Komboglyze

Komboglyze zawiera dwie różne substancje czynne:
saksagliptynę należącą do leków z grupy inhibitorów DPP4 (inhibitory dipeptydylopeptydazy 4) i metforminę należącą do leków z grupy biguanidów.

Obie te substancje należą do grupy leków, zwanych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

W jakim celu stosuje się lek Komboglyze
Lek Komboglyze stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2.

Jak działa lek Komboglyze
Saksaliptyna i metformina działają razem, w celu zapewnienia właściwej kontroli cukru we krwi.

Zwiększają one stężenie insuliny po posiłkach; zmniejszają również ilość cukru wytworzonego w organizmie. Stosowane razem z dietą i wysiłkiem fizycznym pomagają zmniejszyć stężenie cukru we krwi. Lek Komboglyze może być stosowany sam (w monoterapii) lub w skojarzeniu z lekami przeciwcukrzycowymi zwanymi „pochodnymi sulfonylomocznika” albo w skojarzeniu z insuliną.

Aby właściwie kontrolować cukrzycę, należy nadal stosować dietę i ćwiczenia fizyczne podczas przyjmowania leku. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza lub pielęgniarki, dotyczących diety i wysiłku fizycznego.

Jaki jest skład Komboglyze, jakie substancje zawiera?

Komboglyze 2,5 mg/850 mg tabletki powlekane
– Substancjami czynnymi leku są saksagliptyna i metforminy chlorowodorek.
Jedna tabletka powlekana 2,5 mg/850 mg zawiera 2,5 mg saksagliptyny w postaci chlorowodorku i 850 mg metforminy chlorowodorku.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
– Rdzeń tabletki: powidon K30, magnezu stearynian.
– Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172).
– Tusz: szelak, indygotyna – lak (E132).

Komboglyze 2,5 mg/1000 mg tabletki powlekane
– Substancjami czynnymi leku są saksagliptyna i metforminy chlorowodorek.
Jedna tabletka powlekana 2,5 mg/1000 mg zawiera 2,5 mg saksagliptyny w postaci chlorowodorku i 1000 mg metforminy chlorowodorku.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
– Rdzeń tabletki: powidon K30, magnezu stearynian.
– Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol, tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), żelaza tlenek żółty (E172).
– Tusz: szelak, indygotyna – lak (E132).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Komboglyze – jak stosować ten lek?

Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli lekarz przepisuje lek Komboglyze razem z pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną, należy pamiętać, aby przyjmować insulinę według zaleceń lekarza w celu uzyskania najlepszych rezultatów zdrowotnych.

Ile tabletek stosować
– Wielkość stosowanej dawki leku Komboglyze zależy od stanu pacjenta i aktualnie stosowanej dawki metforminy, i (lub) oddzielnie zażywanych tabletek saksagliptyny i metforminy. Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, jaką dokładnie dawkę leku ma przyjmować.
– Zalecana dawka to jedna tabletka dwa razy na dobę.

Jak stosować lek Komboglyze
– Lek przyjmować doustnie.
– Lek stosować w czasie posiłków, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstroju żołądka.

Dieta i wysiłek fizyczny
Aby właściwie kontrolować cukrzycę, należy kontynuować stosowanie diety i wysiłku fizycznego podczas stosowania leku. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza lub pielęgniarki odnośnie diety i wysiłku fizycznego. Szczególnie jeśli pacjent stosuje dietę cukrzycową kontrolującą masy ciała, powinien ją kontynuować podczas stosowania leku Komboglyze.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Komboglyze, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Komboglyze – czy mogę spożywać alkohol?

Unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku Komboglyze ponieważ alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Komboglyze w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub istnieje podejrzenie że jest w ciąży, nie powinna stosować leku Komboglyze. Lek Komboglyze może wywierać wpływ na dziecko.

Nie należy stosować leku Komboglyze, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, dlatego, że metformina przenika w małych ilościach do mleka matki.

Zastosowanie każdego leku należy skonsultować z lekarzem.

Ulotka Komboglyze – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

KOMBOGLYZE, 2,5 mg/850 mg, tabletki powlekane (saksagliptyna/metformina)


KOMBOGLYZE, 2,5 mg/1000 mg, tabletki powlekane (saksagliptyna/metformina)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Komboglyze m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

KOMBOGLYZE, 2,5 mg/850 mg lub 1000 mg, tabletki powlekane (saksagliptyna/metformina)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Komboglyze - forum pacjentów

Stosujesz Komboglyze? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do wpisu “Komboglyze”

Dodaj komentarz