Konsultacja merytoryczna:

Glucophage XR

Lek Glucophage XR zawiera metforminę, lek obniżający poziom cukru we krwi, klasyfikowany pod względem chemicznym do biguanidów. Cukrzyca typu 2 jest chorobą, której podstawą jest upośledzenie funkcji wydzielniczej trzustki,. W wyniku tego do krwioobiegu nie jest dostarczana wystarczająca ilość insuliny, która jest hormonem niezbędnym do metabolizmu glukozy (cukru) dostarczanego do organizmu wraz z pożywieniem. Cukier jest podstawowym związkiem do wytwarzania energii. Wszelkie nieprawidłowości związane z wytwarzaniem tego hormonu powodują wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemię). Glucophage XR pomaga zmniejszyć stężenie glukozy we krwi do wartości jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych. Ponadto u dorosłych z nadwagą długotrwałe stosowanie tego leku zmniejsza także powikłań związanych z cukrzycą.

Głównym wskazaniem do stosowania Glucophage XR jest leczenie pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2, szczególnie tych z nadwagą. Metformina jest przepisywana pacjentom w monoterapii lub w skojarzeniu z sulfonylomocznikiem, inhibitorem dipeptydylopeptydazy-4 lub inhibitorem kotransportera sodowo-glukozowego. Substancję u tych osób włącza się jako leczenie pierwszego rzutu w momencie, gdy dieta i aktywność fizyczna nie przyniosły spodziewanego efektu.

Jaki jest skład Glucophage XR, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest metforminy chlorowodorek.

Glucophage XR 500 mg
Jedna tabletka leku Glucophage XR zawiera 500 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 390 mg metforminy.

Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, karmeloza sodowa, hypromeloza

Glucophage XR 750 mg
Jedna tabletka leku Glucophage XR zawiera 750 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 585 mg metforminy.

Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, karmeloza sodowa, hypromeloza 100 000 cPS.

Glucophage XR 1000 mg
Jedna tabletka powlekana leku Glucophage 1000 mg zawiera 1000 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 780 mg metforminy.

Ponadto lek zawiera: powidon K 30, magnezu stearynian oraz wchodzące w skład otoczki (Opadry clear YS-1-7472): hypromeloza, makrogol 400 i makrogol 8000.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Glucophage XR – jak stosować ten lek?

Lek występuje w trzech dawkach: 500 mg, 750 mg, 1000 mg. Zaleca się rozpoczynanie leczenia metfominą od niewielkich dawek stosowanych raz na dobę. Należy ją zwiększać o 500 mg co 10–15 dni, aż do momentu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu terapeutycznego lub uzyskania dawki maksymalnej.

Takie postepowanie może zapobiec wystąpieniu działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Efekt terapeutyczny pojawia się po kilku dniach i stabilizuje się po około dwóch tygodniach leczenia. Maksymalna dobowa dawka tego leku wynosi 2000 mg.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Spożycie 85 g metforminy nie powoduje wystąpienia hipoglikemii, ale pojawienie się kwasicy mleczanowej. Rozpoczyna się ona, gdy dana osoba nadmiernie produkuje lub nie wykorzystuje kwasu mlekowego, a jej ciało nie jest w stanie przystosować się do tych zmian. Nagromadzenie kwasu powoduje brak równowagi w poziomie pH organizmu, który zawsze powinien być lekko alkaliczny zamiast kwaśnego.

Typowe objawy to wymioty, ból brzucha (ból w jamie brzusznej) z kurczami mięśni, złe ogólne samopoczucie, któremu towarzyszy silne zmęczenie i trudności w oddychaniu. Brak interwencji lekarskiej może doprowadzić do śpiączki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Glucophage XR – czy mogę spożywać alkohol?

W czasie stosowania tego leku nie wolno pić alkoholu. Alkohol może zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej, szczególnie u pacjentów z niewydolnością wątroby lub u osób niedożywionych. Dotyczy to także leków zawierających alkohol

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Glucophage XR w okresie ciąży i karmienia piersią?

Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest stosowanie insuliny, a nie doustnych leków hipoglikemizujących. Nie zaleca się stosowania metforminy w tym okresie. Substancja czynna przenika do mleka. Nie ma dowodów na bezpieczeństwo stosowania leku w czasie laktacji, więc nie powinno się go stosować karmiąc piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Glucophage XR

Ulotka Glucophage XR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

GLUCOPHAGE XR 500 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 123 razy

Rozmiar plku 188.11 KB


GLUCOPHAGE XR 750 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 131 razy

Rozmiar plku 187.83 KB


GLUCOPHAGE XR 1000 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 194 razy

Rozmiar plku 197.43 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Glucophage XR m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

GLUCOPHAGE XR 500 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 47 razy

Rozmiar plku 265.69 KB


GLUCOPHAGE XR 750 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 58 razy

Rozmiar plku 266.75 KB


GLUCOPHAGE XR 1000 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 77 razy

Rozmiar plku 282.31 KB

Cena - ile kosztuje Glucophage XR?

Cena Glucophage XR i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Glucophage XR.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Glucophage XR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

2 komentarze do “Glucophage XR”

  1. Mam pytanie, jesli mam prawidlową wartość glukozy we krwi powinnam brać glucopfage 1000? Lek ten przypisal mi endokrynolog przy duzej nadczynnosci tarczycy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz