Aescin

Aescin to lek o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, który poprawia stan napięcia naczyń krwionośnych. Jest dostępny bez recepty. Substancją czynną leku jest alfa-escyna. Lek jest stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, zapalenia żył kończyn dolnych oraz w profilaktyce i leczeniu krwiaków i obrzęków pooperacyjnych i pourazowych.

Aflavic Comfort

Aflavic Comfort

Aflavic Comfort to lek, którego substancją czynną jest zmikronizowana diosmina. Jest stosowany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg i bóle nóg. Ponadto, jest stosowany w leczeniu objawowym w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Jest dostępny bez recepty.

Cyclo 3 Fort

Cyclo 3 Fort to lek, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i poprawia napięcie ścian naczyń żylnych. Składa się z trzech substancji czynnych: wyciągu z ruszczyka, metylochalkonu hesperydyny i kwasu askorbinowego (witaminy C). Jest stosowany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból) oraz pomocniczo w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Detramax Plus

Detramax Plus to innowacyjny suplement diety, który zawiera starannie dobrane składniki: zmikronizowaną frakcję flawonoidową diosminy i hesperydyny, ekstrakt z pestek winogron standaryzowany na oligoproantocyjanidyny, ekstrakt z kłącza ruszczyka kolczastego standaryzowany na ruskogeninę oraz witaminę C. Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych, które chcą zadbać o prawidłowe krążenie żylne i prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Detramax Plus jest dostępny bez recepty.

DIH

DIH

DIH to lek zawierający diosminę, która działa ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejsza ich przepuszczalność i zwiększa napięcie ich ścian. Stosowany jest w profilaktyce stanów zapalnych naczyń żylnych oraz żylaków. Wskazany jest do stosowania w przypadku objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg (opuchlizna / puchnięcie nóg) oraz w objawowym leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów). DIH jest dostępny bez recepty.

Diohespan max

Diohespan-max

Diohespan Max to lek zawierający diosminę, substancję czynną, która zwiększa napięcie naczyń żylnych i działa ochronnie na naczynia. Stosowany jest w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg, bóle i nocne kurcze nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia drobnych naczyń żylnych – tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki. Lek jest dostępny bez recepty.

Diosminex

Diosminex to lek zawierający substancję czynną – diosminę, która zwiększa napięcie naczyń żylnych i działa ochronnie na naczynia. Stosowany jest w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego i limfatycznym, takich jak ból nóg, uczucie ciężkości nóg czy nocne kurcze łydek. Może być również stosowany w leczeniu objawowym nasilonych dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Diosminex jest dostępny bez recepty.

Diosminex Max

Diosminex Max to lek zawierający 1000 mg zmikronizowanej diosminy. Jest polecany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego i limfatycznym, takimi jak uczucie ciężkości nóg, ból nóg, nocne kurcze łydek. Lecznicze działanie diosminy wykorzystuje się również w leczeniu objawowym w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Dobenox / Dobenox Forte

Dobenox forte

Dobenox i Dobenox Forte to leki zawierające dobezylan wapnia, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i usprawnia krążenie żylne. Są stosowane w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, parestezje, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi), żylaków kończyn dolnych oraz żylaków odbytu. Leki te są dostępne bez recepty.

Esceven

Esceven to lek dostępny bez recepty, który zawiera suchy wyciąg z nasion kasztanowca. Głównym składnikiem aktywnym jest escyna, która zwiększa napięcie naczyń żylnych. Lek stosowany jest w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak obrzęki, kurcze łydek, świąd, bóle i uczucie ciężkości nóg, żylaki. Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Fortiven Activ Gel

Fortiven Activ Gel

Fortiven Activ Gel to lek dostępny bez recepty, który zawiera heparynę sodową jako substancję czynną. Jest to żel stosowany miejscowo, który działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Wskazany jest do stosowania w miejscowym leczeniu wspomagającym chorób żył powierzchniowych, takich jak zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych, a także w przypadku obrzęków, stłuczeń i krwiaków podskórnych.

Hirudoid

Hirudoid to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo. Jego substancją czynną jest mukopolisacharydowy polisiarczan. Lek jest wskazany w przypadku tępych urazów z krwiakami lub bez nich oraz w zapaleniu żył powierzchownych, których nie można leczyć opatrunkiem uciskowym. Może być również stosowany do fono- i jonoforezy.

Lioton 1000

Lioton 1000

Lioton 1000 to lek w postaci żelu do stosowania na skórę. Zawiera heparynę, substancję czynną, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do stosowania wspomagająco w leczeniu chorób żył powierzchownych, takich jak zapalenia żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych, a także w przypadku krwiaków podskórnych, stłuczeń i obrzęków.

Otrex 600

Otrex 600 to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną diosminę. Substancja ta zwiększa napięcie ścian naczyń żylnych oraz wytrzymałość małych naczyń krwionośnych. Lek jest stosowany w leczeniu objawów związanych z zaburzeniami krążenia żylnego w kończynach dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg. Może być również stosowany w przypadku dolegliwości związanych z odleżynami i w zaostrzeniu dolegliwości związanych z chorobą hemoroidalną. Otrex 600 jest dostępny bez recepty.

Phlebodia

Phlebodia to lek dostępny bez recepty, który ma postać tabletek powlekanych. Zawiera substancję czynną o nazwie diosmina, która zwiększa napięcie naczyń żylnych, działa ochronnie na naczynia i zmniejsza podatność na pękanie małych naczyń krwionośnych. Stosowany jest w leczeniu niewydolności krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych, uczucia ciężkości nóg a także w objawowym leczeniu hemoroidów.

Rostil

Rostil

Rostil to lek poprawiający krążenie obwodowe, dostępny bez recepty. Jego substancją czynną jest jednowodny dobezylan wapnia, który działa na śródbłonek ścian naczyń włosowatych, ścian żył oraz naczyń limfatycznych. Lek zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość, zapobiega tworzeniu wysięków i usprawnia mikrokrążenie. Wskazany jest do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Sapoven T

Sapoven T

Sapoven T to lek dostępny bez recepty, który zawiera trokserutynę i wyciąg z nasion kasztanowca. Działa przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo, poprawiając elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, takich jak uczucie bólu, obrzęk nóg, nocne kurcze łydek oraz uczucie ciężkości nóg.

Venescin

Venescin

Venescin to lek dostępny bez recepty, który zawiera w swoim składzie wyciąg z nasion kasztanowca, rutozyd i eskulinę. Jest to preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate. Stosuje się go w łagodzeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Venescin forte

Venescin forte

Venescin Forte to lek dostępny bez recepty, który zawiera suchy wyciąg z nasion kasztanowca i rutozyd. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej różnego pochodzenia, takich jak obrzęki, kurcze łydek, świąd, ból i uczucie ciężkości nóg. Może być również stosowany pod kontrolą lekarza w przypadku żylaków.

Venoforton

Venoforton to lek roślinny dostępny bez recepty, który jest tradycyjnie stosowany w objawach niewydolności żylnej, takich jak uczucie ciężkości i obrzęki nóg, żylaki. Lek jest również stosowany w zaburzeniach krążenia obwodowego, redukując objawy zimnych nóg i drętwienia palców, a także łagodnie w niewydolności krążenia mózgowego, takie jak zawroty głowy, szumy uszne, osłabienie pamięci i zmniejszona koncentracja umysłowa. Preparat zawiera ekstrakty z kasztanowca, miłorzębu, głogu, jemioły i arniki.

Venolan

Venolan to lek dostępny bez recepty, który jest przeznaczony dla osób dorosłych. Jego substancją czynną jest trokserutyna, która działa ochronnie na naczynia krwionośne. Lek stosowany jest w zaburzeniach krążenia żylnego i limfatycznego, takich jak zapalenie żył, żylaki, obrzęki. Venolan dostępny jest w formie kapsułek.

Venoruton

Venoruton to lek, który chroni naczynia żylne i stabilizuje ścianę żylną, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku. Jest stosowany w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi), a także w leczeniu objawowym hemoroidów. Może być stosowany pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy. Lek jest dostępny bez recepty.

Venoruton 300

Venoruton 300 to lek, który chroni naczynia żylne. Jego działanie polega na stabilizacji ściany żylnych, co prowadzi do zmniejszenia przepuszczalności naczyń i w konsekwencji do zmniejszenia obrzęku. Lek jest stosowany w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi), hemoroidów oraz pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy. Venoruton 300 jest dostępny bez recepty.

Venoruton Forte

Venoruton Forte to lek w postaci tabletek, który chroni naczynia żylne, stabilizuje ścianę żylną, co powoduje zmniejszenie obrzęku. Stosowany jest w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi), hemoroidach oraz w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy. Jest dostępny bez recepty.

Venoruton Gel

Venoruton Gel to lek, który działa na najmniejsze naczynia krwionośne (kapilary) poprzez zmniejszenie przepuszczalności uszkodzonych ścian kapilar dla płynów i morfotycznych elementów krwi. Jest stosowany w bólach i obrzękach wywołanych przewlekłą niewydolnością żylną oraz jej objawami, takimi jak: uczucie ciężkości i bóle kończyn dolnych, obrzęki kończyn dolnych. Lek jest dostępny bez recepty.

Tabletki i preparaty na ból nóg

Lista leków stosowanych w leczeniu bolesnych nóg.

Zobacz także:

Ból brzucha
Ból gardła
Ból mięśni i stawów
Ból zęba
Bóle menstruacyjne
Narkotyczne leki przeciwbólowe – opioidy
Środki na kaca
Wszystkie leki przeciwbólowe

Gdy bolą nogi

Wielogodzinna praca w pozycji stojącej i siedzącej, długie wędrówki piesze czy noszenie niewygodnych butów (zwłaszcza na wysokim obcasie) mogą stać się przyczyną bólu nóg. Poza dolegliwościami bólowymi pacjenci skarżą się na uczucie napięcia mięśniowego i ciężkości, skurcze oraz obrzęki. Wszystkie wymienione objawy skutecznie obniżają jakość życia, utrudniają pracę i odpoczynek, wywołując dyskomfort. Mogą być także symptomem chorób układu krążenia (np. żylaków). Istnieją jednak środki farmaceutyczne, które przynoszą szybkie ukojenie i doraźną pomoc.

Jak leczyć bóle nóg?

Oferta specjalistycznych preparatów jest bardzo szeroka. Największą popularnością cieszą się praktyczne żele do nóg oraz maści, które wystarczy dokładnie rozsmarować na problematycznej partii ciała. Zawierają ekstrakty roślinne (np. wyciąg z kasztanowca) lub związki chemiczne. Preparaty stosowane do użytku zewnętrznego mają działanie chłodzące, zmniejszają obrzęki i dolegliwości bólowe. Ponadto usprawniają krążenie w naczyniach krwionośnych i wzmacniają ich ścianki, przynosząc złagodzenie nieprzyjemnych objawów. W leczeniu bólu nóg stosowane są również tabletki i kapsułki o kompleksowym składzie. Preparaty stosowane doustnie służą najczęściej redukowaniu żylaków oraz drobnych pajączków pojawiających się na nogach. Środki farmaceutyczne bazują wówczas na diosminie, która ma pozytywny wpływ na naczynia krwionośne oraz przeciwdziała powstawaniu obrzęków. Diosmina ogranicza przepuszczalność żył, jak i włosowatych naczyń krwionośnych.

Lista przeciwbólowych substancji czynnych:

Deksketoprofen
Ibuprofen
Metamizol
Paracetamol
Diklofenak
Diosmina
Drotaweryna
Kamfora
Ketoprofen
Kwas acetylosalicylowy
Lewomentol
Naproksen
Salicylan metylu
Sześciowodny chlorek magnezu
Trimebutyna

Ból gardła:

Alkohol dichlorobenzylowy
Amylometakrezol

Opoidy – silny ból:

Buprenorfina
Fentanyl
Kodeina
Morfina
Oksykodon
Tramadol