Konsultacja merytoryczna:

Zebinix

Zebinix zawiera substancję czynną octan eslikarbazepiny.
Zebinix należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpadaczkowymi i stosowanych w leczeniu padaczki, stanu w którym u pacjenta powtarzają się napady padaczkowe (drgawki).

Lek Zebinix jest stosowany u pacjentów dorosłych, którzy już stosują inne leki przeciwpadaczkowe i nadal występują u nich napady padaczkowe, obejmujące część mózgu (częściowe napady padaczkowe). Po takich napadach mogą, ale nie muszą występować napady obejmujące cały mózg (wtórne uogólnienie).

Lekarz przepisał pacjentowi lek Zebinix w celu zmniejszenia liczby napadów.

Jaki jest skład Zebinix, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest octan eslikarbazepiny. Jedna tabletka zawiera 200 mg, 400 mg, 600 mg, lub 800 mg octanu eslikarbazepiny.

Pozostałe składniki to: powidon K29/32, kroskarmeloza sodowa i magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Zebinix – jak stosować ten lek?

Dorośli
Możliwe są dwa schematy dawkowania u dorosłych.

Dawka na początku leczenia
400 mg raz na dobę przez tydzień lub dwa tygodnie, przed zwiększeniem do dawki podtrzymującej.
Lekarz zdecyduje, czy taka dawka będzie stosowana przez tydzień czy dwa tygodnie.

Dawka podtrzymująca
Zwykle dawka podtrzymująca wynosi 800 mg raz na dobę.
W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na Zebinix, dawka może być zwiększona do 1 200 mg raz na dobę.

Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
U pacjentów w podeszłym wieku lekarz dobierze odpowiednią dawkę.

Pacjenci z zaburzenia czynności nerek
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek zwykle będą otrzymywać mniejszą dawkę leku Zebinix. Lekarz dobierze dawkę odpowiednią dla pacjenta. Nie zaleca się stosowania leku Zebinix, jeśli u
pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Pacjenci z chorobami wątroby
Dawka jest taka sama, jak u pozostałych dorosłych pacjentów. Nie zaleca się jednak stosowania leku Zebinix, jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Sposób i droga podania
Lek Zebinix jest przeznaczony do podania doustnego. Tabletke połykać, popijając szklanką wody. Tabletki Zebinix można przyjmować wraz z posiłkiem lub oddzielnie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypadkowo zastosuje większą niż zalecana dawkę leku, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza lub udać się do szpitala na izbę przyjęć. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Pozwoli to lekarzowi ocenić, co pacjent zażył.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zebinix – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki Zebinix można przyjmować wraz z posiłkiem lub oddzielnie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zebinix w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak danych dotyczących stosowania octanu eslikarbazepiny u kobiet w okresie ciąży.

Badania wykazały zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci matek stosujących leki przeciwpadaczkowe. Z drugiej strony, nie należy przerywać skutecznego leczenia, ponieważ nasilenie choroby jest szkodliwe zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego dziecka.

Nie karmić piersią podczas stosowania leku Zebinix. Nie wiadomo, czy lek jest wydzielany do mleka kobiecego.

Zebinix może osłabiać skuteczność takich środków antykoncepcyjnych, jak „pigułki”. W związku z tym podczas stosowania leku Zebinix i do końca bieżącego cyklu miesiączkowego po zakończeniu stosowania leku zaleca się stosowanie przez pacjentkę innej bezpiecznej i skutecznej metody antykoncepcyjnej.

Ulotka Zebinix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zebinix, wszystkie moce, tabletki (Octan eslikarbazepiny)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 279.40 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zebinix m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zebinix, wszystkie moce, tabletki (Octan eslikarbazepiny)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 15 razy

Rozmiar plku 462.69 KB

Cena - ile kosztuje Zebinix?

Cena Zebinix i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zebinix.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zebinix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Chcesz wspomóc kondycję swoich włosów i skóry? Suplement diety Vitter Pure Biotyna 5000 pozwoli Ci uzupełnić Twoja dietę w biotynę. Składnik ten wspiera utrzymanie zdrowej skóry i włosów oraz właściwego…

Aromatyczna Herbatka fix z Żurawiną i Wierzbownicą polecana jest dla panów po 40. roku życia. Ziele wierzbownicy stosowane regularnie wspomaga właściwe funkcjonowanie układu moczowego. Herbatka ma przyjemny ziołowo-owocowy smak.

Suplement diety Laventi Acerola Proszek to wysokiej jakości naturalna witamina C w postaci sproszkowanego ekstraktu z owoców aceroli! Zaletą suplementu jest nie tylko doskonały skład, ale również wielkość opakowania, które zawiera aż 300g preparatu!

Wytrzymała i elastyczna Szczoteczka międzyzębowa Elgydium Clinic Trio Compact 012 z dwukolorowym włosiem dociera do trudno dostępnych miejsc i usuwa skutecznie płytkę nazębną. Produkt stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.

Preparat polecany dla osób, które chcą uzupełnić swoją codzienną pielęgnację skóry o wewnętrzną suplementację. Suplement diety EstroVita Skin to płyn zawierający kompozycję bioestrów kwasów Omega 3-6-9, koenzymu Q10 oraz…

Naturalny środek o działaniu przeczyszczającym. Senes jest źródłem związków antranoidowych. Produkt leczniczy Senes liść herbatka fix jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia w przypadku sporadycznych…

Kapsułki Coligas Fast to suplement diety rekomendowany dla osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety w naturalne składniki (naturalny kompleks aktywny PhenoAct), które pomagają zmniejszać wzdęcia i napięcie jamy brzusznej.

Ziele serdecznika pospolitego to naturalny składnik wspomagający prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Herbatka Serdecznik ziele polecana jest do picia dla osób, które chcą zadbać o serce oraz naczynia krwionośne.

Skład suplementu diety Adres pozwala na uzupełnienie codziennej diety w drogocenne składniki, w tym w resweratrol pozyskiwany z wyciągu z korzenia rdestu japońskiego oraz monakolinę K pochodzącą z wyciągu z fermentowanego czerwonego ryż…

Suplement diety o działaniu probiotycznym zawierający dwa szczepy żywych kultur bakterii. Flostrum Baby to preparat w postaci kropli przeznaczony do stosowania w celu uzupełnienie naturalnej mikroflory jelitowej u dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

Jeśli lubisz suszoną żurawinę, musisz koniecznie spróbować soku z tych wyjątkowych i niezwykle zdrowych owoców. Ekologiczny Sok Bio Żurawina 100% tłoczony jest bezpośrednio z owoców. Produkt pasteryzowany.

Płyn doodbytniczy Proctanal Enema to wyrób medyczny przeznaczony do stosowania u dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia. Lewatywa wykonana z pomocą preparatu pomaga przesuwać masę kałową i ułatwia wypróżnianie.

Aliness Enzyme Complex PRO to suplement diety polecany dla osób, które chcą wzbogacić swoją dietę o kompleks enzymów trawiennych – amylazę, proteazę, celulazę, lipazę i laktazę. W składzie preparatu zawarto także probiotyk i prebiotyki.

Izotoniczny roztwór zawierający oczyszczoną wodę morską z zatoki Cancale w Bretanii. Spray do nosa dla dzieci Noson nawilża jamę nosową, a także pomaga usuwać zalegającą tam wydzielinę. Produkt do stosowania od pierwszego dnia życia.

Olej z wątroby rekina, czyli źródło alkilogliceroli i skwalenu, a także witamina D i cynk to składniki, które zawiera suplement diety Iskial Immuno Max + Cynk. Preparat polecany jako uzupełnienie codziennej diety w substancje…

Innowacyjna forma ochrony przed ukąszeniami owadów – Plastry odstraszające komary i meszki Mustico! Działanie produktu bazuje na wykorzystaniu naturalnego środka Citriodiolu®. Jedno opakowanie zawiera aż 12 plastrów.

Unikalne połączenie naturalnych składników, w tym melisy, rumianku oraz męczennicy tworzy skład herbatki Sedivitax. Suplement diety Sedivitax herbata uzupełnia codzienną dietę w składniki, które wspierają sen oraz pomagają poprawić jego jakość.

Tabletki musujące o smaku pomarańczowym. Suplement diety Apteo Magnez skurcz pomaga uzupełnić codzienną dietę w magnez i potas oraz ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy. Zawarty w preparacie magnez wspiera właściwą pracę mięś…

Suplement diety Fertistim dla kobiet polecany jest dla pań w okresie rozrodczym jako uzupełnienie codziennej diety w składniki, które np. pomagają regulować aktywność hormonalną. W składzie zawarto m.in. kwas foliowy, witaminę D oraz mio-inozytol.

Jemioła to nie tylko świąteczna dekoracja, to przede wszystkim cenne źródło substancji aktywnych. Suplement diety Eliksir z jemioły polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety w składniki, które wspierają prawidłową pracę ukł…