ZARANTA

Podmiot odpowiedzialny: GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o.

REKLAMA

ZARANTA WSKAZANIA DO STOSOWANIA

Rozuwastatyna hamuje powstawanie cholesterolu w organizmie; należy ona do grupy leków nazywanych statynami. Dzięki niej następuje zmniejszenie stężenia tak zwanego cholesterolu LDL, który może uszkadzać ściany naczyń krwionośnych, natomiast zwiększa się we krwi stężenie cholesterolu HDL, który chroni ściany naczyń. Ponadto lek Zaranta zmniejsza również stężenie we krwi tak zwanych trójglicerydów, które w dużych stężeniach mogą uszkodzić naczynia krwionośne.

Lek Zaranta został przepisany ze względu na stwierdzone u pacjenta wysokie stężenia cholesterolu.
Oznacza to, że u pacjenta występuje ryzyko zawału serca lub udaru. Pacjentowi zalecono stosowanie statyn, ponieważ dieta i zwiększenie ilości ćwiczeń fizycznych było niewystarczające aby uzyskać prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi. Należy kontynuować stosowanie diety z obniżoną ilością cholesterolu i ćwiczenia fizyczne podczas stosowania leku Zaranta.

Pacjentowi zalecono stosowanie statyn również w przypadku, gdy występują u niego inne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru lub podobnych chorób. Należy uważnie przeczytać tę ulotkę, nawet jeśli pacjent przyjmował w przeszłości inne leki na podwyższone stężenie cholesterolu.

REKLAMA

ZARANTA SKŁAD

Substancją czynną jest rozuwastatyna.
Zaranta, 5 mg, tabletki powlekane: 5 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) w jednej tabletce

Zaranta, 10 mg, tabletki powlekane: 10 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) w jednej tabletce

Zaranta, 20 mg, tabletki powlekane: 20 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) w jednej tabletce

Zaranta, 40 mg, tabletki powlekane: 40 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) w jednej tabletce

Pozostałe składniki leku to:

REKLAMA

Rdzeń tabletki:
magnezu stearynian,
celuloza mikrokrystaliczna,
magnezu wodorotlenek,
krospowidon (typ A),
laktoza jednowodna

Otoczka tabletki:
tytanu dwutlenek (E 171),
makrogol 3350,
talk,
alkohol poliwinylowy

ZARANTA DAWKOWANIE

Stosowanie leku
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Lek Zaranta należy stosować raz na dobę. Lek można przyjmować o dowolnej porze. Zaleca się przyjmowanie leku o stałej porze, aby łatwiej o tym pamiętać.

Zalecane dawki u pacjentów dorosłych

Stosowanie leku Zaranta w celu leczenia podwyższonego stężenia cholesterolu:

REKLAMA

Dawka początkowa
Leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg lub 10 mg, nawet jeśli pacjent stosował wcześniej większe dawki innych leków zmniejszających stężenie cholesterolu (statyn). Wielkość dawki początkowej zależy od:
– stężenia cholesterolu u pacjenta,
– stopnia ryzyka wystąpienia u pacjenta zawału serca lub udaru,
– występowania u pacjenta czynników zwiększających podatność na działania niepożądane.

Lekarz może zadecydować o zastosowaniu najmniejszej dawki (5 mg) jeśli:
– pacjent pochodzi z Azji (Japonii, Chin, Filipin, Wietnamu, Korei i Indii),
– pacjent jest w wieku powyżej 70 lat,
– u pacjenta występują choroby nerek o umiarkowanym nasileniu,
– pacjent jest narażony na wystąpienie bólów mięśni (miopatia).

Zwiększanie dawki i dawka maksymalna
Lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki. Celem tego jest, aby dawka leku Zaranta była odpowiednia dla pacjenta. Okres pomiędzy kolejnymi zmianami dawki wynosi cztery tygodnie. Jeśli pacjent rozpoczął leczenie od dawki 5 mg, lekarz może zdecydować o zwiększeniu do 10 mg, a następnie do 20 mg i później do 40 mg, jeśli jest to konieczne. Jeśli pacjent rozpoczął leczenie od dawki 10 mg, lekarz może zdecydować o zwiększeniu do 20 mg, a następnie do 40 mg, jeśli jest to konieczne.

Maksymalna dawka dobowa leku Zaranta to 40 mg. Jest ona stosowana u pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu i dużym ryzykiem zawału lub udaru, u których dawka 20 mg była niewystarczająca do zmniejszenia stężenia cholesterolu.

Stosowanie leku Zaranta w celu zmniejszenia ryzyka zawału serca, udaru lub podobnych chorób:
Zalecana dawka wynosi 20 mg na dobę. Jednakże lekarz może zdecydować o zastosowaniu mniejszej dawki, jeśli u pacjenta występują czynniki opisane powyżej.

Zalecane dawki u dzieci wieku 10-17 lat
Zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi 5 mg. Lekarz może zwiększyć dawkę leku Zaranta tak, aby była ona odpowiednia dla pacjenta.
Maksymalna dawka dobowa leku Zaranta wynosi 20 mg.
Lek należy stosować raz na dobę.

Nie należy stosować leku Zaranta w postaci tabletki o mocy 40 mg u dzieci.

PRZEDAWKOWANIE

Należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do najbliższego szpitala. Jeśli pacjent znajduje się w szpitalu lub jest leczony z powodu innej choroby powinien poinformować personel medyczny o stosowaniu leku Zaranta.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Lek Zaranta możne być stosowany z jedzeniem lub bez jedzenia. Należy unikać regularnego spożywania znacznych ilości alkoholu podczas leczenia lekiem Zaranta.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Leku Zaranta nie należy przyjmować w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Jeśli podczas stosowania leku Zaranta pacjentka zajdzie w ciążę, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Podczas stosowania leku Zaranta należy unikać zajścia w ciążę stosując skuteczne metody zapobiegania ciąży.

ZARANTA ULOTKA LEKU

ULOTKA LEKU - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


REKLAMA

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.

ZARANTA CENA - REZERWACJA LEKU W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI - LISTA LEKÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

ZARANTA OPINIE PACJENTÓW / FORUM - OCENA

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami. Możesz także dokonać oceny leku lub innego produktu przyznając gwiazdki w systemie od 1 do 10.

12345678910
(26 ocen, średnia: 5,92 na 10)
Loading...

8 KOMENTARZE

  1. mój mąż po leczeniu zarantą dostał egzemy ,która wędruję po całym ciele,leczy ponad 7lat bez skutku.a lekarze-chyba mają z tego profity,zbyt łatwo wypisując receptę na to ,,scierwo” ,zamiast zaproponować zmianę diety.

  2. Nie wiem jak przyjmowaliście ten lek ale raz mnie dali zamiennik i nie było mnie dobrze. Ile razy zdawała analizy zawsze byli dobre wyniki. Po Zarante. Może wam nie pasował ten lek ale mnie jak najbardziej. I nie znam lepszego.

  3. Po trzech dniach bóle mięśni, uczucie zmęczenia i zawroty głowy, dokuczliwe bóle głowy. Raz po trzech dniach przerwałem – ustało.
    Jestem znowu w czwartym dniu i podobnie jak poprzednio.
    Idę do lekarza po poradę co dalej bo jak tak dalej to przerywam.

    • Koszmar .Brałam 6 dni .Dzisiaj przerwałam.Juź w drugim dniu przyjmowaniu zaranty b.silne bóle stawów ,mięśni,nudności.Po czwartej tabletce silnie swędząca pokrzywka na nogach i dłoniach .Piątego dnia wymioty,kompletny dół psychiczny.Nie miałam na nic siły i jeszcze wjechała gorączka.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here