Zyban jest lekiem przepisywanym w celu ułatwienia odzwyczajenia się od palenia tytoniu pacjentom jednocześnie otrzymującym wsparcie motywujące, na przykład poprzez uczestnictwo w odpowiednim programie terapeutycznym.
Leczenie jest najskuteczniejsze u pacjentów w pełni zmotywowanych do zaprzestania palenia tytoniu. Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w celu uzyskania informacji o dostępnym leczeniu lub innych metodach wsparcia.
Jaki jest skład Zyban, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest bupropionu chlorowodorek (150 mg na jedną tabletkę).
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza 2910, cysteiny chlorowodorek jednowodny, magnezu stearynian, woda oczyszczona.
Otoczka: koncentrat koloru białego: Opadry OY-7300 biały lub Opadry YS-1-18202-A biały, wosk Carnauba, woda oczyszczona.
Skład Opadry OY-7300 biały i Opadry YS-1-18202-A biały: hypromeloza 2910 6cP, tytanu dwutlenek (E 171), Makrogol 400.
Skład czarnego tuszu Opacode WS NS-78-17821: woda oczyszczona, żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy, alkohol izopropylowy, hypromeloza 2910 6cP.
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Bupropion
Dawkowanie preparatu Zyban – jak stosować ten lek?
Kiedy rozpocząć leczenie i jaką ilość leku przyjmować
– Należy rozpocząć przyjmowanie leku Zyban jeszcze w okresie palenia tytoniu
– Należy wyznaczyć dzień odstawienia palenia tytoniu, najlepiej w drugim tygodniu stosowania leku.
Tydzień 1 – Najlepiej kontynuować palenie tytoniu podczas przyjmowania leku Zyban
Dni 1 do 3 – Przyjmować jedną tabletkę (150 mg) raz na dobę
Dzień 4 – Zwiększyć dawkę do jednej tabletki dwa razy na dobę z zachowaniem przynajmniej 8-godzinnej przerwy między kolejnymi dawkami, unikając przyjmowania leku przed zaśnięciem.
Tydzień 2 – Kontynuować przyjmowanie jednej tabletki dwa razy na dobę. W tym tygodniu należy odstawić palenie w wyznaczonym dniu.
Tygodnie 3 to 7 – Kontynuować przyjmowanie jednej tabletki dwa razy na dobę, przez co najmniej 7 tygodni. Jeżeli pacjentowi w trakcie 7 tygodni nie uda się odzwyczaić się od palenia tytoniu, lekarz zaleci odstawienie leku Zyban. Może zaistnieć potrzeba stopniowego odstawiania leku Zyban, po 7-9 tygodniach.
U niektórych pacjentów istnieje potrzeba zastosowania mniejszej dawki ponieważ mogą u nich wystąpić częściej działania niepożądane. Dotyczy to pacjentów:
– w wieku powyżej 65 lat
– z chorobą wątroby lub nerek
– ze zwiększonym ryzykiem napadów drgawkowych (patrz „Ostrzeżenia i środki ostrożności” oraz „Lek Zyban a inne leki” w punkcie 2).
Maksymalną zalecaną dawką dla pacjenta jest jedna tabletka 150 mg raz na dobę.
Jak przyjmować tabletki leku Zyban
Tabletki leku Zyban należy przyjmować z zachowaniem przynajmniej 8-godzinnej przerwy między kolejnymi dawkami. Należy unikać przyjmowania leku przed zaśnięciem – może to powodować trudności z zasypianiem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Zastosowanie zbyt wielu tabletek może zwiększyć ryzyko napadów drgawkowych lub innych działań niepożądanych.
Nie zwlekać. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub z najbliższym szpitalnym oddziałem pomocy doraźnej.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zyban – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Zyban może być przyjmowany zarówno z posiłkiem, jak i niezależnie od posiłku.
Zyban z alkoholem
Niektórzy pacjenci są bardziej wrażliwi na działanie alkoholu w trakcie stosowania leku Zyban. Lekarz może zalecić pacjentowi rezygnacje z picia alkoholu albo znaczne ograniczenie jego spożycia podczas przyjmowania leku Zyban. Jeśli pacjent pije aktualnie duże ilości alkoholu, nie powinien nagle go odstawiać, ponieważ grozi to ryzykiem napadu drgawkowego.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Zyban w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy przyjmować leku Zyban jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko. Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Niektóre badania wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, szczególnie wad serca, u dzieci, których matki stosowały lek Zyban. Nie ustalono, czy wystąpienie powyższych wad jest związane ze stosowaniem leku Zyban.
Składniki leku Zyban mogą przenikać do mleka matki. Przed zastosowaniem leku Zyban należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Zyban – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Zyban?
Cena Zyban i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zyban.Opinie o Zyban - forum pacjentów
Stosujesz Zyban? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.