Glucophage XR

Glucophage XR to lek przeciwcukrzycowy, który zawiera metforminę. Jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u osób z nadwagą. Lek ten działa poprzez regulację poziomu glukozy we krwi, pomagając w utrzymaniu prawidłowych lub zbliżonych do nich wartości. Może być używany samodzielnie lub w kombinacji z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Glucophage XR jest dostępny tylko na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Glucophage XR zawiera metforminę, lek obniżający poziom cukru we krwi, klasyfikowany pod względem chemicznym do biguanidów. Cukrzyca typu 2 jest chorobą, której podstawą jest upośledzenie funkcji wydzielniczej trzustki,. W wyniku tego do krwioobiegu nie jest dostarczana wystarczająca ilość insuliny, która jest hormonem niezbędnym do metabolizmu glukozy (cukru) dostarczanego do organizmu wraz z pożywieniem. Cukier jest podstawowym związkiem do wytwarzania energii. Wszelkie nieprawidłowości związane z wytwarzaniem tego hormonu powodują wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemię). Glucophage XR pomaga zmniejszyć stężenie glukozy we krwi do wartości jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych. Ponadto u dorosłych z nadwagą długotrwałe stosowanie tego leku zmniejsza także powikłań związanych z cukrzycą.

Głównym wskazaniem do stosowania Glucophage XR jest leczenie pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2, szczególnie tych z nadwagą. Metformina jest przepisywana pacjentom w monoterapii lub w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem, inhibitorem dipeptydylopeptydazy-4 lub inhibitorem kotransportera sodowo-glukozowego. Substancję u tych osób włącza się jako leczenie pierwszego rzutu w momencie, gdy dieta i aktywność fizyczna nie przyniosły spodziewanego efektu.

Skład

Substancją czynną leku jest metforminy chlorowodorek.

Glucophage XR 500 mg
Jedna tabletka leku Glucophage XR zawiera 500 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 390 mg metforminy.

Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, karmeloza sodowa, hypromeloza

Glucophage XR 750 mg
Jedna tabletka leku Glucophage XR zawiera 750 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 585 mg metforminy.

Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, karmeloza sodowa, hypromeloza 100 000 cPS.

Glucophage XR 1000 mg
Jedna tabletka powlekana leku Glucophage 1000 mg zawiera 1000 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 780 mg metforminy.

Ponadto lek zawiera: powidon K 30, magnezu stearynian oraz wchodzące w skład otoczki (Opadry clear YS-1-7472): hypromeloza, makrogol 400 i makrogol 8000.

Dawkowanie

Lek występuje w trzech dawkach: 500 mg, 750 mg, 1000 mg. Zaleca się rozpoczynanie leczenia metfominą od niewielkich dawek stosowanych raz na dobę. Należy ją zwiększać o 500 mg co 10–15 dni, aż do momentu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu terapeutycznego lub uzyskania dawki maksymalnej.

Takie postepowanie może zapobiec wystąpieniu działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Efekt terapeutyczny pojawia się po kilku dniach i stabilizuje się po około dwóch tygodniach leczenia. Maksymalna dobowa dawka tego leku wynosi 2000 mg.

Przedawkowanie

Spożycie 85 g metforminy nie powoduje wystąpienia hipoglikemii, ale pojawienie się kwasicy mleczanowej. Rozpoczyna się ona, gdy dana osoba nadmiernie produkuje lub nie wykorzystuje kwasu mlekowego, a jej ciało nie jest w stanie przystosować się do tych zmian. Nagromadzenie kwasu powoduje brak równowagi w poziomie pH organizmu, który zawsze powinien być lekko alkaliczny zamiast kwaśnego.

Typowe objawy to wymioty, ból brzucha (ból w jamie brzusznej) z kurczami mięśni, złe ogólne samopoczucie, któremu towarzyszy silne zmęczenie i trudności w oddychaniu. Brak interwencji lekarskiej może doprowadzić do śpiączki.

Jedzenie i picie (alkohol)

W czasie stosowania tego leku nie wolno pić alkoholu. Alkohol może zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej, szczególnie u pacjentów z niewydolnością wątroby lub u osób niedożywionych. Dotyczy to także leków zawierających alkohol

Ciąża i karmienie piersią

Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest stosowanie insuliny, a nie doustnych leków hipoglikemizujących. Nie zaleca się stosowania metforminy w tym okresie. Substancja czynna przenika do mleka. Nie ma dowodów na bezpieczeństwo stosowania leku w czasie laktacji, więc nie powinno się go stosować karmiąc piersią.

Ulotka Glucophage XRCharakterystyka produktu leczniczego (ChPL)Opinie o Glucophage XR (forum)

Stosujesz Glucophage XR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Glucophage XR”

  1. Mam pytanie, jesli mam prawidlową wartość glukozy we krwi powinnam brać glucopfage 1000? Lek ten przypisal mi endokrynolog przy duzej nadczynnosci tarczycy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Glucophage XR. Podziel się doświadczeniami na forum.