Zabak

Zabak to lek w postaci kropli do oczu, bez konserwantów. Lek zawiera ketotlfen, który jest środkiem przeciwalergicznym. Lek jest stosowany do leczenia objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.

Zaditen

Zaditen stosuje się w celu zapobiegania astmie oskrzelowej, szczególnie z objawami atopii. Zastosowanie: Zapobieganie astmie oskrzelowej, szczególnie z objawami atopii. Zapobieganie i leczenie objawowe alergii wieloukładowych: przewlekłej pokrzywki, atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa i alergicznego zapalenia spojówek. Preparat nie jest skuteczny w przerywaniu trwającego napadu astmy.

Zafiron

Zafiron

Zafiron to proszek do inhalacji w kapsułkach. Lek wziewny o działaniu rozszerzającym oskrzela, ułatwiający swobodny przepływ powietrza w drogach oddechowych. Lek stosowany w chorobach przebiegających ze skurczem oskrzeli.

Zafrilla

Zafrilla to lek hormonalny, który jest przepisywany przez lekarza w leczeniu dolegliwości bólowych związanych z endometriozą. Produkt zawiera hormon, progestagen o nazwie dienogest. Jest stosowany w leczeniu endometriozy, szczególnie objawów bólowych wywołanych nieprawidłowym umiejscowieniem błony śluzowej macicy. Zafrilla jest dostępna na receptę.

Zahron

Zahron

Lek Zahron może powodować zmniejszenie stężenia „złego” cholesterolu i zwiększenie stężenia „dobrego” cholesterolu. Działanie leku Zahron polega na hamowaniu produkcji „złego” cholesterolu w organizmie.Pomaga on także w usuwaniu „złego” cholesterolu z krwi. Substancją czynną preparatu jest rozuwastatyna, lek należący do grupy statyn.

Zahron Combi

Zahron Combi to lek, który składa się z dwóch substancji czynnych – rozuwastatyny i amlodypiny. Jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów, którzy cierpią na zwiększone ciśnienie tętnicze krwi oraz wysokie stężenie cholesterolu. W przypadku, gdy zmiana diety i aktywno

Zalanzo

Zalanzo to dostępny na receptę lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym, zawierający inhibitor pompy protonowej. · Preparat zawiera substancję lanzoprazol.

Zalarlos comp

Zalarlos comp jest to lek zawierający substancję zapobiegającą wiązaniu się angiotensyny II, odpowiedzialnej za zwiększanie ciśnienia tętniczego. W efekcie, Zalarlos comp obniża ciśnienie tętnicze krwi. Zawiera losartan oraz hydrochlorotiazyd.

Zalasta

Zalasta to lek przeciwpsychotyczny, który zawiera substancję czynną olanzapinę. Jest stosowany w leczeniu schizofrenii oraz w długoterminowym leczeniu podtrzymującym pacjentów, u których stwierdzono dobrą odpowiedź na leczenie w początkowej fazie terapii. Zalasta jest również skuteczna w leczeniu umiarkowanych i ciężkich epizodów manii. Lek jest dostępny na receptę.

Zaldiar

Zaldiar to lek przeciwbólowy wykorzystywany w leczeniu bólu o umiarkowanym lub dużym nasileniu. Dostępny jest wyłącznie na receptę, którą wystawić może lekarz oraz uprawniona do tego pielęgniarka lub położna. Preparat nie podlega refundacji. 1 tabletka powlekana Zaldiar zawiera odpowiednio 37,5 mg tramadolu i 325 mg paracetamolu.

Zaldiar Effervescent

Zaldiar Effervescent to złożony produkt leczniczy, zawierający dwie substancje o właściwościach przeciwbólowych. Lek o działaniu przeciwbólowym, na bazie tramadolu z grupy opioidów oraz paracetamolu. Pomocny w dolegliwościach o nasileniu umiarkowanym i dużym.

Zaleplon Richter

Lek nasenny z grupy pirazolopirimidyny. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu bezsenności. Problemy ze snem zwykle nie trwają długo i u większości ludzi wystarczy jedynie krótkie leczenie.

Zali

Zali to lek przeciwzakrzepowy. Jego działanie polega na bezpośrednim hamowaniu trombiny, co zapobiega powstawaniu zakrzepów. Jest stosowany w celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym u pacjentów po operacji wymiany stawu kolanowego lub biodrowego, a także u osób z migotaniem przedsionków i innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko tworzenia zakrzepów. Lek jest dostępny na receptę.

Zalmoxis

Zalmoxis to lek stosowany w leczeniu pacjentów z pewnymi rodzajami nowotworów krwi, którzy przeszli przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy. Jest stosowany, gdy przeszczepienie nie działa prawidłowo lub gdy choroba wraca po przeszczepieniu. Zalmoxis jest dostępny na receptę.

Zaltrap

Zaltrap to lek przeciwnowotworowy, który zawiera substancję czynną aflibercept. Jest to rekombinowane białko fuzyjne, które wiąże się z naczyniowym czynnikiem wzrostu śródbłonka (VEGF) obecnym we krwi i hamuje rozwój naczyń krwionośnych guza, co wpływa na zahamowanie wzrostu guza. Lek jest stosowany w skojarzeniu z irynotekanem/5-fluorouracylem/kwasem folinowym (schemat chemioterapii FOLFIRI) u dorosłych pacjentów z rakiem jelita grubego i odbytnicy z przerzutami, w przypadku oporności lub progresji choroby po uprzednim zastosowaniu schematu zawierającego oksaliplatynę. Zaltrap jest dostępny na receptę.

Zalviso

Zalviso to lek zawierający substancję czynną sufentanil, który jest stosowany do leczenia ostrego bólu pooperacyjnego u dorosłych. Jest to silny opioidowy lek przeciwbólowy, który działa poprzez blokowanie sygnałów bólu do mózgu. Zalviso jest dostępny tylko na receptę i jest stosowany pod ścisłym nadzorem medycznym.

Zamidine

Zamidine to lek o działaniu antyseptycznym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpełzakowym. Jest dostępny w różnych formach, takich jak krople do oczu i maść. Znajduje zastosowanie w dermatologii i okulistyce, a także w leczeniu grzybic międzypalcowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Zamur

Zamur to antybiotyk z grupy cefalosporyn drugiej generacji, zawierający cefuroksym. Jest stosowany w leczeniu różnorodnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie zatok, ucha środkowego, skóry, układu moczowego czy płuc. Może być również stosowany we wczesnych stadiach boreliozy. Lek jest dostępny na receptę.

Zanacodar

Lek Zanacodar hamuje działanie angiotensyny II, dzięki czemu naczynia krwionośne się rozkurczają, a ciśnienie tętnicze krwi ulega obniżeniu. Leczenie samoistnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych. Zmniejszenie częstości zachorowań z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Zanacodar Combi

Zanacodar Combi to lek złożony, który zawiera dwie substancje czynne: telmisartan i hydrochlorotiazyd. Jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego) u osób dorosłych, u których ciśnienie tętnicze nie jest wystarczająco kontrolowane przez telmisartan lub hydrochlorotiazyd stosowane oddzielnie. Lek jest dostępny na receptę.

Zantac

Zantac to lek, który zawiera substancję czynną ranitydynę. Jest to specyficzny, szybko działający antagonista receptorów histaminowych H2. Stosowany jest w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, owrzodzenia pooperacyjnego, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona, objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, dyspepsji, zapobieganiu zespołowi Mendelsona, krwawieniom z owrzodzenia stresowego u pacjentów ciężko chorych, nawracającym krwawieniom z owrzodzenia trawiennego. Lek jest dostępny na receptę.

Zapetin

Lek pomaga kontrolować astmę oraz łagodzi obajwy alergii sezonowej (znana również jako katar sienny lub sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa). Pomaga również zapobiegać zwężeniu dróg oddechowych wywołanemu wysiłkiem fizycznym.

Zaranta

Zaranta to lek, który zmniejsza stężenie lipidów we krwi pacjenta. Substancją czynną zaranty jest związek rozuwastatyna. Leczenie hipercholesterolemii. Pierwotna hipercholesterolemia u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 6 lat i starszych (typu IIa, w tym heterozygotyczna hipercholestrolemia rodzinna) lub mieszana dyslipidemia (typu IIb) jako leczenie dodatkowe do diety, gdy stosowanie diety i innych niefarmakologicznych sposobów leczenia (np. ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie masy ciała) jest niewystarczające

Zaredrop

Zaredrop jest preparatem oddziałującym na ośrodkowy układ nerwowy o działaniu przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym. Stosowany jest w leczeniu fobii społecznej, lęku napadowego z lub bez towarzyszącej agorafobii, epizodów dużej depresji, leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych.

Zarzio

Zarzio to lek przeciwnowotworowy i immunomodulujący. Zawiera rekombinowany, metionylowany ludzki czynnik wzrostu kolonii granulocytów (r-metHuG-CSF), który zwiększa liczbę granulocytów we krwi obwodowej. Stosowany jest głównie u pacjentów z neutropenią spowodowaną chemioterapią. Lek ten jest dostępny na receptę.

Zassida

Zassida to lek zawierający substancję czynną azacytydynę, która jest stosowana w chemioterapii nowotworów. Jest to lek przeciwnowotworowy, który działa poprzez zaburzanie syntezy kwasów nukleinowych DNA i RNA oraz hamowanie syntezy białek. Zassida jest wskazana do stosowania u pacjentów dorosłych, którzy nie kwalifikują się do przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych, w leczeniu zespołów mielodysplastycznych wyższego ryzyka, przewlekłej białaczki mielomonocytowej oraz ostrej białaczki szpikowej. Jest to lek dostępny na receptę.

Zasterid

Lek powoduje zmniejszenie powiększonego gruczołu krokowego, usprawnia przepływ moczu oraz zmniejsza objawy związane z rozrostem gruczołu krokowego. Zasterid jest wskazany w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, w celu: – złagodzenia objawów, – zmniejszenia ryzyka wystąpienia ostrego zatrzymania moczu.

Zatotabs

Zatotabs to lek, który łączy w sobie dwie substancje czynne: ibuprofen oraz pseudoefedrynę. Ibuprofen, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. Pseudoefedryna jest lekiem zmniejszającym przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Lek jest przeznaczony do stosowania doraźnego w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, bólów związanych z niedrożnością zatok oraz gorączką w przebiegu grypy lub przeziębienia. Jest dostępny na receptę.

Zavedos

Zavedos jest preparatem o właściwościach przeciwnowotworowych. Znalazł zastosowanie w leczeniu białaczki szpikowej oraz zaawansowanego raka sutka. Ostra białaczka szpikowa u dorosłych jako lek pierwszego rzutu oraz po niepowodzeniu innej terapii lub po nawrotach choroby. Chlorowodorek idarubicyny jest lekiem antymitotycznym i cytotoksycznym, powszechnie stosowanym w chemioterapii.

Zavesca

Zavesca to lek stosowany w leczeniu objawowym choroby Gauchera typu 1. Jest to rzadka choroba genetyczna, która powoduje gromadzenie się tłuszczów w niektórych komórkach i tkankach. Lek ten jest przepisywany pacjentom, którzy nie mogą być leczeni enzymoterapią substytucyjną. Zavesca jest dostępna na receptę.

Zavicefta

Zavicefta to antybiotyk, który zawiera dwie substancje czynne: ceftazydym i awibaktam. Ceftazydym należy do grupy antybiotyków nazywanych cefalosporynami, które mają zdolność zabijania wielu rodzajów bakterii. Awibaktam blokuje działanie określonych enzymów zwanych beta-laktamazami, co umożliwia ceftazydymowi niszczenie pewnych bakterii, których sam ceftazydym nie jest w stanie zabijać. Lek jest stosowany u osób dorosłych w celu leczenia zakażeń żołądka i jelit, zakażeń pęcherza moczowego lub nerek, zakażeń płuc oraz zakażeń powodowanych przez bakterie niewrażliwe na działanie innych antybiotyków. Zavicefta jest wydawany na receptę.

Zdrój

Zdrój to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości. Składniki zawarte w leku mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, a także zmniejszają świąd skóry i wydzielanie łoju. Lek jest szczególnie polecany dla osób cierpiących na łuszczycę skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy oraz nasilony łojotok owłosionej skóry głowy. Zdrój jest dostępny w postaci szamponu leczniczego.

Zdroviprazol

Zdroviprazol to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Jest stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej, u pacjentów dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Zdrovit Skurcz Plus

Zdrovit Skurcz Plus to suplement diety o specjalnie skomponowanym składzie. Zawiera magnez, który przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi elektrolitowej oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Jest polecany jako uzupełnienie codziennej diety w składniki, które wesprą prawidłową pracę mięśni i prawidłowe krążenie kończyn dolnych. Produkt jest dostępny bez recepty.

Zebinix

Zebinix to lek stosowany w leczeniu padaczki. Jest przepisywany dorosłym, młodzieży i dzieciom powyżej 6 roku życia. Zebinix jest stosowany w monoterapii (samodzielnie) lub jako dodatek do innych leków przeciwpadaczkowych. Lek jest dostępny na receptę.

Zefadym

Zefadym to antybiotyk, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu wielu rodzajów zakażeń u dorosłych i dzieci, w tym u noworodków. Substancją aktywną jest ceftazydym. Zefadym jest wskazany w leczeniu takich zakażeń jak: szpitalne zapalenia płuc, zakażenia dolnych dróg oddechowych u pacjentów z mukowiscydozą, bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego, powikłane zakażenia dróg moczowych, powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich, powikłane zakażenia wewnątrzbrzuszne oraz zakażenia kości i stawów.

Zeffix

Zeffix to lek w postaci tabletek powlekanych, zawierający substancję czynną lamiwudynę. Lek ten jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z zapaleniem wątroby typu B. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków. Zeffix jest dostępny na receptę.

Zeglidia

Zeglidia (Gliclazidum) tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu. Zeglidia jest stosowana w leczeniu pewnego rodzaju cukrzycy (typ 2). Substancją czynną leku jest gliklazyd.

Zegomib

Zegomib to lek stosowany w leczeniu nowotworów, takich jak szpiczak mnogi i chłoniak z komórek płaszcza. Zawiera substancję czynną bortezomib, która hamuje proteasomy, enzymy odpowiedzialne za rozkład białek w komórkach. Dzięki temu lek zakłóca funkcjonowanie komórek nowotworowych, prowadząc do ich śmierci. Zegomib jest dostępny na receptę.

Zejula

Zejula to lek w postaci kapsułek twardych, który zawiera substancję czynną niraparyb. Jest to inhibitor enzymów polimerazy poli (ADP-rybozy). Zejula jest stosowana jako monoterapia podtrzymująca u dorosłych pacjentek z zaawansowanym (w stopniu III lub IV wg klasyfikacji FIGO), niskozróżnicowanym rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej, u których uzyskano częściową lub pełną odpowiedź po ukończeniu chemioterapii I rzutu opartej na pochodnych platyny. Lek jest wydawany na receptę do zastrzeżonego stosowania.

Zelboraf

Zelboraf to lek zawierający substancję czynną wemurafenib. Jest to inhibitor kinazy serynowo-treoninowej BRAF. Lek jest stosowany jako monoterapia u dorosłych pacjentów z czerniakiem nieresekcyjnym lub z przerzutami, wykazującym mutację BRAF V600. Dawkowanie wynosi 960 mg 2 razy dziennie, niezależnie od posiłku, jednak należy unikać stałego przyjmowania leku na czczo. Leczenie powinno trwać do momentu progresji nowotworu lub wystąpienia nieakceptowalnych objawów toksyczności. Zelboraf jest lekiem wydawanym na receptę.

Zeldox

Zeldox to lek przeciwpsychotyczny zawierający substancję czynną zyprazydon. Jest dostępny na receptę. Stosowany jest w leczeniu schizofrenii u dorosłych, a także w leczeniu epizodu manii lub epizodu mieszanego u dorosłych i dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Lek jest dostępny w różnych formach, takich jak kapsułki, zawiesina doustna oraz proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.

Zelefion

Lek Zelefion stosowany jest w grzybiczych zakażeniach skóry, takich jak: grzybica tułowia,grzybica pachwin,grzybica stóp. Substancją czynną preparatu jest terbinafina, pochodna alliloaminy o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczna wobec wielu gatunków dermatofitów, pleśni, drożdżaków i niektórych innych grzybów chorobotwórczych.

Zelsiglat

Zelsiglat to lek stosowany u dorosłych w leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Substancją czynną leku jest celekoksyb, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i specyficznej podgrupy, zwanej inhibitorami cyklooksygenazy-2 (COX-2). Lek jest dostępny na receptę.

Zelta

Zelta to lek przeciwpadaczkowy, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo zdiagnozowaną padaczką, jako jedyny lek w leczeniu napadów częściowych wtórnie uogólnionych lub bez wtórnego uogólnienia. Może być również stosowany u pacjentów, którzy przyjmują już inny lek przeciwpadaczkowy w leczeniu różnych rodzajów napadów.

Zelvartan

Zelvartan to lek, który zawiera substancję czynną walsartan. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz w leczeniu pacjentów w stanie stabilnym klinicznie z objawową niewydolnością serca lub bezobjawową niewydolnością skurczową lewej komory po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego. Zelvartan jest dostępny na receptę.

Zelvartancombo

Zelvartancombo to lek stosowany w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych. Jest to produkt złożony, który jest wskazany do stosowania u pacjentów, u których ciśnienie tętnicze krwi nie jest wystarczająco kontrolowane za pomocą monoterapii walsartanem lub hydrochlorotiazydem. Lek jest dostępny na receptę.

Zemertinex

Zemertinex to lek zawierający chlorowodorek memantyny jako substancję czynną. Jest to lek przeciw otępieniu, który poprawia przekazywanie impulsów nerwowych w mózgu i usprawnia pamięć. Stosowany jest w leczeniu osób chorych na chorobę Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkim. Lek jest dostępny na receptę.

Zemplar

Zemplar to lek zawierający syntetyczny odpowiednik witaminy D, który uzupełnia niedobory witaminy D w organizmie. Jest stosowany w przypadku osób ze schorzeniami nerek, mających zbyt niski poziom witaminy D. Wskazaniem do stosowania leku Zemplar jest zapobieganie i leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek poddawanych hemodializom. Lek jest dostępny na receptę.

Zenaro

Zenaro to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym. Zawiera substancję czynną lewocetyryzynę (dichlorowodorek lewocetyryzyny). Stosowany jest w celu złagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki. Jest dostępny na receptę.

Zendractin

Zendractin to lek zawierający kwas zoledronowy, który należy do grupy leków zwanych bisfosfonianami. Działa poprzez hamowanie resorpcji kości, nie wpływając negatywnie na tworzenie, mineralizację oraz właściwości mechaniczne tkanki kostnej. Jest stosowany w leczeniu osteoporozy, w tym osteoporozy związanej z długotrwałym stosowaniem glikokortykosteroidów, u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn ze zwiększonym ryzykiem złamań. Ponadto, lek jest używany do zapobiegania powikłaniom kostnym u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami z przerzutami do kości. Zendractin jest dostępny na receptę.

Zenella Med

Zenella Med to wyrób medyczny w postaci tabletek dopochwowych. Jest stosowany przy infekcjach intymnych w celu ograniczenia rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. Zmniejsza świąd, upławy i nieprzyjemny zapach oraz przywraca i utrzymuje fizjologiczne pH pochwy. Dodatkowo niweluje napięcie i suchość błony śluzowej pochwy. Zenella Med jest dostępny bez recepty.

Zenmem

Zenmem to lek przeciw otępieniu, który wpływa na receptory NMDA, poprawiając przekazywanie impulsów nerwowych i pamięć. Jest stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkim. Zenmem jest dostępny na receptę.

Zenofor

Zenofor to lek zawierający metforminę, który należy do grupy leków zwanych biguanidami. Jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, u których dieta i wysiłek fizyczny nie są wystarczające do uzyskania kontroli stężenia glukozy we krwi. Insulina to hormon, produkowany przez trzustkę, który pozwala organizmowi pobierać glukozę (cukier) z krwi. Zenofor jest dostępny na receptę.

Zenofor SR

Zenofor SR to lek na receptę, który zawiera substancję czynną metforminy chlorowodorek. Jest to lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą samej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowej kontroli glikemii. Zenofor SR może być stosowany w monoterapii lub w terapii skojarzonej z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną.

Zenon

Lek Zenon jest lekiem na receptę, który zawiera dwa składniki aktywne: Rosuvastatinum i Ezetimibum. Jest stosowany do zmniejszania stężenia lipidów, wybiórczo hamując wchłanianie cholesterolu i pochodnych steroli roślinnych w jelitach. Jest zalecany dla pacjentów z pierwotną hipercholesterolemią (rodzinną lub nierodzinną) lub innymi zaburzeniami lipidowymi.

Zentasta

Zentasta to lek w postaci tabletek, zawierający dwie substancje czynne: ezetymib i atorwastatynę. Lek ten działa na dwa sposoby: zmniejsza ilość cholesterolu wchłanianego w przewodzie pokarmowym oraz ilość cholesterolu wytwarzanego w organizmie. Jest wskazany dla pacjentów ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia pierwotna) lub mieszaną hiperlipidemią. Zentasta jest lekiem na receptę.

Zentel

Zentel to lek przeciwpasożytniczy, który działa na różne rodzaje pasożytów. Jego działanie polega na zakłócaniu przemiany materii i funkcjonowania pasożytów, co prowadzi do ich śmierci i eliminacji z organizmu. Głównym składnikiem aktywnym Zentelu jest albendazol. Jego zadaniem jest blokowanie wchłaniania cukrów przez pasożyty, co prowadzi do ich osłabienia i ostatecznie śmierci z powodu braku glukozy. Zentel jest skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum pasożytów, takich jak: owsiki (Enterobius vermicularis), glista ludzka (Ascaris lumbricoides), nicienie (np. Ancylostoma duodenale, Necator americanus, Strongyloides stercoralis) oraz tasiemce Taenia spp… Lek jest dostępny na receptę.

Zepatier

Zepatier to lek przeciwwirusowy, który zawiera dwie substancje czynne o różnych mechanizmach działania, umożliwiające wpływ na wirusa HCV w wielu różnych stadiach cyklu życia wirusa. Jest stosowany w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) u dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Zeprez

Zeprez to lek zawierający substancję czynną losartan, która zapobiega wiązaniu się angiotensyny II, odpowiedzialnej za zwiększanie ciśnienia tętniczego. W efekcie, Zeprez obniża ciśnienie tętnicze krwi. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób nerek oraz przewlekłej niewydolności serca. Zeprez jest dostępny na receptę.

Zerbaxa

Zerbaxa to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: ceftolozan i tazobaktam. Zerbaxa jest stosowana do leczenia zakażeń dróg moczowych, w tym zapalenia nerek (pielonefryty), oraz zakażeń jamy brzusznej. Lek ten działa poprzez zabijanie bakterii, które powodują infekcje.

Zerit

Zerit to lek przeciwwirusowy, który jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez wirusa HIV. Należy do grupy leków nazywanych analogami nukleozydów hamującymi odwrotną transkryptazę. Lek ten, w skojarzeniu z innymi środkami przeciwretrowirusowymi, zmniejsza liczbę wirusów w organizmie i utrzymuje je na niskim poziomie. Zwiększa także liczbę komórek CD4. Zerit jest dostępny na receptę.

Zerlinda

Zerlinda to lek zawierający kwas zoledronowy, który należy do grupy bisfosfonianów. Dzięki swoim właściwościom, kwas zoledronowy wiąże się z tkanką kostną i opóźnia proces przebudowy kości. Lek ten jest stosowany w celu zapobiegania powikłaniom kostnym, takim jak złamania u dorosłych pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości. Jest to lek na receptę.

Zessly

Zessly to lek immunosupresyjny, który zawiera substancję czynną infliksymab. Jest to przeciwciało monoklonalne o dużym powinowactwie do ludzkiego czynnika martwicy nowotworu alfa (TNF-α). Lek jest stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) w skojarzeniu z metotreksatem oraz w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej, czynnej postaci choroby Crohna. Zessly jest dostępny na receptę.

Zetamax

Zetamax to antybiotyk z grupy makrolidów, który jest stosowany w leczeniu szerokiego zakresu zakażeń bakteryjnych. Lek hamuje wzrost bakterii powodujących zakażenia. Zetamax jest wskazany w leczeniu zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, pozaszpitalnego zapalenia płuc oraz zapalenia gardła i (lub) zapalenia migdałków wywołane przez Streptococcus pyogenes u pacjentów nietolerujących leków przeciwbakteryjnych z grupy β-laktamów. Jest dostępny na receptę.

Zevalin

Zevalin to lek, który zawiera substancję czynną ibrytumomab tiuksetan. Jest to rekombinowane mysie przeciwciało monoklonalne, które jest skierowane przeciw antygenowi CD20, który znajduje się na powierzchni prawidłowych oraz zmienionych nowotworowo limfocytów B. Zevalin jest stosowany w leczeniu konsolidacyjnym, po indukcji remisji, wcześniej nieleczonych pacjentów z chłoniakiem grudkowym. Jest również stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z oporną na leczenie CD20+ postacią grudkowego B-komórkowego chłoniaka nieziarniczego lub pacjentów z nawrotem choroby po leczeniu rytuksymabem. Zevalin jest lekiem na receptę.

Zevesin

Zevesin to lek cholinolityczny, który jest stosowany w leczeniu objawów pęcherza nadreaktywnego. Objawy te obejmują parcia naglące, częstomocz i nietrzymanie moczu. Lek działa poprzez zmniejszenie aktywności nadreaktywnego pęcherza moczowego, co pozwala na dłuższe odstępy między korzystaniem z toalety i zwiększa ilość moczu, który może być przechowywany w pęcherzu. Zevesin jest dostępny na receptę.

Zevtera

Zevtera to antybiotyk, który zawiera sól sodową medokarylu ceftobiprolu jako substancję czynną. Należy on do grupy antybiotyków zwaną „cefalosporynami”. Lek ten jest stosowany u noworodków urodzonych w terminie, niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych z zakażeniami płuc, zwanych „zapaleniem płuc”. Zevtera jest dostępna na receptę. Wskazania do stosowania obejmują szpitalne zapalenie płuc (z wyjątkiem respiratorowego zapalenia płuc) oraz pozaszpitalne zapalenie płuc.

Ziagen

Ziagen to lek przeciwwirusowy, który jest inhibitorem odwrotnej transkryptazy. Jest stosowany jako część skojarzonej terapii przeciwretrowirusowej w leczeniu zakażeń HIV u dorosłych i dzieci. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest zakażenie wirusem HIV-1. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na abakawir lub na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku.

Zibor

Zibor to lek przeciwzakrzepowy dostępny w postaci zastrzyków. Zawiera bemiparynę, substancję przeciwzakrzepową. Stosowany jest w zapobieganiu chorobie zakrzepowo-zatorowej u pacjentów po operacjach chirurgicznych oraz w zapobieganiu wykrzepiania w przypadku hemodializy. Jest dostępny na receptę.

Zidenac

Zidenac to lek przeciwhistaminowy, który zawiera substancję czynną dimetyndenu maleinian. Jest stosowany w leczeniu objawów chorób alergicznych, takich jak pokrzywka, świąd różnego pochodzenia, wyprysk endogenny oraz sezonowe i całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Preparat ten może również łagodzić świąd towarzyszący chorobom zakaźnym, takim jak ospa wietrzna, lub po ukąszeniu lub użądleniu owada. Lek jest dostępny bez recepty.

Ziele bukwicy

Ziele bukwicy to tradycyjny preparat leczniczy w postaci ziół do zaparzania. Jest stosowany pomocniczo w zaburzeniach trawienia, niestrawności oraz łagodnych biegunkach. Zewnętrznie może być stosowany do przemywań i okładów w zadrapaniach i otarciach skóry. Jest dostępny bez recepty.

Ziele drapacza lekarskiego

Ziele drapacza lekarskiego to roślina zielna z rodziny astrowatych, która swoją nazwę zawdzięcza kolczastym liściom. Jest zasobna w minerały oraz substancje, które łagodzą dolegliwości trawienne oraz wzmagają apetyt. Znane jest z właściwości tonizujących, wiatropędnych, przeciwreumatycznych, wzmacniających, moczopędnych i odkażających. Wspomaga leczenie chorób wątroby, hemoroidów i gruźlicy płuc. Jest dostępne bez recepty.

Ziele dziurawca

Ziele dziurawca

Ziele dziurawca to naturalny preparat, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza układu pokarmowego i nerwowego. Wykazuje właściwości żółciotwórcze i rozkurczowe. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, usprawniając procesy trawienne. Działa diuretycznie i zwiększa wydalanie wody z organizmu. Stosowany jest w łagodzeniu zaburzeń nastroju o charakterze depresyjnym. Jest dostępny bez recepty.

Ziele fiołka trójbarwnego

Ziele fiołka trójbarwnego to naturalny produkt ziołowy, który jest chętnie wykorzystywany w ziołolecznictwie. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i odtruwające. Wspomaga poprawę ogólnego stanu skóry oraz jej wyglądu. Jest dostępny bez recepty. Ziele fiołka trójbarwnego jest pomocne przy problemach z trądzikiem, przyczynia się do poprawy wyglądu skóry i wspomaga utrzymanie jej w zdrowiu. Ponadto, działa pobudzająco na metabolizm i wspomaga oczyszczanie organizmu.

Ziele krwawnika

Ziele krwawnika to produkt leczniczy roślinny, który jest dostępny bez recepty. Stosowany jest tradycyjnie w chorobach przewodu pokarmowego oraz w zaburzeniach trawienia. Zewnętrznie może być stosowany jako środek wspomagający leczenie ran. Ziele krwawnika ma właściwości lecznicze, takie jak działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, a także pomaga przy niestrawnościach. Może być stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Ziele macierzanki

Ziele macierzanki to ziołowy produkt leczniczy, który jest dostępny bez recepty. Jest stosowany tradycyjnie w dolegliwościach trawiennych, ma działanie moczopędne i ułatwia trawienie. Zawiera olejek eteryczny, który jest głównym aktywnym składnikiem, wykorzystywanym ze względu na znaczącą zawartość związków fenolowych, takich jak tymol i karwakol. Ziele macierzanki ma działanie wykrztuśne, odkażające, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Całe ziele, w tym korzeń, listki, łodyżki i kwiaty, nadaje się do celów leczniczych, przyprawowych i kosmetycznych.

Ziele nawłoci

Ziele nawłoci to preparat w postaci ziół do zaparzania, który jest dostępny bez recepty. Tradycyjnie stosowany jest przy infekcjach dróg moczowych, kamicy nerkowej oraz obrzękach pochodzenia nerkowego. Wykazuje również słabe działanie uspokajające i obniżające nadciśnienie. W składzie zawiera nawłoć pospolitą, która jest rośliną o licznych właściwościach leczniczych.

Ziele nostrzyka

Ziele nostrzyka to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który jest dostępny bez recepty. Jest stosowany zewnętrznie w schorzeniach takich jak obrzęki czy czyraki, ułatwiając gojenie. Preparat ten wykazuje właściwości ograniczające przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz usprawnia przepływ krwi. Stosowanie ziela nostrzyka doustnie sprzyja nieznacznemu ograniczeniu krzepliwości krwi, poprawia przepływ krwi przez naczynia żylne i włosowate, dzięki czemu usprawnia krążenie obwodowe i łagodzi uczucie ciężkości nóg.

Ziele pięciornika gęsiego

Ziele pięciornika gęsiego to produkt leczniczy, który jest dostępny bez recepty. Jest to zioło do zaparzania, które zawiera 100% ziela pięciornika gęsiego. Tradycyjnie stosowany jest jako pomocniczy środek w biegunkach o niewielkim nasileniu. Może być również używany zewnętrznie do płukania w łagodnych stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Zawiera garbniki, flawonoidy, saponiny, cholinę, sterole, kwasy organiczne, minerały oraz witaminę C.

Ziele piołunu

Ziele piołunu to roślina zielna z rodziny astrowatych, która jest dobrze znana ze swoich właściwości leczniczych i jest szeroko stosowana w medycynie naturalnej. Zawiera wiele cennych składników, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwpasożytniczo, wzmacnia układ odpornościowy, stymuluje trawienie i poprawia apetyt. Może być stosowane w leczeniu pasożytów jelitowych, problemów trawiennych. Nie jest dostępne na receptę.

Ziele przywrotnika

Ziele przywrotnika to produkt leczniczy roślinny, który jest dostępny bez recepty. Jest stosowany tradycyjnie jako środek wspomagający w biegunkach o niewielkim nasileniu. Substancją czynną jest ziele przywrotnika (Alchemillae herba). Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia mogą stosować ten lek, przyjmując 1 łyżkę stołową ziela przywrotnika (ok. 3g) zalanej 1/2 szklanki ciepłej wody, dwa razy dziennie. Spożywać odwar pomiędzy posiłkami, pamiętając aby był zawsze świeży i ciepły.

Ziele rdestu ostrogorzkiego

Ziele rdestu ostrogorzkiego to preparat w postaci ziół do zaparzania. Jest stosowany tradycyjnie w krwawieniach z przewodu pokarmowego oraz przy hemoroidach jako pomocniczy środek przeciwkrwotoczny. Produkt jest dostępny bez recepty. Pamiętaj, że mimo dostępności bez recepty, zawsze warto skonsultować jego stosowanie z lekarzem lub farmaceutą.

Ziele rdestu ptasiego

Ziele rdestu ptasiego to naturalny produkt, który jest bogatym źródłem wielu cennych składników, takich jak flawonoidy, garbniki, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, krzemionka rozpuszczalna, węglowodany oraz składniki mineralne. Wykazuje właściwości ściągające, kojące na błonę śluzową gardła, przeciwzapalne oraz moczopędne. Stosowany jest tradycyjnie w krwawieniach z przewodu pokarmowego oraz przy hemoroidach jako pomocniczy środek przeciwkrwotoczny. Jest dostępny bez recepty.

Ziele rzepiku

Ziele rzepiku to surowiec zielarski stosowany w medycynie ludowej. Zawiera dużą ilość garbników, goryczy, olejku eterycznego, flawonoidów i kwasu salicylowego. Reguluje pracę wątroby, działa żółciopędnie i wspomaga regenerację błon śluzowych. Jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych, łagodzeniu bólu, wspomaganiu trawienia, regeneracji skóry oraz leczeniu chorób dróg moczowych. Produkt jest dostępny bez recepty.

Ziele serdecznika

Ziele serdecznika to surowiec zielarski, który jest stosowany w medycynie naturalnej. Zawiera wiele składników aktywnych, takich jak alkaloidy, garbniki, glikozydy dwuterpenowe, glikozydy butadienolidowe, glikozydy irydoidowe, cholinę trójterpeny i nie mniej niż 0,2% flawonoidów. Jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń sercowo-naczyniowych, w tym w łagodnej tachykardii jako lek kardiotoniczny. Zwiększa przepływ krwi do serca, wzmacnia napięcie i łagodzi zaburzenia pracy mięśnia sercowego oraz obniża częstotliwość pulsu. Jest dostępny bez recepty.

Ziele skrzypu

Ziele skrzypu to naturalny produkt, który można nabyć bez recepty. Jest to tradycyjny środek leczniczy pochodzenia roślinnego, który jest znany ze swoich właściwości prozdrowotnych. Działa diuretycznie i wspomaga proces oczyszczania dróg moczowych oraz eliminuje szkodliwe produkty przemiany materii z organizmu. Stosowany jest pomocniczo w łagodnych zaburzeniach układu moczowego, w celu przepłukania dróg moczowych jako środek moczopędny.

Ziele świetlika

Ziele świetlika to produkt leczniczy roślinny w postaci ziół do zaparzania w saszetkach. Stosuje się go głównie zewnętrznie w łagodnych stanach podrażnienia spojówek i brzegów powiek. Napar z zioła świetlika stosuje się jako środek wspomagający, a jego substancją czynną jest ziele świetlika. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Ziele tasznika

Ziele tasznika to tradycyjny, roślinny lek w postaci zioła do zaparzania. Stosuje się go miejscowo w otarciach naskórka. Ziele tasznika zawiera substancje, takie jak cholinę, acetylocholinę, garbniki, kwas askorbinowy, kawowy i cytrynowy, saponiny oraz sole mineralne wapnia, potasu, siarki i fosforu. Produkt jest dostępny bez recepty.

Ziele tymianku

Ziele tymianku to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który jest dostępny bez recepty. Jest stosowany jako środek wykrztuśny w kaszlu występującym w przebiegu przeziębienia. Ziele tymianku ma działanie przeciwbakteryjne i aseptyczne, dlatego skutecznie łagodzi infekcje gardła i jamy ustnej. Działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Ponadto, ziele tymianku usprawnia proces trawienia. Popularnym sposobem wykorzystania surowca jest przygotowanie z niego naparu.

Ziele tysiącznika

Ziele tysiącznika to roślina z rodziny goryczkowatych, która posiada wiele właściwości leczniczych. Jest stosowana tradycyjnie w celu łagodzenia różnych dolegliwości, takich jak brak łaknienia czy problemy z trawieniem. Ziele tysiącznika może być dostępne bez recepty. Wskazania do stosowania to między innymi łagodne choroby zapalne dolnych dróg moczowych oraz zapobieganie osadzaniu się piasku nerkowego.

Ziele wierzbownicy

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej to naturalny środek, który ma wiele właściwości leczniczych. Jest często stosowany w leczeniu zmian skórnych i zapaleń układu moczowego dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Ponadto, ziele wierzbownicy może pomóc w regulacji gospodarki hormonalnej, co jest szczególnie pomocne w menopauzie, trądziku, łojotoku i łysieniu. Jest dostępny bez recepty.

Zilibra

Zilibra

Zilibra to lek przeciwpadaczkowy, który zawiera substancję czynną – lakozamid. Jest stosowany w leczeniu padaczki, w której napady początkowo dotyczą tylko jednej strony mózgu, ale mogą następnie rozszerzyć się na inne obszary po obu stronach mózgu. Lek ten jest przepisywany przez lekarza i może być stosowany u dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 4 roku życia. Jest dostępny na receptę.

Zilola

Zilola to lek, którego substancją czynną jest lewocetyryzyny dichlorowodorek. Jest to lek przeciwalergiczny, który skutecznie łagodzi objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, w tym także z przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Ponadto, Zilola jest również skutecznym lekiem w leczeniu pokrzywki. Jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa) i pokrzywki u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat.

Zinacef

Zinacef to antybiotyk cefalosporynowy o właściwościach bakteriobójczych. Jest stosowany w leczeniu zakażeń płuc, klatki piersiowej, układu moczowego, skóry, tkanek miękkich i brzucha. Zinacef jest dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji. Lek jest dostępny na receptę.

Zinbryta

Zinbryta to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego u dorosłych pacjentów. Jest to lek immunomodulujący, który działa poprzez zmniejszenie aktywności układu immunologicznego, co pomaga w zmniejszeniu częstości występowania nawrotów choroby. Zinbryta jest podawana jako zastrzyk podskórny raz na miesiąc. Wszystkie informacje dotyczące dawkowania i skutków ubocznych powinny być omówione z lekarzem.

Zincas

Zincas to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w przypadku niedoborów cynku w organizmie. Substancją czynną leku jest wodoroasparaginian cynku. Cynk jest niezbędny w syntezie kwasów nukleinowych, uczestniczy również w procesie podziału i wzrostu komórek. Reguluje wytwarzanie hormonu wzrostu oraz hormonów płciowych, jest niezbędny do wytwarzania plemników i komórek jajowych. Zmniejsza podatność organizmu na zakażenia i alergie. Wpływa na prawidłowe wydzielanie insuliny przez trzustkę.

Zincas forte

Zincas Forte to lek zawierający cynk, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest przeznaczony dla pacjentów dorosłych oraz młodzieży powyżej 15 roku życia. Wskazaniem do stosowania leku jest niedobór cynku, który nie może być wyrównany zdrową dietą. Lek jest dostępny bez recepty.

Zincteral

Zincteral to lek zawierający siarczan cynku, który uzupełnia niedobory cynku w organizmie. Jest stosowany w profilaktyce i leczeniu niedoborów cynku spowodowanych nieprawidłowym odżywianiem, zaburzeniami wchłaniania oraz innymi stanami, które zaburzają przyswajanie cynku lub zwiększają jego utratę. Może być również stosowany wspomagająco w chorobie Wilsona, szczególnie u pacjentów nie tolerujących penicylaminy. Zincteral jest dostępny na receptę.

Zineryt

Zineryt to lek przeciwbakteryjny stosowany miejscowo w leczeniu trądziku. Składa się z dwóch substancji czynnych: erytromycyny, antybiotyku z grupy makrolidów, oraz octanu cynku. Erytromycyna działa bakteriobójczo, zwłaszcza na bakterie wywołujące trądzik, natomiast cynk wzmacnia działanie erytromycyny przy miejscowym leczeniu zmian trądzikowych. Lek jest dostępny na receptę.

Leki na literę Z to grupa produktów medycznych, które mają na celu leczenie lub zapobieganie różnym chorobom i dolegliwościom. W tej kategorii znajdują się między innymi:

 • leki na choroby układu nerwowego, które poprawiają funkcje poznawcze, pamięć, nastrój lub zmniejszają drgawki, np. w chorobie Alzheimera, depresji, padaczce lub chorobie Parkinsona.
 • leki na choroby układu hormonalnego, które regulują poziom hormonów w organizmie, np. w niedoczynności tarczycy, cukrzycy, nadczynności przytarczyc lub chorobach nadnerczy.
 • leki na choroby układu krwiotwórczego, które wpływają na liczbę i funkcję krwinek, np. w anemii, białaczce, hemofilii lub zakrzepicy .
 • leki na choroby układu kostnego, które wzmacniają kości i zapobiegają ich złamaniom, np. w osteoporozie, chorobie Pageta, hiperkalcemii lub hiperparatereozie .
 • leki na choroby układu moczowo-płciowego, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom związanym z układem moczowym lub narządami płciowymi, np. w zakażeniach dróg moczowych, nietrzymaniu moczu, zaburzeniach erekcji lub antykoncepcji .
 • leki na choroby układu pokarmowego, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom związanym z układem pokarmowym, np. w wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, zespole jelita drażliwego, zaparciach lub biegunce .
 • leki na choroby układu oddechowego, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom związanym z układem oddechowym, np. w astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, zapaleniu oskrzeli lub kaszlu .
 • leki na choroby układu krążenia, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom związanym z układem krążenia, np. w nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, chorobie wieńcowej lub migotaniu przedsionków .
 • leki na choroby układu immunologicznego, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom związanym z układem odpornościowym, np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycowym zapaleniu stawów, toczeniu rumieniowatym układowym lub chorobie Crohna .
 • leki na choroby skóry, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom skóry, np. w trądziku, łuszczycy, egzemie lub grzybicy .
 • leki na choroby oczu, które leczą lub zapobiegają różnym schorzeniom oczu, np. w zapaleniu spojówek, jaskrze, zaćmie lub zwyrodnieniu plamki .
 • leki na choroby nowotworowe, które hamują wzrost i rozprzestrzenianie się komórek rakowych, np. w raku jajnika, sutka, prostaty, żołądka lub mięsaka .
 • leki na choroby zakaźne, które zwalczają zakażenia wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty, np. w gruźlicy, boreliozie, grypie, opryszczce lub malarii .
 • leki na choroby alergiczne, które łagodzą objawy alergiczne, np. w katarze siennym, pokrzywce, alergicznym zapaleniu spojówek lub astmie .
 • leki na choroby bólowe, które łagodzą ból o różnym nasileniu i pochodzeniu, np. w bólu głowy, zęba, menstruacyjnym, mięśniowym, stawowym lub nowotworowym .

To tylko ogólny opis kategorii z lekami na literę Z. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnych lekach z tej kategorii, możesz skorzystać z wyszukiwarki leków na stronie baza-lekow.com.pl. Tam znajdziesz pełne ulotki, opinie, ceny i dostępność leków w aptekach.