Konsultacja merytoryczna:

Zonisamidum Neuraxpharm

Lek Zonisamidum Neuraxpharm zawiera substancję czynną zonisamid i stosowany jest jako lek przeciwpadaczkowy.

Lek Zonisamidum Neuraxpharm jest stosowany w leczeniu drgawek, które początkowo wyzwalane są w jednej części mózgu (napady częściowe) i które mogą (lub nie) przechodzić w napady wyzwalane w całym mózgu (napady wtórnie uogólnione).

Lek Zonisamidum Neuraxpharm można stosować:
– jako jedyny lek w leczeniu drgawek u dorosłych.
– z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w leczeniu drgawek u dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku 6 lat i starszych.

Jaki jest skład Zonisamidum Neuraxpharm, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Zonisamidum Neuraxpharm jest zonisamid.
Kapsułki twarde leku Zonisamidum Neuraxpharm zawierają 25 mg, 50 mg lub 100 mg zonisamidu.

– Pozostałe składniki kapsułek to: celuloza mikrokrystaliczna, uwodorniony olej roślinny i sodu laurylosiarczan. Tusz do nadruku na kapsułce zawiera szelak (E 904), potasu wodorotlenek, żelaza tlenek czarny (E 172).

– Skład otoczki kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171). Ponadto otoczka kapsułek 50 mg zawiera żelaza tlenek czarny (E 172) a otoczka kapsułek 100 mg zawiera żółcień chinolinową (E 104) i erytrozynę (E 127).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Zonisamidum Neuraxpharm – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka u dorosłych
Stosowanie leku Zonisamidum Neuraxpharm jako jedynego leku:
– Dawka początkowa to 100 mg, przyjmowana raz na dobę.
– Dawkę można zwiększać maksymalnie o 100 mg co 2 tygodnie.
– Zalecana dawka to 300 mg raz na dobę.

Stosowanie leku Zonisamidum Neuraxpharm z innymi lekami przeciwpadaczkowymi:
– Dawka początkowa to 50 mg na dobę, przyjmowana w dwóch równych dawkach podzielonych po 25 mg.
– Dawkę można zwiększać maksymalnie o 100 mg co 1-2 tygodnie.
– Zalecana dawka dobowa wynosi od 300 mg do 500 mg.
– U niektórych osób skuteczne są mniejsze dawki. Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, pacjent jest w podeszłym wieku lub ma chore nerki lub wątrobę, dawka może być zwiększana w dłuższych odstępach czasu.

Stosowanie u dzieci (w wieku od 6 do 11 lat) i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała co najmniej 20 kg:
– Dawka początkowa to 1 mg na kilogram masy ciała, przyjmowana raz na dobę.
– Dawkę można zwiększać o 1 mg na kilogram masy ciała, co 1-2 tygodnie.
– Zalecana dawka dobowa to 6 do 8 mg na kilogram masy ciała u dziecka o masie ciała poniżej 55 kg lub 300 do 500 mg u dziecka o masie powyżej 55 kg (stosuje się mniejszą dawkę), przyjmowana raz na dobę.

Przykład: dziecko o masie ciała 25 kg powinno otrzymywać dawkę 25 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu, a następnie należy zwiększyć dawkę dobową o 25 mg na początku każdego kolejnego tygodnia aż do uzyskania dawki dobowej pomiędzy 150 mg a 200 mg.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że działanie leku Zonisamidum Neuraxpharm jest za silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
– Kapsułki leku Zonisamidum Neuraxpharm należy połykać w całości popijając wodą.
– Nie rozgryzać kapsułek.
– Lek Zonisamidum Neuraxpharm przyjmować raz lub dwa razy na dobę, zgodnie z zaleceniami lekarza.
– Jeśli lek Zonisamidum Neuraxpharm stosuje się dwa razy na dobę, połowę dawki dobowej należy przyjąć rano, a połowę wieczorem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zastosował większą dawkę leku Zonisamidum Neuraxpharm niż powinien, należy niezwłocznie poinformować o tym opiekuna (członka rodziny bądź przyjaciela), lekarza prowadzącego lub farmaceutę, lub zgłosić się do najbliższego szpitala na oddział ratunkowy, należy zabrać ze sobą lek Zonisamidum Neuraxpharm. Pacjent może stać się senny i stracić przytomność. Pacjent może również mieć nudności, ból brzucha, drgania mięśni, ruchy gałki ocznej, czuć się słabo, mieć obniżone tętno, duszność i obniżoną czynność nerek. Nie należy podejmować prób prowadzenia pojazdów.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zonisamidum Neuraxpharm – czy mogę spożywać alkohol?

Zonisamidum Neuraxpharm można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zonisamidum Neuraxpharm w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, musi stosować odpowiednią metodę zapobiegania ciąży podczas przyjmowania leku Zonisamidum Neuraxpharm oraz przez jeden miesiąc po zakończeniu leczenia.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Nie należy przerywać leczenia bez omówienia tego ze swoim lekarzem.

Stosowanie leku Zonisamidum Neuraxpharm podczas ciąży jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą lekarza. W badaniach wykazano zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci kobiet stosujących leki przeciwpadaczkowe. W pewnym badaniu wykazano, że dzieci matek, które stosowały zonisamid będąc w ciąży, były mniejsze niż oczekiwano dla ich wieku po urodzeniu, niż dzieci matek leczonych samą tylko lamotryginą (w monoterapii). Należy koniecznie uzyskać pełne informacje na temat zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem padaczki zonisamidem w okresie ciąży.

Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Zonisamidum Neuraxpharm i przez jeden miesiąc po zakończeniu leczenia.

Brak dostępnych danych klinicznych dotyczących wpływu zonisamidu na płodność u ludzi. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały zmiany parametrów płodności.

Ulotka Zonisamidum Neuraxpharm – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zonisamidum Neuraxpharm, 25 mg; 50 mg; 100 mg, kapsułki, twarde (Zonisamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 259.09 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zonisamidum Neuraxpharm m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zonisamidum Neuraxpharm, 25 mg; 50 mg; 100 mg, kapsułki, twarde (Zonisamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 413.33 KB

Cena - ile kosztuje Zonisamidum Neuraxpharm?

Cena Zonisamidum Neuraxpharm i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zonisamidum Neuraxpharm.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zonisamidum Neuraxpharm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Żel do masażu MoliCare Skin to produkt stworzony z myślą o osobach długotrwale unieruchomionych i pacjentach obłożnie chorych. Preparat o przyjemnej żelowej konsystencji działa odprężająco na napięte mięśnie, pobudza i…

Spray do gardła Fiorda Protect MD to wyrób medyczny przeznaczony do stosowania profilaktycznego oraz wspomagająco w leczeniu alergicznych i niealergicznych stanów zapalnych gardła (ostrych i przewlekłych). Odpowiedni dla dzieci oraz dorosłych.

Allnutrition specjalizuje się w suplementach diety dla osób aktywnych fizycznie. FlexProtein Shake Vanilla to proszek do przygotowywania napoju wspierającego zachowanie zdrowia kości i stawów. Preparat zawiera kolagen, siarczan glukozaminy i MSM.

Kobiety po 50. roku życia są szczególnie narażone na zmniejszenie gęstości kości. Preparat D-Vitum Forte Osteo wspiera zachowanie zdrowia kości, gdyż dostarcza do organizmu optymalne porcje wapnia, witaminy K i witaminy D.

Kompleks 12 witamin wzbogacony o cynk, wapń oraz rutynę! Suplement diety Gold-Vit Junior ma postać proszku o smaku pomarańczowym do rozpuszczania w wodzie. Preparat jest rekomendowany jako uzupełnienie codziennej diety u dzieci powyżej 3. roku życia.

Krople doustne DropiCe to produkt leczniczy do stosowania u niemowlaków i dzieci. Substancją czynną leku jest kwas askorbowy, czyli witamina C. Preparat jest wskazany do stosowania w profilaktyce oraz w leczeniu niedoboru witaminy C w organizmie.

Preparat rekomendowany jako środek uzupełniający niedobory kwasu foliowego oraz witaminy B12 w organizmie. Suplement diety DiaB12 został stworzony z myślą o osobach przyjmujących metforminę, która może zaburzać prawidłowe wchłanianie witaminy B12.

Liść szałwii lekarskiej to cenny surowiec ziołowy, który wykazuje szerokie spektrum działania. Suplement diety Szałwia polecany jest jako uzupełnienie diety w ten ważny składnik, który m.in. pomaga normalizować proces wydzielania…

Płyn do płukania jamy ustnej Octenidol MD z oktenidyną przeznaczony jest do stosowania w celu dekontaminacji jamy ustnej oraz gardła. Preparat polecany jest przy leczeniu ran oraz infekcji bakteryjnych w obrębie jamy ustnej oraz gardła.

Produkt leczniczy Nalewka miętowa w postaci kropli doustnych jest lekiem tradycyjnie wskazanym do stosowania w przypadku zaburzeń trawiennych. Produkt leczniczy Nalewka miętowa przynosi ulgę przy takich dolegliwościach jak niestrawność i wzdęcia.

Rekomendowany do stosowania dla mężczyzn powyżej 40. roku życia suplement diety ProstActiv Extra zawiera wyciąg z owoców boczni piłkowanej. Składnik ten pomaga utrzymać właściwe funkcjonowanie układu moczowego i łagodzi objawy przerostu prostaty.

Substancją zastosowaną w produkcie leczniczym Ketonal Sprint 25mg jest ketoprofen. Lek działa przeciwbólowo, wskazaniem do jego stosowania jest lekki lub umiarkowany ostry ból np. zębów lub głowy. Do stosowania u osób powyżej 16…

Czy jest coś bardziej kuszącego niż chrupki wafelek przełożony aksamitnym czekoladowym kremem i skąpany w czekoladzie? Na pewno nie, dlatego zawsze miej pod ręką przepyszny wafelek Protein Wafer bar Allnutrition o smaku czekoladowym.

Suplement diety KalmStres uzupełnia codzienną dietę w roślinne składniki – ekstrakt z kozłka i goryczki żółtej oraz sproszkowane szyszki chmielu. Są to składniki pomocne w zmniejszaniu napięcia nerwowego oraz łagodzeniu problemów z zasypianiem.

Orzeźwienie w płynie! Syrop Mięta marki Herbapol Kraków zapewnia odświeżające doznania smakowe w gorące dni. Sprawdza się jako dodatek do mrożonej herbaty oraz lemoniady. Dodatkowo mięta wspiera pracę przewodu pokarmowego.

Preparat pomaga uzupełnić dietę w kwas foliowy. Zawarty w suplemencie diety Folian Forte L-metylofolian wapnia to aktywna forma kwasu foliowego! Jest to składnik, który między innymi wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu homocysteiny.

Suplement diety w postaci herbatki ziołowo-owocowej Alergofix pozwoli wzbogacić dietę w cenne naturalne surowce m.in. ziele pokrzywy i fiołka trójbarwnego oraz wyciąg z pachnotki, czyli składnik szczególnie pomocny dla alergików.

Preparat dla osób dorosłych przeznaczony do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w N-acetylo-L-cysteinę. Suplement diety NACC 600mg jest polecany w przypadku przeziębienia organizmu, a także przy problemach z odkrztuszaniem wydzieliny.

Niezwykle praktyczny produkt, który docenią osoby z problemem nietrzymania moczu lub osoby zajmujące się opieką nad pacjentami unieruchomionymi. Pianka oczyszczająca MoliCare Skin szybko i skutecznie oczyszcza skórę bez konieczności użycia wody.

Produkt leczniczy DoppelSil 25mg to lek zawierający syldenafil. Wskazaniem do stosowania leku są zaburzenia wzwodu u mężczyzn dorosłych powyżej 18. roku życia. Syldenafil pomaga osiągnąć i utrzymać erekcję wystarczającą do obycia stosunku płciowego.