ZONISAMIDUM GLENMARK

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ZONISAMIDUM GLENMARK? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Zonisamidum Glenmark zawiera substancję czynną zonisamid i stosowany jest jako lek przeciwpadaczkowy.

Lek Zonisamidum Glenmark jest stosowany w leczeniu napadów drgawkowych, które początkowo wyzwalane są w określonych obszarach mózgu i rozprzestrzeniają się lub nie rozprzestrzeniają na inne części mózgu (napady wtórnie uogólnione).

Lek Zonisamidum Glenmark można stosować:
· jako jedyny lek w leczeniu napadów drgawkowych u dorosłych.
· z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w leczeniu napadów drgawkowych u dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku 6 lat i starszych.

SKŁAD ZONISAMIDUM GLENMARK, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku Zonisamidum Glenmark jest zonisamid.
Kapsułki twarde leku Zonisamidum Glenmark zawierają 25 mg, 50 mg lub 100 mg zonisamidu.

Pozostałe składniki kapsułek to: celuloza mikrokrystaliczna, uwodorniony olej roślinny i sodu laurylosiarczan. Tusz do nadruku na kapsułce zawiera szelak (E 904), potasu wodorotlenek, żelaza tlenek czarny (E 172).

Skład otoczki kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171). Ponadto otoczka kapsułek 50 mg zawiera żelaza tlenek czarny (E 172) a otoczka kapsułek 100 mg zawiera żółcień chinolinową (E 104) i erytrozynę (E 127).

JAKIE JEST DAWKOWANIE ZONISAMIDUM GLENMARK? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka u dorosłych
Stosowanie leku Zonisamidum Glenmark jako jedynego leku:
· Dawka początkowa to 100 mg, przyjmowana raz na dobę.
· Dawkę można zwiększać maksymalnie o 100 mg co 2 tygodnie.
· Zalecana dawka to 300 mg raz na dobę.

Stosowanie leku Zonisamidum Glenmark z innymi lekami przeciwpadaczkowymi:
· Dawka początkowa to 50 mg na dobę, przyjmowana w dwóch równych dawkach podzielonych po 25 mg.
· Dawkę można zwiększać maksymalnie o 100 mg co 1-2 tygodnie.
· Zalecana dawka dobowa wynosi od 300 mg do 500 mg.
· U niektórych osób skuteczne są mniejsze dawki. Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, pacjent jest w podeszłym wieku lub ma chore nerki lub wątrobę, dawka może być zwiększana w dłuższych odstępach czasu.

Stosowanie u dzieci (w wieku od 6 do 11 lat) i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała co najmniej 20 kg:
· Dawka początkowa to 1 mg na kilogram masy ciała, przyjmowana raz na dobę.
· Dawkę można zwiększać o 1 mg na kilogram masy ciała, co 1 do 2 tygodnie.
· Zalecana dawka dobowa to 6 do 8 mg na kilogram masy ciała u dziecka o masie ciała poniżej 55 kg lub 300 do 500 mg u dziecka o masie powyżej 55 kg (stosuje się mniejszą dawkę), przyjmowana raz na dobę.
Przykład: dziecko o masie ciała 25 kg powinno otrzymywać dawkę 25 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu, a następnie należy zwiększyć dawkę dobową o 25 mg na początku każdego kolejnego tygodnia aż do uzyskania dawki dobowej pomiędzy 150 mg a 200 mg.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku Zonisamidum Glenmark jest za silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
· Kapsułki leku Zonisamidum Glenmark należy połykać w całości popijając wodą.
· Nie rozgryzać kapsułek.
· Lek Zonisamidum Glenmark przyjmować raz lub dwa razy na dobę, zgodnie z zaleceniami lekarza.
· Jeśli lek Zonisamidum Glenmark stosuje się dwa razy na dobę, połowę dawki dobowej należy przyjąć rano, a połowę wieczorem.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI ZONISAMIDUM GLENMARK, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent zastosował większą dawkę leku Zonisamidum Glenmark niż powinien, należy niezwłocznie poinformować o tym opiekuna (członka rodziny bądź przyjaciela), lekarza prowadzącego lub farmaceutę, lub zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego w szpitalu, należy zabrać ze sobą lek Zonisamidum Glenmark. Pacjent może stać się senny i stracić przytomność.

Pacjent może również mieć nudności, ból brzucha, drgania mięśni, ruchy gałki ocznej, czuć się słabo, mieć obniżone tętno, duszność i obniżoną czynność nerek. Nie należy podejmować prób prowadzenia pojazdów.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Zonisamidum Glenmark można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ZONISAMIDUM GLENMARK W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, musi stosować odpowiednią metodę zapobiegania ciąży podczas przyjmowania leku Zonisamidum Glenmark oraz przez jeden miesiąc po zakończeniu leczenia.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku Zonisamidum Glenmark podczas ciąży jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą lekarza.

W badaniach wykazano zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci kobiet stosujących leki przeciwpadaczkowe.

Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Zonisamidum Glenmark i przez jeden miesiąc po zakończeniu leczenia.

Brak dostępnych danych klinicznych dotyczących wpływu zonisamidu na płodność u ludzi. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały zmiany parametrów płodności.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Zonisamidum Glenmark może wpływać na koncentrację, szybkość reakcji i odpowiedzi na bodźce, może także powodować uczucie senności, szczególnie na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki. Jeśli lek Zonisamidum Glenmark powoduje u pacjenta wymienione objawy, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

ULOTKA LEKU ZONISAMIDUM GLENMARK – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – ZONISAMIDUM GLENMARK CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - ZONISAMIDUM GLENMARK CENA, REFUNDACJA

ZONISAMIDUM GLENMARK OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here