Leki na żylaki – maść, tabletki, żele

Spis leków stosowanych w leczeniu żylaków.

Zobacz także:

Anemia
Arytmia
Choroby krwi i układu krwiotwórczego (hematologiczne)
Hemoroidy
Leki przeciwzakrzepowe
Miażdżyca
Nadciśnienie
Niewydolność serca
Niskie ciśnienie (niedociśnienie)
Obniżenie stężenia cholesterolu
Zawał serca
Wszystkie leki kardiologiczne

Żylaki – czym są i jak powstają?

Żylaki to jednocześnie problem medyczny i estetyczny, który dotyka bardzo dużą część dorosłych osób – szczególnie kobiet. Powstają w wyniku niewydolności układu krążenia. W wyniku niesprawnego działania zastawek w żyłach krew nie ma możliwości sprawnego powrotu do serca i zaczyna zalegać w żyłach. W wyniku tego wzrasta ciśnienie krwi i pojawiają się żylaki – wybrzuszone i nieestetyczne żyły widoczne przez skórę. Im dalej od serca, tym ryzyko wystąpienia żylaków jest większe. Właśnie dlatego bardzo często pojawiają się one w okolicach nóg – szczególnie na łydkach i wokół kostek.

Żylaki – jak leczyć?

Żylaki wymagają solidnej diagnostyki i są schorzeniem, któremu zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż go leczyć. W aptekach dostępne są jednak leki i suplementy na zdrowe nogi, które wspomagają leczenie żylaków i pomagają im zapobiegać. Bardzo cenione są maści i kapsułki, które zawierają w sobie diosminę – substancję czynną, która działa ochronnie na naczynia krwionośne. Oprócz diosminy bardzo popularnym składnikiem leków na żylaki jest hesperydyna, która zapobiega przepuszczalności żył.

W suplementach diety, które stosowane są na żylaki często znajduje się wyciąg z ruszczyka kolczastego. Słynie on z przeciwdziałania rozszerzania naczyń żylnych, zwiększa przepływ krwi a tym samym zapobiega obrzękom. Ruszczyk uszczelnia także naczynia włosowate. Jego, znane od setek lat właściwości, bardzo często stosowane są w lekach i suplementach diety przeznaczonych na żylaki.

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, dławicy piersiowej, stabilnej choroby wieńcowej i innym schorzeń o podłożu kardiologicznym:

Amlodypina
Bisoprolol
Chinapryl
Cylazapryl
Doksazosyna
Enalapryl
Hydrochlorotiazyd
Indapamid
Irbesartan
Karwedylol
Kwas acetylosalicylowy
Lerkanidypina
Lidokaina
Lizynopryl
Losartan
Metoprolol
Nebiwolol
Olmesartan medoksomilu
Peryndopryl
Ramipryl
Rozuwastatyna
Telmisartan
Walsartan
Witamina B1 (tiamina)
Witamina E (α-Tokoferol)
Wodoroasparginian magnezu

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia żylaków i innych chorób zakrzepowo-zatorowych.

Enoksaparyna sodowa
Heparyna sodowa
Nagietek
Kasztanowiec
Rutozyd (rutyna)
Trokserutyna

Przykładowe substancje czynne stosowane do leczenia hemoroidów:

Kasztanowiec
Tlenek cynku