Konsultacja merytoryczna:

Zolaxa

Zolaxa

Zolaxa zawiera substancję czynną olanzapinę. Zolaxa należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpsychotycznymi i jest stosowana w leczeniu:
• schizofrenii – choroby objawiającej się tym, że pacjent słyszy, widzi lub odczuwa rzeczy nieistniejące w rzeczywistości, ma sprzeczne z rzeczywistością przekonania, jest nadmiernie podejrzliwy i wycofuje się z kontaktów z innymi. Pacjent może odczuwać depresję, lęk lub napięcie;
• średnio nasilonych i ciężkich epizodów manii – stanów chorobowych, których objawami są pobudzenie lub euforia.

Wykazano, że Zolaxa zapobiega nawrotom tych objawów u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, u których uzyskano dobrą odpowiedź na leczenie epizodu manii olanzapiną.

Jaki jest skład Zolaxa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest olanzapina.

Zolaxa, 5 mg oraz 10 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg olanzapiny.

Inne składniki leku to laktoza jednowodna, powidon, krospowidon, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian (stanowiące rdzeń tabletki); alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol (typ 3350), talk (stanowiące otoczkę).

Zolaxa, 15 mg oraz 20 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana leku Zolaxa zawiera 15 mg lub 20 mg olanzapiny.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, powidon 30, krospowidon, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian

Otoczka:
Tabletki powlekane 15 mg: alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu (E 171), talk, makrogol (typ 3350), żółcień chinolinowa lak (E 104), tlenek żelaza żółty (E 172).
Tabletki powlekane 20 mg: alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu (E 171), talk, makrogol (typ 3350), lecytyna, żółcień pomarańczowa lak (E 110), żółcień chinolinowa lak (E 104).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Zolaxa – jak stosować ten lek?

Lekarz zdecyduje ile tabletek oraz jak długo należy zażywać lek Zolaxa. Dawka dobowa leku Zolaxa wynosi od 5 mg do 20 mg. W razie ponownego wystąpienia objawów choroby należy powiadomić o tym lekarza. Nie należy jednak przerywać stosowania leku Zolaxa, chyba że tak zdecyduje lekarz.

Tabletki Zolaxa należy przyjmować raz na dobę zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy starać się przyjmować lek codziennie o tej samej porze. Nie ma znaczenia, czy tabletki zażywa się podczas posiłku czy nie. Tabletki powlekane Zolaxa przyjmuje się doustnie.

Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

U pacjentów, którzy przyjęli większą niż zalecana dawkę leku Zolaxa występowały następujące objawy: przyspieszone bicie serca, pobudzenie lub agresywne zachowanie, trudności w mówieniu, mimowolne ruchy (zwłaszcza mięśni twarzy i języka) oraz ograniczenie świadomości. Inne objawy to: ostre splątanie (dezorientacja), drgawki (padaczka), śpiączka, jednoczesne wystąpienie gorączki, szybkiego oddechu, pocenia się, sztywności mięśni i ospałości lub senności, zmniejszenie częstości oddechów, zachłyśnięcie, wysokie lub niskie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do szpitala, jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów. Należy pokazać lekarzowi opakowanie z tabletkami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zolaxa – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma znaczenia, czy tabletki zażywa się podczas posiłku czy nie.

Nie należy pić alkoholu po przyjęciu leku Zolaxa, ponieważ ten lek w skojarzeniu z alkoholem może wywoływać senność.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zolaxa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Zolaxa nie powinny przyjmować kobiety karmiące piersią, gdyż niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka.

U noworodków, których matki stosowały lek Zolaxa w ostatnim trymestrze (ostatnie 3 miesiące ciąży) mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśni i (lub) osłabienie, senność, pobudzenie, trudności z oddychaniem oraz trudności związane z karmieniem. W razie zaobserwowania takich objawów u własnego dziecka, należy skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Zolaxa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zolaxa, 5 mg, 10 mg, tabletki powlekane (Olanzapinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 31 razy

Rozmiar plku 192.01 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zolaxa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zolaxa, 5 mg, 10 mg, tabletki powlekane (Olanzapinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 19 razy

Rozmiar plku 191.04 KB

Cena - ile kosztuje Zolaxa?

Cena Zolaxa i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zolaxa.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zolaxa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

4 komentarze do “Zolaxa”

  1. Nie wiem co to jest co za lek, córka była leczona tym lekiem w szpitalu i ma receptę, źle bardzo się czuje, narzeka że struta nie wiem co myśleć co robić, córka leczona jest od lat Olazepina Apotex jakiś lepiej czuje się czy to to samo

    Odpowiedz
  2. Nie polecam silne napięcie mięśniowe głęboki sen mimo to po obudzeniu się fatalne samopoczucie jakby się spało cała noc sztywno jak deska. Okropne doświadczenie nie polecam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Weleda Mandel Sensitiv Gesichtsöl (Opakowanie: 50 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Zastosowanie Lierac Lift Integral maseczka liftingująca (Opakowanie: 75 ml)Lierac Lift Integral maseczka liftingująca (Opakowanie: 75 ml) działa na skórę twarzy i szyi. Natychmiastowe działanie napinające i ujędrniające zapewnia wzmocniony efekt jak po operacji liftingu.Efekt działania Lierac Lift Integral maseczka liftingująca (Opakowanie: 75 ml)Lierac Lift Integral maseczka liftingująca (Opakowanie: 75 ml) łączy hybrydowe rozwiązanie liftingujące ze składnikami pochodzenia…

Zastosowanie Liponexin (Opakowanie: 30 )Liponexin (Opakowanie: 30 ) to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego stosowany u osób cierpiących na cukrzycę lub zaburzenia przyswajalności węglowodanów. Może być przyjmowany w przypadku zaburzeń przewodnictwa nerwowego i przy zwiększonym zapotrzebowaniu na kwasy alfa-liponowe.
Efekt działania Liponexin (Opakowanie: 30 )Liponexin (Opakowanie: 30 ) zawiera kwas alfa-liponowy, który może być stosowany jako środek wspomagający leczenie cukrzycy czy miażdżycy…

Zastosowanie Olimp Gold-Vit dla kobiet tabletki (Opakowanie: 30 )#p_name, jest suplementem diety przeznaczonym dla dorosłych kobiet. Zawiera składniki istotne dla zdrowia kobiet i urody. Polecany, gdy dieta nie dostarcza ich w wystarczającym stopniu.
Efekt działania Olimp Gold-Vit dla kobiet tabletki (Opakowanie: 30 )Składniki suplementu diety Olimp Gold-Vit dla kobiet tabletki (Opakowanie: 30 ) przyczyniają się do zachowania przez stosujące je panie dobrego stanu skóry, energii życiowej…

Zastosowanie Eucerin Anti-age Hyaluron-Filler Urea krem na noc (Opakowanie: 50 ml)Eucerin Anti-age Hyaluron-Filler Urea krem na noc (Opakowanie: 50 ml) to intensywnie nawilżający krem do twarzy na noc, przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry suchej.

Z wiekiem skóra traci swoje naturalne właściwości produkowania kwasu hialuronowego. Prowadzi to do powstawania zmarszczek, kurzych łapek oraz cieni pod oczami, które są najczęstszymi oznakami starzenia skó…