Zentel

Zentel to lek przeciwpasożytniczy, który działa na różne rodzaje pasożytów. Jego działanie polega na zakłócaniu przemiany materii i funkcjonowania pasożytów, co prowadzi do ich śmierci i eliminacji z organizmu. Głównym składnikiem aktywnym Zentelu jest albendazol. Jego zadaniem jest blokowanie wchłaniania cukrów przez pasożyty, co prowadzi do ich osłabienia i ostatecznie śmierci z powodu braku glukozy. Zentel jest skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum pasożytów, takich jak: owsiki (Enterobius vermicularis), glista ludzka (Ascaris lumbricoides), nicienie (np. Ancylostoma duodenale, Necator americanus, Strongyloides stercoralis) oraz tasiemce Taenia spp… Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Zentel. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Zentel zawiera albendazol – substancję czynną o działaniu przeciwrobaczym (przeciwpasożytniczym). Albendazol działa na pasożyty (robaki) i ich larwy, uniemożliwiając im wchłanianie cukrów (glukozy), przez co tracą one energię i giną. Działa także na jaja pasożytów.

Zentel jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób powodowanych przez pasożyty (robaki), takich jak:
– zarażenie owsikiem ludzkim (owsica);
– zarażenie tęgoryjcem dwunastniczym (ankylostomatoza);
– zarażenie tęgoryjcem amerykańskim (nekatorioza);
– zarażenie węgorkiem jelitowym (strongyloidoza);
– zarażenie glistą ludzką (glistnica);
– zarażenie włosogłówką ludzką (trichuroza);
– zarażenie tasiemcem (tasiemczyca).

Jaki jest skład Zentel, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest albendazol.
Każda tabletka zawiera 400 mg albendazolu.

Ponadto lek zawiera: laktoza, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon, sodu laurylosiarczan, żółcień pomarańczowa w postaci laku, sacharyna sodowa, magnezu stearynian, kompozycja smakowo-zapachowa waniliowa, kompozycja smakowo-zapachowa passiflory, kompozycja smakowo-zapachowa pomarańczowa.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Zentel – jak stosować?

Dawkowanie

Zarażenie owsikami, tęgoryjcem, glistą ludzką lub włosogłówką
Jedna tabletka 400 mg, przyjęta jeden raz.

Zarażenie tasiemcem lub węgorkiem jelitowym
Jedna tabletka 400 mg raz na dobę, przez trzy kolejne dni.

Jeśli pacjent nie został wyleczony, lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu ponownej kuracji po upływie trzech tygodni. W przypadku wrażenia, że działanie leku Zentel jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Sposób podawania
Lek Zentel można przyjmować z jedzeniem lub bez. Tabletki Zentel można połykać w całości, popijając wodą. W razie trudności z połykaniem całych tabletek, można je rozkruszyć, rozgryźć lub żuć, popijając niewielką ilością wody. Dla dzieci i pacjentów mających trudności z połykaniem tabletek możliwe jest zastosowanie leku w innej postaci (lek Zentel dostępny jest także w postaci zawiesiny). Nie jest konieczne podawanie leku na czczo ani po przeczyszczeniu przewodu pokarmowego.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli to możliwe należy pokazać opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zentel – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.

Lek Zentel można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia, popijając wodą.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Zentel w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży, stosowanie leku Zentel jest przeciwwskazane. Lek Zentel może spowodować uszkodzenie płodu.

U kobiet w wieku rozrodczym zaleca się przyjmowanie leku Zentel w ciągu pierwszych 7 dni od wystąpienia miesiączki lub po uzyskaniu ujemnego wyniku testu ciążowego. Ma to na celu uniknięcie stosowania leku Zentel we wczesnym okresie ciąży.

Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować leku Zentel, chyba że możliwe korzyści przewyższą ryzyko związane z leczeniem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Zentel

Ulotka Zentel – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Zentel przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zentel m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Zentel w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Zentel

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zentel? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

2 komentarze do “Zentel”

  1. Lek pomógł mi zwalczyć giardia lamblia, już po pierwszej tabketce mineły objawy jak mdłości i jadlowstręt. Duże skutki uboczne ale raczej nie związane z samym lekiem a z reakcją na obumieranie pasożyta: okropny ból głowy, bezsenność, mgła unysłowa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Zentel. Podziel się doświadczeniami na forum.