Zipragen

Lek Zipragen należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpsychotycznymi.

Lek Zipragen jest stosowany w leczeniu objawów schizofrenii. Dodatkowo lek Zipragen może być stosowany do kontrolowania objawów maniakalnych u pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi.

Objawy przedmiotowe i podmiotowe schizofrenii mogą być różne, ale ogólnie obejmują: nie oparte na rzeczywistości przekonanie pacjenta (złudzenie), takie jak pewność, że ktoś spiskuje przeciwko niemu, widzenie lub słyszenie nieistniejących rzeczy (omamy), słyszenie głosów, niewyraźne mówienie, zaniedbanie higieny osobistej, brak uczuć, emocje nieadekwatne do faktycznej sytuacji, wybuchy złości, postawa z naprężeniem lub sztywnością mięśni i brak reakcji na otoczenie, stałe uczucie, że jest śledzony, problemy z funkcjonowaniem w szkole lub pracy, izolacja społeczna i niezdarność, nieskoordynowane ruchy.

Pacjenci z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi odczuwają poważne wahania nastroju. Nastrój może zmieniać się od stanu przeładowania energią, „wyniosłości” i (lub) poirytowania aż do smutku i poczucia beznadziejności, rozpaczy i ponownie powrót do stanu początkowego. W międzyczasie pacjent ma zwykle normalny nastrój. Te poprawy nastroju nazywane są manią. Spadek nastroju nazywany jest depresją.

Jaki jest skład Zipragen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest zyprazydon.

Każda kapsułka twarda 20 mg, 40 mg, 60 mg, 80 mg zawiera chlorowodorek zyprazydonu w ilości odpowiadającej 20 mg, 40 mg, 60 mg, 80 mg zyprazydonu.

Inne składniki leku, to magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, skrobia żelowana, kukurydziana.

Kapsułka żelatynowa:
20 mg: korpus: zawiera tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę;
wieczko: zawiera indygotynę (E132), tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę;
40 mg: korpus i wieczko: zawierają indygotynę (E132), tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę;
60 mg: korpus i wieczko: zawierają tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę.
80 mg: korpus: zawiera tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę;
wieczko: zawiera indygotynę (E132), tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Zipragen – jak stosować ten lek?

Zwykle zalecana dawka wynosi 40 do 80 mg dwa razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 80 mg dwa razy na dobę. Najlepiej przyjmować kapsułki o tej samej porze każdego dnia.

Jeśli pacjent ma więcej niż 65 lat, lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki początkowej.
Lekarz może zmniejszyć dawkę leku, jeśli konieczne jest stosowanie leku Zipragen przez dłuższy czas.

Kapsułki należy połykać w całości podczas posiłku.
Lek Zipragen należy przyjmować dwa razy na dobę (rano i wieczorem).

Należy pamiętać o przyjmowaniu kapsułek, nawet jeżeli pacjent poczuje się lepiej. Jeśli leczenie zostanie przerwane zbyt wcześnie, objawy choroby mogą wrócić.

Nie należy stosować leku Zipragen u dzieci lub młodzieży, w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku Zipragen.

Najczęściej wystęujące objawy przedawkowania to: problemy z poruszaniem się, senność, drżenie i niepokój.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zipragen – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki leku należy przyjmować z pokarmem. Jest to sposób na lepsze wchłanianie leku.

Nie jest wskazane picie alkoholu podczas stosowania leku Zipragen, ponieważ zwiększa to ryzyko działań niepożądanych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zipragen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Leku Zipragen nie należy przyjmować podczas ciąży, chyba że lekarz zadecyduje inaczej, ponieważ istnieje ryzyko oddziaływania na płód. Pacjentki w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę podczas stosowania leku Zipragen. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Karmienie piersią
Nie jest zalecane karmienie piersią dziecka podczas stosowania leku Zipragen, ponieważ wiadomo, że zyprazydon jest wydzielany z mlekiem matki. Jeśli leczenie jest konieczne, karmienie piersią należy przerwać. Jeśli pacjentka karmi piersią, przed zastosowaniem każdego powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Zipragen może wywoływać senność. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn ani wykonywać innych potencjalnie niebezpiecznych czynności, aż do czasu poznania jak lek wpływa na zdolność do wykonywania tych czynności.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Zipragen i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Zipragen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Zipragen. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zipragen, 20 mg, 40 mg, 60 mg, 80 mg kapsułki, twarde (Ziprasidonum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zipragen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zipragen, 20 mg, 40 mg, 60 mg, 80 mg kapsułki, twarde (Ziprasidonum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Zipragen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(2 ocen, średnia: 7,50 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.