Jak wybrać najlepsze leki na żylaki?

Żylaki nóg powstają na skutek zaburzonego odpływu krwi z kończyn dolnych. W ich leczeniu zastosowanie znajdą preparaty z diosminą oraz hesperydyną, maści, kremy, zioła oraz specjalne rajstopy przeciwżylakowe.

Przyczyny i objawy żylaków kończyn dolnych

Choroba żylakowa jest niewydolnością żylną powstającą na skutek zaburzonego odpływu krwi z kończyn dolnych. Krew zalega wówczas w naczyniach. Powodując stopniowe ich rozszerzenie i doprowadzając do powstawania żylaków. Żylaki są problemem, który znacznie częściej dotyka kobiet. Ich powstawanie może być związane między innymi z uwarunkowaniami genetycznymi, w szczególności, gdy pojawiają się one przed ukończeniem 40 roku życia.

Odpływ krwi może być również utrudniony przez blizny, guzy, urazy czy chorobę reumatyczną. Żylaki występują częściej u pacjentów z chorobami układu krążenia oraz u kobiet w ciąży.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków na nogach są: otyłość, brak aktywności fizycznej, praca siedząca oraz niewłaściwy tryb życia. Ich objawy nasilają się stopniowo, stając coraz bardziej uciążliwe.

Główne objawy żylaków to: pieczenie skóry, skurcze łydek, nocne skurcze, bóle nóg oraz ciemnoczerwone lub sine zmiany. Towarzyszyć może im także opuchlizna i uczucie ciężkości.

żylaki jak leczyć

Tabletki na żylaki bez recepty

W leczeniu żylaków zastosowanie znajdą między innymi doustne środki bez recepty, w składzie których bardzo często można znaleźć diosminę, hesperydynę, trokserutynę, escynę oraz zioła takie, jak wyciąg z nasion kasztanowca czy wyciąć z ruszczyka. Diosmina odpowiedzialna jest za uszczelnianie naczyń krwionośnych oraz poprawę krążenia i elastyczności naczyń. Takie tabletki skutecznie łagodzą uczucie ciężkości oraz zmęczenia nóg. Mogą się one okazać także pomocne w bólach nóg i skurczach łydek. W leczeniu żylaków stosuje się również dobesylan wapnia, który działa korzystnie na krążenie żylne, poprawia mikrokrążenie i działa przeciwobrzękowo. Doskonale sprawdza się w przewlekłej niewydolności żylnej.

Reklama

Maści oraz kremy na żylaki nóg

W składzie takich preparatów najczęściej znaleźć można heparynę, wyciąg z kasztanowca, escynę oraz trokserutynę. Pierwsza z nich wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i przeciwdziałające procesom zapalnym. Doskonale łagodzi ona ból i uczucie napięcia. Środków z wyciągiem z kasztanowca nie powinni stosować pacjenci z przewlekłymi schorzeniami nerek, kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 12 roku życia. Stosowanie maści i kremów warto połączyć z masażem nóg, który należy wykonywać w kierunku stóp.

Zioła na żylaków

W leczeniu żylaków często wykorzystuje się preparaty ziołowe w formie maści, żelu lub płynu. Pomocne okazać mogą się także okłady. Środki ziołowe działają uszczelniająco na naczynia krwionośne i regenerują oraz wzmacniają ścianki naczyń włosowatych. Wykazywać mogą one również działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Poza wspomnianym powyżej wyciągiem z nasion kasztanowca, pomocny w leczeniu żylaków może okazać się koszyczek arniki, który stosuje się zewnętrznie w postaci płynów lub maści. Jego substancje aktywne wzmacniają ścianki naczyń i powodują wchłanianie nagromadzonego płynu wysiękowego. Równie skuteczny jest także liść oczaru, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także kwiat nagietka, który jest wskazany w owrzodzeniach żylakowych podudzi, a to ze względu na fakt, że doskonale uszczelnia i wzmacnia naczynia włosowate.

Przykładowe leki na żylaki: DIH MAXFortiven GelHeparin-HascoHeparin-Hasco ForteVenoProtectVenofortonDIH MAX COMFORTEscevenVenolanVennifemVenacorn, TroxerutinRostil.

Rajstopy i ćwiczenia

Leczenie żylaków warto wspomagać stosując metody dodatkowe. W pierwszej kolejności należy zadbać o zmianę stylu życia, zwiększając codzienną aktywność ruchową. Unikać powinno się także długotrwałego siedzenia. Ruch pobudza układ żylny i powoduje lepsze krążenie, zapobiegając w konsekwencji powstawaniu żylaków.

Skuteczną metodą na walkę z nimi stanowi także noszenie specjalnych rajstop, które dostępne są w różnych skalach kompresji. Stopień ucisku należy tutaj dopasować do etapu zaawansowania choroby. W sklepach spotkać można się również z rajstopami i pończochami profilaktycznymi, których noszenie zaleca się osobom z predyspozycjami genetycznymi oraz prowadzącymi siedzący tryb życia.

Zobacz także:

 

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.