Rostil

Podmiot odpowiedzialnyAflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
Kod ATCC05BX01
ProceduraNAR
SubstancjaJednowodny dobezylan wapnia

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Rostil?

Rostil jest lekiem w postaci tabletek. Zawiera substancję czynną wapnia dobezylan jednowodny, która działa na nabłonek naczyń włosowatych, ściany żył oraz naczynia limfatyczne. Lek zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość zapobiegając tworzeniu wysięków i usprawniając mikrokrążenie.

Lek zwiększa napięcie ściany żył co zapobiega powstawaniu zastojów i zakrzepów w naczyniach żylnych. Nasila syntezę kolagenu, zmniejsza lepkość osocza zwiększając jego przepływ przez tkanki obwodowe.

Działa uszczelniająco na naczynia w obrębie układu limfatycznego powodując zmniejszenie obrzęków, co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i uczucia ciężkości kończyn.

Wskazania do stosowania Rostil
Leczenie objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (żylaki): ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Jaki jest skład Rostil, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest wapnia dobezylan jednowodny.
Jedna tabletka zawiera 250 mg wapnia dobezylanu jednowodnego.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian, krospowidon.

Dawkowanie preparatu Rostil – jak stosować ten lek?

Lek do podawania doustnego.

Zalecana dawka
Dorośli od 500 mg (2 tabletki) do 1000 mg (4 tabletki) na dobę, tj. 2 tabletki 1 – 2 razy na dobę.
Lek należy przyjmować podczas posiłku.

Czas trwania leczenia
Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rostil – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować podczas posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Rostil w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie wolno stosować leku w pierwszym trymestrze ciąży. Lek może być stosowany w ciąży jedynie, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią
Lek nie powinien być stosowany w czasie karmienia piersią.

Skutki uboczne Rostil, jakie są działania niepożądane?

Mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

Rzadko (dotyczy 1 do 10 osób na 10 000):

  • Nudności i biegunka.
  • Zawroty głowy.
  • Gorączka polekowa.

Bardzo rzadko (dotyczy mniej niż 1 osoby na 10 000):

  • Agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów, jednego z rodzajów białych krwinek, co zwiększa podatność na zakażenia).
  • Swędząca wysypka z rumieniem.

Powyższe dolegliwości zazwyczaj ustępują po zmniejszeniu dawki lub odstawieniu leku.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Rostil, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Rostil z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Brak danych dotyczących interakcji dobezylanu wapnia z innymi lekami.

Ulotka Rostil – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Rostil przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Rostil - 250 mg, Tabletki (Calcii dobesilas monohydricus)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Rostil m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Rostil - 250 mg, Tabletki (Calcii dobesilas monohydricus)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Rostil w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Rostil - forum pacjentów

Stosujesz Rostil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

3 komentarze do “Rostil”

Dodaj komentarz