Konsultacja merytoryczna:

Zotral

Zotral

Zotral zawiera substancję czynną sertralinę. Sertralina należy do grupy leków nazywanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI); leki te stosowane są w leczeniu zaburzeń depresyjnych i (lub) zaburzeń lękowych.

Zotral może być stosowany w leczeniu:
· depresji i zapobieganiu nawrotowi depresji (u dorosłych),
· zespołu lęku społecznego (u dorosłych),
· zespołu lęku pourazowego (PTSD) (u dorosłych),
· lęku napadowego (u dorosłych),
· zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZO-K) (u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku 6- 17 lat).

Depresja jest chorobą z towarzyszącymi objawami smutku, zwiększonymi problemami ze spaniem lub z odczuwaniem radości z życia.

ZO-K i lęk napadowy są chorobami związanymi z lękiem, z towarzyszącymi objawami ciągłego niepokoju z powodu uporczywych wyobrażeń (obsesji), które powodują wykonywanie powtarzalnych rytuałów (czynności przymusowe-kompulsje).

Zespół lęku pourazowego (PTSD) jest stanem, który może wystąpić po traumatycznym przeżyciu i cechuje się pewnymi objawami podobnymi do depresji i lęku. Zespół lęku społecznego (fobia społeczna) jest chorobą związaną z lękiem. Charakteryzuje się uczuciem nasilonego lęku lub stresu w sytuacjach społecznych (takich jak rozmowa z obcymi osobami, przemawianie przed grupą ludzi, jedzenie lub picie w obecności innych ludzi lub martwienie się o swoje potencjalnie zawstydzające zachowanie).

Lekarz zadecydował, że ten lek jest odpowiedni do leczenia choroby występującej u pacjenta.

Pacjent powinien poradzić się lekarza, jeśli nie jest pewien, dlaczego otrzymuje Zotral.

Jaki jest skład Zotral, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest sertralina.

Zotral 50 mg tabletki powlekane:
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg sertraliny (w postaci chlorowodorku).

Zotral 100 mg tabletki powlekane:
Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg sertraliny (w postaci chlorowodorku).

Inne składniki leku to:
rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 102), powidon K30, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian;
otoczka tabletki 50 mg: hypromeloza 6, talk, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E 171);
otoczka tabletki 100 mg: hypromeloza 6, hypromeloza 15, talk, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Zotral – jak stosować ten lek?

Zotral należy zawsze zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek należy przyjmować jeden raz na dobę, rano lub wieczorem. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli:

Depresja i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne:
Zazwyczaj stosowana skuteczna dawka w leczeniu depresji i ZO-K wynosi 50 mg na dobę. Dawkę dobową można zwiększać stopniowo, o 50 mg, w odstępach co najmniej jednego tygodnia przez okres kilku tygodni. Maksymalna zalecana dawka wynosi 200 mg na dobę.

Lęk napadowy, zespół lęku społecznego i zespół lęku pourazowego:
Leczenie lęku napadowego, zespołu lęku społecznego i zespołu lęku pourazowego należy rozpocząć od dawki 25 mg na dobę, po upływie tygodnia zwiększając ją do 50 mg na dobę. Dawkę dobową można następnie zwiększać stopniowo za każdym razem o 50 mg, w ciągu kilku tygodni. Maksymalna zalecana dawka wynosi 200 mg na dobę.

Dzieci i młodzież:
Lek Zotral można stosować jedynie w leczeniu dzieci i młodzieży z zaburzeniami obsesyjnokompulsyjnymi (ZO-K) w wieku 6-17 lat.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne:
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: Zalecana dawka początkowa wynosi 25 mg na dobę. Po upływie 1 tygodnia lekarz może ją zwiększyć do 50 mg na dobę. Maksymalna dawka wynosi 200 mg na dobę.

Młodzież w wieku od 13 do 17 lat: Zalecana dawka początkowa wynosi 50 mg na dobę.
Maksymalna dawka wynosi 200 mg na dobę.

Pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinni o nich powiedzieć lekarzowi i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo powinien zażywać lek. Okres leczenia zależy od rodzaju choroby i od reakcji pacjenta na leczenie. Poprawa może rozpocząć się dopiero po kilku tygodniach leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypadkowo zażyje zbyt dużo leku Zotral, należy bezzwłocznie zawiadomić lekarza lub zgłosić się na oddział medycyny ratunkowej najbliższego szpitala. Bezwzględnie należy zabrać ze sobą opakowanie leku z etykietą, niezależnie od tego, czy został w nim lek, czy nie. Objawy przedawkowania mogą obejmować senność, nudności i wymioty, przyspieszenie rytmu serca, drżenia mięśniowe, pobudzenie, zawroty głowy i, w rzadkich przypadkach, utratę przytomności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zotral – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Zotral w postaci tabletek można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od spożywania posiłku. W trakcie stosowania leku Zotral należy unikać spożywania alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zotral w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Zotral. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Zotral, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Objawia się on przyspieszonym oddechem i sinicą. Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.

W pełni nie potwierdzono bezpieczeństwa stosowania sertraliny u kobiet w ciąży. Lek można stosować u kobiet w ciąży wyłącznie wtedy, gdy według oceny lekarza korzyści ze stosowania leku dla matki przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami dla płodu. Kobiety w wieku rozrodczym zażywające sertralinę powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Istnieją dane świadczące o przedostawaniu się sertraliny do mleka matki. Lek można stosować u kobiet w okresie karmienia piersią, jeśli według oceny lekarza korzyści ze stosowania leku dla matki przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami dla dziecka.

W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach niektóre leki podobne do sertraliny obniżały jakość nasienia. Teoretycznie może to wpływać na płodność, choć jak dotąd nie zaobserwowano oddziaływania na płodność u ludzi.

Ulotka Zotral – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zotral, 50 mg, 100 mg, tabletki powlekane (Sertralinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 23 razy

Rozmiar plku 128.38 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zotral m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zotral, 50 mg, tabletki powlekane (Sertralinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 25 razy

Rozmiar plku 197.56 KB


Zotral, 100 mg, tabletki powlekane (Sertralinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 197.56 KB

Cena - ile kosztuje Zotral?

Cena Zotral i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zotral.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zotral? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Blepha Cura w zawiesinie (Opakowanie: 70 ml)Twoje oczy często są czerwone, pieką, ropieją, bolą? To znak, że możesz mieć zapalenie spojówek bądź po prostu doznałeś podrażnienia oka. Możesz szybko zniwelować swój ból i towarzyszące mu objawy sięgając po Blepha Cura w zawiesinie (Opakowanie: 70 ml).
Preparat natychmiast poradzi sobie z występującymi objawami. Przede wszystkim zwalczy bó…

Zastosowanie Tepe szczoteczka do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych (Opakowanie: 1 szt.)Tepe szczoteczka do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych (Opakowanie: 1 szt.) to szczotka z okrągłym włosiem, która doskonale nadaje się do czyszczenia linii dziąseł, aparatów stałych, koron, mostów, implantów, teleskopów. Odpowiednia także do czyszczenia zębów u dzieci.

Komfortowy dla użytkownika uchwyt i miękkie, stabilne wł…

Zastosowanie Elmetacin roztwór (Opakowanie: 50 ml)Elmetacin roztwór (Opakowanie: 50 ml) to lek przeznaczony do objawowego, miejscowego stosowania w leczeniu bólu spowodowanego:
- stanami zapalnymi powstałymi w wyniku ostrych kontuzji, urazów (skręcenia, zwichnięcia,
stłuczenia),
- stanem zapalnym tkanek miękkich np. zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych, torebek
stawowych, zesztywnienie stawu barkowego,
- zaostrzeniami choroby zwyrodnieniowej stawów.
Jeśli po upływie 3…

Zastosowanie Orthomol Vital F 30 granulat/kapsułki (Opakowanie: 1 szt.)Orthomol Vital F 30 granulat/kapsułki (Opakowanie: 1 szt.) to suplement diety, który stosuje się u kobiet w przypadku chronicznego zmęczenia, wmożonego stresu, a także w okresie stosowania niezrównoważonej, ubogiej w składniki odżywcze diety.

Dostarcza niezbędnych witamin, minerałów, kwasów Omega-3 oraz pierwiastków śladowych. Łagodzi objawy stanu wyczerpania.

Efekt działania…

Zastosowanie Aviomarin tabletki (Opakowanie: 5 )Aviomarin tabletki (Opakowanie: 5 ) przeznaczony jest dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną. Ogranicza również występowanie nudności i wymiotów innego pochodzenia.Efekt działania Aviomarin tabletki (Opakowanie: 5 )Lek wycisza, wykazuje efekt przeciwuczuleniowy i niweluje uczucie nudności oraz wymioty. Działa już po 30 minutach, aż do 6 godzin. SkładSubstancja czynna: 50 mg dimenhydrynatu.
Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian
Ś…