Konsultacja merytoryczna:

Zipragen

Lek Zipragen należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpsychotycznymi.

Lek Zipragen jest stosowany w leczeniu objawów schizofrenii. Dodatkowo lek Zipragen może być stosowany do kontrolowania objawów maniakalnych u pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi.

Objawy przedmiotowe i podmiotowe schizofrenii mogą być różne, ale ogólnie obejmują: nie oparte na rzeczywistości przekonanie pacjenta (złudzenie), takie jak pewność, że ktoś spiskuje przeciwko niemu, widzenie lub słyszenie nieistniejących rzeczy (omamy), słyszenie głosów, niewyraźne mówienie, zaniedbanie higieny osobistej, brak uczuć, emocje nieadekwatne do faktycznej sytuacji, wybuchy złości, postawa z naprężeniem lub sztywnością mięśni i brak reakcji na otoczenie, stałe uczucie, że jest śledzony, problemy z funkcjonowaniem w szkole lub pracy, izolacja społeczna i niezdarność, nieskoordynowane ruchy.

Pacjenci z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi odczuwają poważne wahania nastroju. Nastrój może zmieniać się od stanu przeładowania energią, „wyniosłości” i (lub) poirytowania aż do smutku i poczucia beznadziejności, rozpaczy i ponownie powrót do stanu początkowego. W międzyczasie pacjent ma zwykle normalny nastrój. Te poprawy nastroju nazywane są manią. Spadek nastroju nazywany jest depresją.

Jaki jest skład Zipragen, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest zyprazydon.

Każda kapsułka twarda 20 mg, 40 mg, 60 mg, 80 mg zawiera chlorowodorek zyprazydonu w ilości odpowiadającej 20 mg, 40 mg, 60 mg, 80 mg zyprazydonu.

Inne składniki leku, to magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, skrobia żelowana, kukurydziana.

Kapsułka żelatynowa:
20 mg: korpus: zawiera tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę;
wieczko: zawiera indygotynę (E132), tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę;
40 mg: korpus i wieczko: zawierają indygotynę (E132), tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę;
60 mg: korpus i wieczko: zawierają tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę.
80 mg: korpus: zawiera tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę;
wieczko: zawiera indygotynę (E132), tytanu dwutlenek (E171) i żelatynę.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Zipragen – jak stosować ten lek?

Zwykle zalecana dawka wynosi 40 do 80 mg dwa razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 80 mg dwa razy na dobę. Najlepiej przyjmować kapsułki o tej samej porze każdego dnia.

Jeśli pacjent ma więcej niż 65 lat, lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki początkowej.
Lekarz może zmniejszyć dawkę leku, jeśli konieczne jest stosowanie leku Zipragen przez dłuższy czas.

Kapsułki należy połykać w całości podczas posiłku.
Lek Zipragen należy przyjmować dwa razy na dobę (rano i wieczorem).

Należy pamiętać o przyjmowaniu kapsułek, nawet jeżeli pacjent poczuje się lepiej. Jeśli leczenie zostanie przerwane zbyt wcześnie, objawy choroby mogą wrócić.

Nie należy stosować leku Zipragen u dzieci lub młodzieży, w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku Zipragen.

Najczęściej wystęujące objawy przedawkowania to: problemy z poruszaniem się, senność, drżenie i niepokój.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zipragen – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki leku należy przyjmować z pokarmem. Jest to sposób na lepsze wchłanianie leku.

Nie jest wskazane picie alkoholu podczas stosowania leku Zipragen, ponieważ zwiększa to ryzyko działań niepożądanych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zipragen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Leku Zipragen nie należy przyjmować podczas ciąży, chyba że lekarz zadecyduje inaczej, ponieważ istnieje ryzyko oddziaływania na płód. Pacjentki w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę podczas stosowania leku Zipragen. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Karmienie piersią
Nie jest zalecane karmienie piersią dziecka podczas stosowania leku Zipragen, ponieważ wiadomo, że zyprazydon jest wydzielany z mlekiem matki. Jeśli leczenie jest konieczne, karmienie piersią należy przerwać. Jeśli pacjentka karmi piersią, przed zastosowaniem każdego powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Zipragen może wywoływać senność. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn ani wykonywać innych potencjalnie niebezpiecznych czynności, aż do czasu poznania jak lek wpływa na zdolność do wykonywania tych czynności.

Ulotka Zipragen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zipragen, 20 mg, 40 mg, 60 mg, 80 mg kapsułki, twarde (Ziprasidonum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 12 razy

Rozmiar plku 116.00 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zipragen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zipragen, 20 mg, 40 mg, 60 mg, 80 mg kapsułki, twarde (Ziprasidonum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 165.50 KB

Cena - ile kosztuje Zipragen?

Cena Zipragen i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zipragen.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zipragen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Karczoch to źródło drogocennej cynaryny. Suplement diety Karczoch 250mg zawiera wysokiej jakości ekstrakt z liścia karczocha standaryzowany na zawartość 5% cynaryny. Preparat rekomendowany dla osób, które chcą wspomóc swój układ trawienny.

Foramen Sczoteczka do zębów dla dzieci od 5 lat, wyposażona w specjalnie wyprofilowaną główkę z włóknami, które dokładnie oczyszczą zęby i usuną z płytki znacznie więcej bakterie niż każda inna…

Produkt leczniczy Acatar Allergy aerozol do nosa jako substancję czynną zawiera azelastyny chlorowodorek. Jest to lek przeciwhistaminowy wskazany do stosowania między innymi w leczeniu objawów sezonowego, alergicznego zapalenia śluzówki nosa.

Tabletki do ssania o smaku pomarańczowym – suplement diety Royal Jelly Mleczko pszczele liofilizowane 150mg to preparat polecany dla osób chcących uzupełnić swoją dietę w substancje pochodzące z mleczka pszczelego.

Tussal Antitussicum znajduje zastosowanie w leczeniu objawowym suchego kaszlu o różnej etiologii (nie związanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych).

Odpowiednia dzienna porcja witaminy D3 i K2 pozwoli Ci uniknąć niedoborów tych substancji i zapobiegnie ich nieprzyjemnym skutkom. Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie preparatu, wybierz suplement diety Naturalna Witamina K2+D3 Drops.

Swanson AjiPure Glicyna to aminokwas o wielu zaletach dla naszego organizmu. Glicyna jest między innymi niezbędna w syntezie glutationu - silnego antyoksydanta oraz jest neurotransmiterem w centralnym systemie nerwowym i działa przeciwzapalnie.

AMOCON to naturalny suplement diety, który dostarcza organizmowi takie składniki jak: biotyna i hydrolizat żelatynowy. Dzięki temu korzystnie oddziałuje na stan skóry i włosów, przywracając im zdrowy wygląd.

Rombalsam Krem z witaminą A+E, który nawilża i pielęgnuje skórę. Krem skutecznie przyspiesza regenerację spierzchniętego naskórka, utrzymuje odpowiednie nawilżenie i ujędrnia. W efekcie skóra jest odpowiednio wypielęgnowana i zyskuje…

Accos – płyn myjący do skóry trądzikowej, to skuteczne oczyszczanie skóry problemowej połączone z delikatną pielęgnacją. Płyn Accos jest bezpieczny dla skóry, nie powoduje podrażnień i nie wysusza przywracając cerze…

Sylimarol stosowany jest w: stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. środki ochrony roślin, alkohol) oraz po spożyciu trudno strawnych pokarmów.

Stworzony z myślą o najmłodszych produkt, który podniesie odporność oraz ułatwi oddychanie w przebiegu infekcji dróg oddechowych. Bogaty naturalny skład zawiera m. in. wyciągi z tymianku, czosnku, lipy i werbeny.

CLARITINE ALLERGY to preparat przeciwhistaminowy, który dzięki zawartości lotardyny wykazuje właściwości łagodzące objawy reakcji zapalnej w przypadku pokrzywki, nieżytu nosa i zapalenia spojówek o charakterze uczuleniowym.

Suplement diety Olimp TCM Mega Caps uzupełnia codzienną dietę w jabłczan kreatyny. Kreatyna to składnik, który pomaga zwiększać ilość wydzielanych hormonów anabolicznych oraz poprawia efektywność ćwiczeń. Opakowanie zawiera aż 400 kapsułek!

Suplement diety Urocal SD polecany dla zdrowia dróg moczowych. Zawarte w nim wyciągi z korzenia szparaga dzikiego, szparaga białego oraz korzenia pochrzynu chińskiego wspierają funkcjonowanie układu moczowo-płciowego.

PNEUMOLAN TUSSI to złożony preparat działający łagodząco na podrażnienia gardła oraz wykazujący właściwości przeciwkaszlowe. Przeznaczony do stosowania u dzieci od 1 roku życia.

Naturalne oleje z liści oregano i mięty pieprzowej zamknięte w wygodnych kapsułkach wspomagają prawidłową pracę układu pokarmowego, dzięki czemu przeciwdziałają występowaniu dyskomfortu po jedzeniu, m.in. zgadze, wzdęciom czy gazom.

Preparat polecany jako uzupełnienie diety w okresie pylenia roślin. Suplement diety Zdrovit Alercal + Kwercetyna Complex zawiera kompozycję cennych składników – wapnia, kwasu foliowego, witaminy B12, selenu oraz bioflawonoidu – kwercetyny.

Blanx Extra White to profesjonalny, intensywnie wybielający zęby preparat. Dzięki formule o potrójnym działaniu szybo, skutecznie i bezpiecznie usuwa przebarwienia oraz pomaga uzyskać naturalną biel zębów

Dzięki naturalnym składnikom preparat pomaga stracić zbędne kilogramy, ograniczając wielkość uczucia głodu, wspomagając przemianę tkanki tłuszczowej oraz pozytywnie oddziałując na wydolność tkanki mięśniowej. Chroni przed tworzeniem się efektu jo-jo.