Konsultacja merytoryczna:

Zeffix

Substancją czynną leku Zeffix jest lamiwudyna.

Zeffix jest stosowany w leczeniu długotrwałego (przewlekłego) wirusowego zapalenia wątroby typu B u dorosłych.

Zeffix jest lekiem przeciwwirusowym hamującym rozwój wirusa zapalenia wątroby typu B i należy do grupy leków zwanych nukleozydowymi inhibitorami odwrotnej transkryptazy (ang. nucleoside analogue reverse transcriptase inhibitors, NRTIs).

Wirus zapalenia wątroby typu B jest wirusem wywołującym długotrwałe (przewlekłe) zakażenie i może powodować uszkodzenie wątroby. Zeffix może być stosowany u pacjentów z uszkodzoną wątrobą z zachowaniem jej normalnej czynności (wyrównana choroba wątroby) i w skojarzeniu z innymi lekami u pacjentów z uszkodzoną wątrobą, która nie funkcjonuje prawidłowo (niewyrównana choroba wątroby).

Leczenie lekiem Zeffix może zmniejszyć liczbę wirusów zapalenia wątroby typu B w organizmie. Może to doprowadzić do zmniejszenia uszkodzenia wątroby i poprawy jej czynności. Nie każdy reaguje na leczenie lekiem Zeffix w ten sam sposób. Lekarz będzie monitorował skuteczność leczenia i regularnie zlecał badania krwi.

Jaki jest skład Zeffix, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lamiwudyna. Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg lamiwudyny.

Pozostałe składniki to:
celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 400, polisorbat 80, syntetyczne tlenki żelaza żółty i czerwony.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Zeffix – jak stosować ten lek?

Stały kontakt z lekarzem prowadzącym
Zeffix pomaga opanować wirusowe zapalenie wątroby typu B. Należy przyjmować go codziennie, aby kontrolować zakażenie i zatrzymać postęp choroby.

– Należy pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym i nie przerywać stosowania leku Zeffix bez zalecenia lekarza prowadzącego.

Jaką dawkę leku stosować
Zwykle stosowana dawka leku Zeffix to jedna tabletka (100 mg lamiwudyny) raz na dobę. Lekarz może przepisać mniejszą dawkę leku Zeffix w przypadku problemów z nerkami. Lek Zeffix jest dostępny w postaci roztworu doustnego dla pacjentów, u których konieczne jest stosowanie dawki mniejszej od zwykle stosowanej lub którzy nie mogą przyjmować tabletek.

– Należy poinformować lekarza prowadzącego, jeśli powyższe okoliczności dotyczą pacjenta.

Jeśli pacjent stosuje już inny lek zawierający lamiwudynę w leczeniu zakażenia wirusem HIV, lekarz zaleci kontynuowanie leczenia większą dawką (zwykle 150 mg dwa razy na dobę), ponieważ dawka lamiwudyny w leku Zeffix (100 mg) nie jest wystarczająca w leczeniu zakażenia HIV. Jeśli pacjent planuje zmianę leczenia zakażenia HIV, powinien wcześniej omówić tę zmianę z lekarzem.

Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jest mało prawdopodobne, aby przypadkowe przyjęcie zbyt dużej dawki leku Zeffix spowodowało jakieś poważne problemy. W razie przypadkowego zażycia zbyt dużej dawki, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie albo skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem pomocy doraźnej w celu uzyskania dalszych porad.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zeffix – czy mogę spożywać alkohol?

Zeffix można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zeffix w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko:
– Powinna skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu omówienia korzyści i zagrożeń, wynikających ze stosowania leku Zeffix podczas ciąży.
Nie należy przerywać leczenia lekiem Zeffix bez porady lekarza.

Karmienie piersią
Lek Zeffix może przenikać do mleka. Jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią:
– Powinna poradzić się lekarza prowadzącego przed rozpoczęciem stosowania leku Zeffix.

Ulotka Zeffix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zeffix, wszystkie postacie (lamiwudyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 12 razy

Rozmiar plku 359.77 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zeffix m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zeffix, wszystkie postacie (lamiwudyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 404.56 KB

Cena - ile kosztuje Zeffix?

Cena Zeffix i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zeffix.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zeffix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Zeffix”

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Suplement diety Dicoflor 6 zawiera w każdej kapsułce 6 miliardów bakterii Lactobacillus rhamnosus GG. Preparat polecany jest dla dzieci powyżej 3. roku życia jako uzupełnienie codziennej diety m.in. w okresie antybiotykoterapii i po jej zakończeniu.

MosKill Med Żel, to specjalny preparat, który skutecznie łagodzi skutki ukąszenia komarów i owadów.
Żel działa miejscowo, koi podrażnienia oraz znacznie przyspiesza ustępowanie zmian po ukąszeniu owadów. Daje przyjemne uczucie chł…

Zestaw, który będzie pomocny w przypadku uciążliwych objawów ze strony gardła – kaszlu, podrażnienia i suchości. Wyrób medyczny Grintuss Adult KIT zawiera syrop na kaszel suchy i mokry Grintuss Adult oraz odśwież…

Duże opakowanie (aż 100 kapsułek) suplementu diety Żuravit! Preparat polecany jest do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w skoncentrowany ekstrakt z żurawiny wielkoowocowej, która to wspiera utrzymanie układu moczowego w zdrowiu.

Wskazaniami do stosowania Acne Mat jest trądzik pospolity z nadmiernym przetłuszczeniem skóry.

Wysokiej jakości kwas L-askorbinowy – jedyna opatentowana postać witaminy C w Europie o jakości farmaceutycznej i wysokiej czystości. Suplement diety Aliness Witamina C Quali-C polecany do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety w witaminę C.

Ciśnienie krwi może stanowić istotną wskazówkę w czasie diagnozowania choroby, dlatego warto we własnym zakresie regularnie je monitorować. Pomocny w tym będzie wysokiej jakości Ciśnieniomierz nadgarstkowy BC 30 marki Beurer.

Dla Palących, to preparat zawierający składniki, które przeciwdziałają wolnym rodnikom powstałym m.in. wskutek palenia tytoniu.

Listerine Zero Płyn do płukania jamy ustnej, to innowacyjny preparat do codziennej higieny i ochrony zębów, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Doskonale odświeża oddech i chroni przed osadzaniem się płytki…

Preparat polecany do stosowania w celu uzupełnienia codziennej diety w okresie napięcia nerwowego, wzmożonego stresu i zmęczenia. Suplement diety Destresan Max zawiera magnez, witaminę B6 oraz ekstrakty z liści melisy i różeńca gó…

Suplement diety Detocell Slim Effect uzupełnia codzienną dietę w składniki pomocne dla osób odchudzających się i walczących z cellulitem. Preparat ma dwufazową formułę, zawiera dwa rodzaje kapsułek – kapsułki na dzień i kapsułki…

Dicoflor30 zawiera żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG, które posiadają potwierdzoną w badaniach zdolność kolonizacji jelit. Preparat szczególnie wskazany w okresie antybiotykoterapii i w celu podniesienia naturalnej odporności organizmu.

Unikalna w smaku herbatka z ziela krwawnika, polecana szczególnie na gorąco. Jej picie korzystnie wpływa na funkcjonowanie i pracę nerek. Może być stosowana jako środek wspomagający i ułatwiający trawienie.

Łojotokowe stany skóry to poważny problem wymagający odpowiedniej pielęgnacji. Krem kojący redukujący łuszczenie się skóry Ducray Kelual DS z keluamidem i glikolanem guanidyny polecany jest do stosowania na podrażnionej, łojotokowej skórze.

Po 40. roku życia każdy mężczyzna musi zacząć poważnie myśleć o wprowadzeniu do diety składników, które korzystnie wpływają na układ moczowy oraz gruczoł prostaty. Takie znajdzie w suplemencie Prostapol Max.

Produkt leczniczy dla osób z zaburzeniami krążenia mózgowego lub krążenia obwodowego. Ginkofar to lek w postaci tabletek zawierających wyciąg z miłorzębu japońskiego. Działa on korzystnie m.in. na zmniejszenie niedokrwienia…

Żelki o owocowym smaku z melatoniną, która wspiera zasypianie! Suplement diety Zzzquil Natura dostarcza nie tylko melatoniny, ale także uzupełnia codzienną dietę w witaminę B6 oraz naturalne ekstrakty z lawendy, kozłka lekarskiego oraz rumianku.

Preparat zawiera składniki, które będą wsparciem dla osób mających problemy z zasypianiem. Suplement diety Prewenit 4 Fazy Snu uzupełnia codzienną dietę w melatoninę, kwas GABA oraz niektóre witaminy z grupy B.

Zaletą żelu Selecta Intima jest kompleksowe działanie myjące i pielęgnujące. Preparat polecany jest do higieny miejsc intymnych. W skład preparatu wchodzą nanocząsteczki metali aXonnite®, wykazują one właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Wskazaniem do stosowania produktu leczniczego Biotifem Max 10mg jest leczenie niedoboru biotyny. Najczęściej stan ten objawia się nadmiernym wypadaniem włosów, łamliwością paznokci i pojawianiem się stanów zapalnym np. wokół oczu, ust i nosa.