KOMBOGLYZE

CO TO JEST I JAK DZIAŁA KOMBOGLYZE? – OPIS I WSKAZANIA

Komboglyze zawiera dwie różne substancje czynne:
saksagliptynę należącą do leków z grupy inhibitorów DPP4 (inhibitory dipeptydylopeptydazy 4) i metforminę należącą do leków z grupy biguanidów.

Obie te substancje należą do grupy leków, zwanych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

W jakim celu stosuje się lek Komboglyze
Lek Komboglyze stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2.

Jak działa lek Komboglyze
Saksaliptyna i metformina działają razem, w celu zapewnienia właściwej kontroli cukru we krwi.

Zwiększają one stężenie insuliny po posiłkach; zmniejszają również ilość cukru wytworzonego w organizmie. Stosowane razem z dietą i wysiłkiem fizycznym pomagają zmniejszyć stężenie cukru we krwi. Lek Komboglyze może być stosowany sam (w monoterapii) lub w skojarzeniu z lekami przeciwcukrzycowymi zwanymi „pochodnymi sulfonylomocznika” albo w skojarzeniu z insuliną.

Aby właściwie kontrolować cukrzycę, należy nadal stosować dietę i ćwiczenia fizyczne podczas przyjmowania leku. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza lub pielęgniarki, dotyczących diety i wysiłku fizycznego.

SKŁAD KOMBOGLYZE, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Komboglyze 2,5 mg/850 mg tabletki powlekane
– Substancjami czynnymi leku są saksagliptyna i metforminy chlorowodorek.
Jedna tabletka powlekana 2,5 mg/850 mg zawiera 2,5 mg saksagliptyny w postaci chlorowodorku i 850 mg metforminy chlorowodorku.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
– Rdzeń tabletki: powidon K30, magnezu stearynian.
– Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172).
– Tusz: szelak, indygotyna – lak (E132).

Komboglyze 2,5 mg/1000 mg tabletki powlekane
– Substancjami czynnymi leku są saksagliptyna i metforminy chlorowodorek.
Jedna tabletka powlekana 2,5 mg/1000 mg zawiera 2,5 mg saksagliptyny w postaci chlorowodorku i 1000 mg metforminy chlorowodorku.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
– Rdzeń tabletki: powidon K30, magnezu stearynian.
– Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol, tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), żelaza tlenek żółty (E172).
– Tusz: szelak, indygotyna – lak (E132).

JAKIE JEST DAWKOWANIE KOMBOGLYZE? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jeśli lekarz przepisuje lek Komboglyze razem z pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną, należy pamiętać, aby przyjmować insulinę według zaleceń lekarza w celu uzyskania najlepszych rezultatów zdrowotnych.

Ile tabletek stosować
– Wielkość stosowanej dawki leku Komboglyze zależy od stanu pacjenta i aktualnie stosowanej dawki metforminy, i (lub) oddzielnie zażywanych tabletek saksagliptyny i metforminy. Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, jaką dokładnie dawkę leku ma przyjmować.
– Zalecana dawka to jedna tabletka dwa razy na dobę.

Jak stosować lek Komboglyze
– Lek przyjmować doustnie.
– Lek stosować w czasie posiłków, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstroju żołądka.

Dieta i wysiłek fizyczny
Aby właściwie kontrolować cukrzycę, należy kontynuować stosowanie diety i wysiłku fizycznego podczas stosowania leku. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza lub pielęgniarki odnośnie diety i wysiłku fizycznego. Szczególnie jeśli pacjent stosuje dietę cukrzycową kontrolującą masy ciała, powinien ją kontynuować podczas stosowania leku Komboglyze.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI KOMBOGLYZE, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Komboglyze, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku Komboglyze ponieważ alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ KOMBOGLYZE W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub istnieje podejrzenie że jest w ciąży, nie powinna stosować leku Komboglyze. Lek Komboglyze może wywierać wpływ na dziecko.

Nie należy stosować leku Komboglyze, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, dlatego, że metformina przenika w małych ilościach do mleka matki.

Zastosowanie każdego leku należy skonsultować z lekarzem.

ULOTKA LEKU KOMBOGLYZE – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE


CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – KOMBOGLYZE CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - KOMBOGLYZE CENA, REFUNDACJA

KOMBOGLYZE OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

1 KOMENTARZ

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here