Venoruton

Venoruton to lek, który chroni naczynia żylne i stabilizuje ścianę żylną, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku. Jest stosowany w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi), a także w leczeniu objawowym hemoroidów. Może być stosowany pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy. Lek jest dostępny bez recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Venoruton. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Venoruton zawiera o-(beta -hydroksyetylo)-rutozydy należące do grupy leków chroniących naczynia żylne (zwanych systemowymi protektorami żylnymi). Venoruton stabilizuje ścianę żylną, co prowadzi do zmniejszenia przepuszczalności naczyń i w konsekwencji do zmniejszenia obrzęku.

U pacjentów z żylakami i innymi schorzeniami naczyń kończyn dolnych, naczynia włosowate charakteryzują się nadmiernym wysiękiem, który powoduje obrzęk nóg. Venoruton zmniejsza przepuszczalność najmniejszych naczyń krwionośnych (kapilar) poprzez zmniejszenie przepuszczalności ściany kapilar dla płynów i morfotycznych elementów krwi.

Stosowany jest w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi). Lek powoduje zmniejszenie obrzęków oraz złagodzenie objawów podmiotowych takich jak: zaburzenia czucia (uczucie pieczenia i mrowienia), bóle i skurcze mięśni, uczucie ciężkich, spuchniętych i bolących nóg. Lek jest stosowany również w leczeniu objawowym hemoroidów oraz może być stosowany pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy.

Jaki jest skład Venoruton, jakie substancje zawiera?

Co zawiera lek Venoruton 300
Substancją czynną leku Venoruton są o-(β-hydroksyetylo)-rutozydy .
1 kapsułka zawiera 300 mg o-(β-hydroksyetylo)-rutozydów.

Pozostałe składniki leku to: Glikol polietylenowy 6000
Otoczka: żelaza tlenek żółty (E172), dwutlenek tytanu (E 171), żelatyna, laurylosiarczan sodu
Nadruk na kapsułce: atrament Opacode S-1-17823 czarny: szelak 45% (zestryfikowany w 20%), żelaza tlenek czarny (E 172).

Co zawiera lek Venoruton 500
Substancją czynną leku Venoruton 500 są o-(β-hydroksyetylo)-rutozydy
1 tabletka musująca do sporządzania roztworu doustnego zawiera 500 mg o-(β-hydroksyetylo)-rutozydów.

Pozostałe składniki leku to: stearynian magnezu, kwas cytrynowy bezwodny, potasu węglan, potasu wodorowęglan, sodu wodorowęglan, povidon K 29-32, makrogol 6000, acesulfam K, aromat pomarańczowy PHS-140561.

Co zawiera lek Venoruton 1000
Substancją czynną leku Venoruton 1000 są o-(β-hydroksyetylo)-rutozydy
1 tabletka musująca do sporządzania roztworu doustnego zawiera 1000 mg o-(β-hydroksyetylo)-rutozydów.

Pozostałe składniki leku to: magnezu stearynian, kwas cytrynowy bezwodny, potasu węglan, potasu wodorowęglan, sodu wodorowęglan, povidon K 29-32, makrogol 6000, acesulfam K, aromat pomarańczowy PHS-140561.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Venoruton – jak stosować?

Jak stosować lek Venoruton 300

W dawkowaniu początkowym: 1 kapsułka 300 mg trzy razy na dobę, aż do całkowitego ustąpienia objawów, zwykle przez około 2 do 4 tygodni. Zaleca się jednak kontynuowanie leczenia, jako terapii podtrzymującej, jeszcze przez kilka tygodni celem wzmocnienia efektu leczniczego, przy utrzymaniu takiego samego dawkowania lub stosowaniu dawkowania podtrzymującego 1 kapsułka 2 razy na dobę.

Jak stosować lek Venoruton 500

W dawkowaniu początkowym: 1 tabletka 500 mg dwa razy na dobę w trakcie lub bezpośrednio po posiłku, aż do całkowitego ustąpienia objawów, zwykle przez około 2 do 4 tygodni. Zaleca się jednak kontynuowanie leczenia, jako terapii podtrzymującej, jeszcze przez kilka tygodni celem wzmocnienia efektu leczniczego, przy utrzymaniu takiego samego dawkowania lub stosowaniu dawkowania podtrzymującego 1 tabletka 1 raz na dobę.

Jak stosować lek Venoruton 1000

Przewlekła niewydolność żylna i jej objawy
W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej i jej objawów należy stosować 1 tabletkę 2 razy na dobę aż do całkowitego ustąpienia objawów i obrzęku. W przypadku ponownego pojawienia się objawów leczenie może zostać powtórzone przy zastosowaniu takiego samego schematu dawkowania.

Leczenie dolegliwości hemoroidalnych
W celu zmniejszenia występowania dolegliwości hemoroidalnych należy stosować dawkowanie: 1 tabletka 2 razy na dobę. Okres leczenia wynosi od jednego do czterech tygodni.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Venoruton nie zaleca się stosować u dzieci.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Nie ma szczegółowych danych dotyczących dawkowania u osób w podeszłym wieku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego zażycia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Venoruton – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletkę należy rozpuścić w szklance wody i wypić w trakcie lub bezpośrednio po posiłku.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Venoruton w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania o-(beta -hydroksyetylo)-rutozydów w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Venoruton

Ulotka Venoruton – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Venoruton przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:



Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Venoruton m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:



Sprawdź cenę i dostępność Venoruton w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Venoruton

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Venoruton? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Venoruton. Podziel się doświadczeniami na forum.