żel pomaga dbać o komfort skóry zarówno u osób dorosłych, jak i…

Chyba każdy marzy o pięknych, białych zębach, jednak większość drogeryjnych past wybielających może uszkadzać szkliwo. Pasta do zębów Splat Professional Biocalcium nie dość, że rozjaśnia szkliwo to dodatkowo je wzmacnia!

PEDICETAMOL to preparat, który zmniejsza podwyższoną temperaturę ciała i łagodzi dolegliwości bólowe o łagodnym bądź przeciętnym charakterze.

Preparat w postaci saszetek zawierających liofilizowane drożdżaki Saccharomyces boulardii. Suplement diety EnteroBiotix Plus polecany jest do stosowania jako uzupełnienie mikroflory jelitowej m.in. podczas antybiotykoterapii i po jej zakończeniu.

Olej kokosowy poddany procesowi rafinacji traci drobną część swoich niesamowitych właściwości, a mimo to nadal jest jednym z najzdrowszych olejów świata. W tym procesie traci także swój zapach kokosowy, co dla niektórych moż…

OLIMP Whey Protein Complex 100% instant białkowy o smaku waniliowym dla osób pragnących przyspieszyć przyrost masy i siły mięśni poprzez odpowiednią suplementację organizmu w cenne składniki odżywcze i intensywny trening siłowy.

Kasza jaglana powinna na stałe zagościć w menu każdego. Jest to niesamowicie zdrowy produkt, zawierający cenne składniki odżywcze, korzystnie wpływające na organizm. Bio Kasza jaglana marki Intenson to gwarancja najwyższej jakoś…

Glukometr Diagomat to urządzenie łatwe w obsłudze, dające dokładne wyniki. Atutem jest duży ekran i alarmy, które poinformują Cię o hipoglikemii lub hiperglikemii. Producent oferuje wieczystą gwarancję na urządzenie Diagomat.

Bardzo trudno jest zerwać z nałogiem nikotynowym, dlatego należy stosować każdą możliwą pomoc. Jednym ze sposobów na walkę z paleniem papierosów jest produkt leczniczy Nicorette Fruit 4mg w postaci tabletek do ssania z nikotyną.

Suplement diety Herbatka fix Cardiatefix pomaga uzupełnić codzienną dietę w owoc głogu, ziele skrzypu, kwiat lawendy oraz liść melisy. Melisa wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, a głóg wspomaga prawidłową pracę serca.

Preparat w postaci pastylek do ssania o smaku wiśniowym m.in. z porostem islandzkim. Wyrób medyczny Isla Medic Voice polecany jest dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia do stosowania w celu łagodzenia podrażnień i…

Floridral niezastąpiony zawsze wtedy, gdy dokucza biegunka lub wymioty osłabiające naturalną mikroflorę bakteryjną w jelitach, co może być przyczyną niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Środek zawiera cenne elektrolity oraz bakterie probiotyczne.

Zaielona kawa marki AlterMedica, to preparat zawierający w 100% ekstrakt z zielonych ziaren kawy, standaryzowany na 50% zawartość cennego kwasu chlorogenowego obniżającego wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym oraz działającego antyoksydacyjnie.

Preparat polecany do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę D i witaminę K. Suplement diety SFD Vitamax D3 + K2 wspiera prawidłowe funkcjonowanie kości, dlatego przeznaczony jest szczególnie dla osób aktywnych.

Kompozycja ziół i owoców, które polecane są dla kobiet. Suplement diety Feminifix polecany jest jako uzupełnienie diety w składniki wspierające kobiecy organizm. Herbatka zawiera pokrzywę, jarzębinę, rdest ptasi, borówkę oraz malwę czarną.

Herbatka zimowa umożliwia przygotowanie pysznego, aromatycznego naparu, który przyjemnie rozgrzewa organizm. Bazę mieszanki stanowi czarna herbata, wzbogacają ją smakowite owoce maliny i pigwy, a także kłącze imbiru oraz skórka jabłka.

Preparat zawierający wysoką zawartość witaminy B12 w jednej tabletce – 500mcg! Suplement diety Biovitum Vega B12marki Colfarm rekomendowany jest szczególnie dla osób będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej.

Preparat wysokiej jakości Platinum Vita D3+K2 to źródło dwóch cennych witamin. Cholekalcyferol i witamina K2 wspierają zachowanie zdrowia kości, a dodatkowo witamina D3 wspomaga pracę układu odpornościowego.

TRAN SKANDYNAWSKI HAVET Smak cytrynowy płyn zawiera dobroczynne kwasy omega-3 oraz witaminę A, D i E. Zwiększa odporność, wpływa na prawidłowe działanie mózgu i narządu wzroku oraz wzmacnia kości.