Zonisamidum Glenmark

Lek Zonisamidum Glenmark zawiera substancję czynną zonisamid i stosowany jest jako lek przeciwpadaczkowy.

Lek Zonisamidum Glenmark jest stosowany w leczeniu napadów drgawkowych, które początkowo wyzwalane są w określonych obszarach mózgu i rozprzestrzeniają się lub nie rozprzestrzeniają na inne części mózgu (napady wtórnie uogólnione).

Lek Zonisamidum Glenmark można stosować:
· jako jedyny lek w leczeniu napadów drgawkowych u dorosłych.
· z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w leczeniu napadów drgawkowych u dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku 6 lat i starszych.

Jaki jest skład Zonisamidum Glenmark, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Zonisamidum Glenmark jest zonisamid.
Kapsułki twarde leku Zonisamidum Glenmark zawierają 25 mg, 50 mg lub 100 mg zonisamidu.

Pozostałe składniki kapsułek to: celuloza mikrokrystaliczna, uwodorniony olej roślinny i sodu laurylosiarczan. Tusz do nadruku na kapsułce zawiera szelak (E 904), potasu wodorotlenek, żelaza tlenek czarny (E 172).

Skład otoczki kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171). Ponadto otoczka kapsułek 50 mg zawiera żelaza tlenek czarny (E 172) a otoczka kapsułek 100 mg zawiera żółcień chinolinową (E 104) i erytrozynę (E 127).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Zonisamidum Glenmark – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka u dorosłych
Stosowanie leku Zonisamidum Glenmark jako jedynego leku:
· Dawka początkowa to 100 mg, przyjmowana raz na dobę.
· Dawkę można zwiększać maksymalnie o 100 mg co 2 tygodnie.
· Zalecana dawka to 300 mg raz na dobę.

Stosowanie leku Zonisamidum Glenmark z innymi lekami przeciwpadaczkowymi:
· Dawka początkowa to 50 mg na dobę, przyjmowana w dwóch równych dawkach podzielonych po 25 mg.
· Dawkę można zwiększać maksymalnie o 100 mg co 1-2 tygodnie.
· Zalecana dawka dobowa wynosi od 300 mg do 500 mg.
· U niektórych osób skuteczne są mniejsze dawki. Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, pacjent jest w podeszłym wieku lub ma chore nerki lub wątrobę, dawka może być zwiększana w dłuższych odstępach czasu.

Stosowanie u dzieci (w wieku od 6 do 11 lat) i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała co najmniej 20 kg:
· Dawka początkowa to 1 mg na kilogram masy ciała, przyjmowana raz na dobę.
· Dawkę można zwiększać o 1 mg na kilogram masy ciała, co 1 do 2 tygodnie.
· Zalecana dawka dobowa to 6 do 8 mg na kilogram masy ciała u dziecka o masie ciała poniżej 55 kg lub 300 do 500 mg u dziecka o masie powyżej 55 kg (stosuje się mniejszą dawkę), przyjmowana raz na dobę.
Przykład: dziecko o masie ciała 25 kg powinno otrzymywać dawkę 25 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu, a następnie należy zwiększyć dawkę dobową o 25 mg na początku każdego kolejnego tygodnia aż do uzyskania dawki dobowej pomiędzy 150 mg a 200 mg.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku Zonisamidum Glenmark jest za silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
· Kapsułki leku Zonisamidum Glenmark należy połykać w całości popijając wodą.
· Nie rozgryzać kapsułek.
· Lek Zonisamidum Glenmark przyjmować raz lub dwa razy na dobę, zgodnie z zaleceniami lekarza.
· Jeśli lek Zonisamidum Glenmark stosuje się dwa razy na dobę, połowę dawki dobowej należy przyjąć rano, a połowę wieczorem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zastosował większą dawkę leku Zonisamidum Glenmark niż powinien, należy niezwłocznie poinformować o tym opiekuna (członka rodziny bądź przyjaciela), lekarza prowadzącego lub farmaceutę, lub zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego w szpitalu, należy zabrać ze sobą lek Zonisamidum Glenmark. Pacjent może stać się senny i stracić przytomność.

Pacjent może również mieć nudności, ból brzucha, drgania mięśni, ruchy gałki ocznej, czuć się słabo, mieć obniżone tętno, duszność i obniżoną czynność nerek. Nie należy podejmować prób prowadzenia pojazdów.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zonisamidum Glenmark – czy mogę spożywać alkohol?

Zonisamidum Glenmark można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zonisamidum Glenmark w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, musi stosować odpowiednią metodę zapobiegania ciąży podczas przyjmowania leku Zonisamidum Glenmark oraz przez jeden miesiąc po zakończeniu leczenia.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku Zonisamidum Glenmark podczas ciąży jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą lekarza.

W badaniach wykazano zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci kobiet stosujących leki przeciwpadaczkowe.

Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Zonisamidum Glenmark i przez jeden miesiąc po zakończeniu leczenia.

Brak dostępnych danych klinicznych dotyczących wpływu zonisamidu na płodność u ludzi. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały zmiany parametrów płodności.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Zonisamidum Glenmark może wpływać na koncentrację, szybkość reakcji i odpowiedzi na bodźce, może także powodować uczucie senności, szczególnie na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki. Jeśli lek Zonisamidum Glenmark powoduje u pacjenta wymienione objawy, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Zonisamidum Glenmark i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Zonisamidum Glenmark – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Zonisamidum Glenmark. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zonisamidum Glenmark, 25 mg, 50 mg, 100 mg, kapsułki, twarde (Zonisamidum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zonisamidum Glenmark m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zonisamidum Glenmark, 25 mg, 50 mg, 100 mg, kapsułki, twarde (Zonisamidum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Zonisamidum Glenmark? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.