Zaranta

Działanie i wskazania

Rozuwastatyna hamuje powstawanie cholesterolu w organizmie; należy ona do grupy leków nazywanych statynami. Dzięki niej następuje zmniejszenie stężenia tak zwanego cholesterolu LDL, który może uszkadzać ściany naczyń krwionośnych, natomiast zwiększa się we krwi stężenie cholesterolu HDL, który chroni ściany naczyń. Ponadto lek Zaranta zmniejsza również stężenie we krwi tak zwanych trójglicerydów, które w dużych stężeniach mogą uszkodzić naczynia krwionośne.

Lek Zaranta został przepisany ze względu na stwierdzone u pacjenta wysokie stężenia cholesterolu.
Oznacza to, że u pacjenta występuje ryzyko zawału serca lub udaru. Pacjentowi zalecono stosowanie statyn, ponieważ dieta i zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych było niewystarczające aby uzyskać prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi. Należy kontynuować stosowanie diety z obniżoną ilością cholesterolu i ćwiczenia fizyczne podczas stosowania leku Zaranta.

Pacjentowi zalecono stosowanie statyn również w przypadku, gdy występują u niego inne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru lub podobnych chorób. Należy uważnie przeczytać tę ulotkę, nawet jeśli pacjent przyjmował w przeszłości inne leki na podwyższone stężenie cholesterolu.

Zaranta cena - refundacja, interakcje - dostepność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki, dzięki której znajdziesz następujące informacje o leku Zaranta:

 • cena leku Zaranta (ile kosztuje lek w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty?
 • interakcje leku Zaranta z innymi lekami
 • lista leków refundowanych oraz leków 75+
 • adresy i numery telefonów aptek

Sprawdź ile kosztuje Zaranta - cena leku.

Skład

Substancją czynną jest rozuwastatyna.
Zaranta, 5 mg, tabletki powlekane: 5 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) w jednej tabletce

Zaranta, 10 mg, tabletki powlekane: 10 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) w jednej tabletce

Zaranta, 20 mg, tabletki powlekane: 20 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) w jednej tabletce

Zaranta, 40 mg, tabletki powlekane: 40 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) w jednej tabletce

Pozostałe składniki leku to:

Rdzeń tabletki:
magnezu stearynian,
celuloza mikrokrystaliczna,
magnezu wodorotlenek,
krospowidon (typ A),
laktoza jednowodna

Otoczka tabletki:
tytanu dwutlenek (E 171),
makrogol 3350,
talk,
alkohol poliwinylowy

Zobacz listę preparatów zawierających: .

Dawkowanie

Stosowanie leku
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Lek Zaranta należy stosować raz na dobę. Lek można przyjmować o dowolnej porze. Zaleca się przyjmowanie leku o stałej porze, aby łatwiej o tym pamiętać.

Zalecane dawki u pacjentów dorosłych

Stosowanie leku Zaranta w celu leczenia podwyższonego stężenia cholesterolu:

Dawka początkowa
Leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg lub 10 mg, nawet jeśli pacjent stosował wcześniej większe dawki innych leków zmniejszających stężenie cholesterolu (statyn). Wielkość dawki początkowej zależy od:
– stężenia cholesterolu u pacjenta,
– stopnia ryzyka wystąpienia u pacjenta zawału serca lub udaru,
– występowania u pacjenta czynników zwiększających podatność na działania niepożądane.

Lekarz może zadecydować o zastosowaniu najmniejszej dawki (5 mg) jeśli:
– pacjent pochodzi z Azji (Japonii, Chin, Filipin, Wietnamu, Korei i Indii),
– pacjent jest w wieku powyżej 70 lat,
– u pacjenta występują choroby nerek o umiarkowanym nasileniu,
– pacjent jest narażony na wystąpienie bólów mięśni (miopatia).

Zwiększanie dawki i dawka maksymalna
Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki. Celem tego jest, aby dawka leku Zaranta była odpowiednia dla pacjenta. Okres pomiędzy kolejnymi zmianami dawki wynosi cztery tygodnie. Jeśli pacjent rozpoczął leczenie od dawki 5 mg, lekarz może zdecydować o zwiększeniu do 10 mg, a następnie do 20 mg i później do 40 mg, jeśli jest to konieczne. Jeśli pacjent rozpoczął leczenie od dawki 10 mg, lekarz może zdecydować o zwiększeniu do 20 mg, a następnie do 40 mg, jeśli jest to konieczne.

Maksymalna dawka dobowa leku Zaranta to 40 mg. Jest ona stosowana u pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu i dużym ryzykiem zawału lub udaru, u których dawka 20 mg była niewystarczająca do zmniejszenia stężenia cholesterolu.

Stosowanie leku Zaranta w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca, udaru lub podobnych chorób:
Zalecana dawka wynosi 20 mg na dobę. Jednakże lekarz może zdecydować o zastosowaniu mniejszej dawki, jeśli u pacjenta występują czynniki opisane powyżej.

Zalecane dawki u dzieci wieku 10-17 lat
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 5 mg. Lekarz może zwiększyć dawkę leku Zaranta tak, aby była ona odpowiednia dla pacjenta.
Maksymalna dawka dobowa leku Zaranta wynosi 20 mg.
Lek należy stosować raz na dobę.

Nie należy stosować leku Zaranta w postaci tabletki o mocy 40 mg u dzieci.

Przedawkowanie

Należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do najbliższego szpitala. Jeśli pacjent znajduje się w szpitalu lub jest leczony z powodu innej choroby powinien poinformować personel medyczny o stosowaniu leku Zaranta.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Zaranta możne być stosowany z jedzeniem lub bez jedzenia. Należy unikać regularnego spożywania znacznych ilości alkoholu podczas leczenia lekiem Zaranta.

Spożywanie alkoholu podczas farmakoterapii może zmieniać działanie leków. Mogą nasilić się działania niepożądane leku, a terapia może się okazać nieskuteczna. Zaburzenie wchłaniania, dystrybucji substancji czynnej oraz jej wydalania z organizmu stanowi wielkie zagrożenie dla organizmu. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Zaranta nie należy przyjmować w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Jeśli podczas stosowania leku Zaranta pacjentka zajdzie w ciążę, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Podczas stosowania leku Zaranta należy unikać zajścia w ciążę stosując skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów o Zaranta - forum o lekach

Aktualna ocena:
12345678910
(29 ocen, średnia: 6,07 na 10)
Loading...

12 KOMENTARZE

 1. Biorę zarantę od kilku lat. Mamy w rodzinie problem z wysokim cholestrolem i nie pomaga zmiana diety i trybu życia. Zaranta działa na mnie rewelacyjnie, cholesterol i trojglicerydy jak w książce, ciśnienie 110 na 70, ale pojawiła się insulinooporność. Jestem ciągle zmęczona, dużo przytyłam. Przyczyną tego może być silny stres, który przeżywam od dwóch lat. Stres niszczy organizm, szczególny taki, o którym wiesz, że się nie skończy jutro, za tydzień, za miesiąc.

 2. Biorę lek ok ,14 dni i mam zaparcia w ulotce jest informacja o skutkach ubocznych tego leku nie wiem czy kontynuować kurację czy przerwać

 3. mój mąż po leczeniu zarantą dostał egzemy ,która wędruję po całym ciele,leczy ponad 7lat bez skutku.a lekarze-chyba mają z tego profity,zbyt łatwo wypisując receptę na to ,,scierwo” ,zamiast zaproponować zmianę diety.

 4. Nie wiem jak przyjmowaliście ten lek ale raz mnie dali zamiennik i nie było mnie dobrze. Ile razy zdawała analizy zawsze byli dobre wyniki. Po Zarante. Może wam nie pasował ten lek ale mnie jak najbardziej. I nie znam lepszego.

 5. Po trzech dniach bóle mięśni, uczucie zmęczenia i zawroty głowy, dokuczliwe bóle głowy. Raz po trzech dniach przerwałem – ustało.
  Jestem znowu w czwartym dniu i podobnie jak poprzednio.
  Idę do lekarza po poradę co dalej bo jak tak dalej to przerywam.

  • Koszmar .Brałam 6 dni .Dzisiaj przerwałam.Juź w drugim dniu przyjmowaniu zaranty b.silne bóle stawów ,mięśni,nudności.Po czwartej tabletce silnie swędząca pokrzywka na nogach i dłoniach .Piątego dnia wymioty,kompletny dół psychiczny.Nie miałam na nic siły i jeszcze wjechała gorączka.

Please enter your comment!
Please enter your name here