Zidenac

Zidenac to lek przeciwhistaminowy, który zawiera substancję czynną dimetyndenu maleinian. Jest stosowany w leczeniu objawów chorób alergicznych, takich jak pokrzywka, świąd różnego pochodzenia, wyprysk endogenny oraz sezonowe i całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Preparat ten może również łagodzić świąd towarzyszący chorobom zakaźnym, takim jak ospa wietrzna, lub po ukąszeniu lub użądleniu owada. Lek jest dostępny bez recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Zidenac. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Zidenac, 1 mg/ml, krople doustne
Lek Zidenac zawiera substancję czynną dimetyndenu maleinian. Należy do grupy leków zwanych lekami przeciwhistaminowymi. Hamuje działanie histaminy, która jest substancją uwalnianą przez organizm podczas reakcji alergicznych. Lek Zidenac łagodzi świąd i podrażnienie spowodowane wysypką skórną, zmniejsza obrzęk oraz łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takie jak katar, kichanie, świąd nosa oraz swędzenie i łzawienie oczu.

Lek Zidenac stosuje się w leczeniu objawów chorób alergicznych:
‒ skóry: pokrzywka, świąd różnego pochodzenia, wyprysk endogenny, jeżeli lekarz wcześniej zdiagnozował u pacjenta te choroby,
‒ układu oddechowego: sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (katar sienny) i całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa (np. uczulenie na kurz domowy, sierść zwierząt, pióra), jeżeli lekarz wcześniej zdiagnozował u pacjenta te choroby.
Lek Zidenac łagodzi świąd towarzyszący chorobom zakaźnym (np. ospie wietrznej), jeśli lekarz wcześniej zdiagnozował u pacjenta te choroby lub po ukąszeniu lub użądleniu owada.
Lek Zidenac jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od ukończenia 1. roku życia i starszych.
Lek Zidenac jest wskazany w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 6 lat i starszych.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Zidenac, 1 mg/g, żel
Lek Zidenac ma postać żelu do stosowania na skórę. Zidenac zawiera substancję czynną dimetyndenu maleinian, która hamuje działanie histaminy. Histamina jest substancją uwalnianą przez organizm podczas kontaktu z alergenem i powoduje rozwój reakcji alergicznej. Lek Zidenac działa miejscowo przeciwuczuleniowo i łagodzi świąd.
Wykazuje miejscowe właściwości znieczulające.

Lek Zidenac stosowany jest w krótkotrwałym łagodzeniu świądu towarzyszącego chorobom skóry, pokrzywce, ukąszeniom owadów, oparzeniom słonecznym i powierzchownym oparzeniom skóry (pierwszego stopnia – zaczerwienienie skóry).

Jaki jest skład Zidenac, jakie substancje zawiera?

Zidenac, 1 mg/ml, krople doustne
− Substancją czynną leku jest dimetyndenu maleinian. 1 ml kropli leku Zidenac zawiera 1 mg dimetyndenu maleinianu.

− Pozostałe składniki to: glikol propylenowy (E 1520), disodu fosforan dwunastowodny, kwas cytrynowy jednowodny, kwas benzoesowy (E 210), disodu edetynian, sacharyna sodowa (E 954), woda oczyszczona.

Zidenac, 1 mg/g, żel
− Substancją czynną leku jest dimetyndenu maleinian. Każdy gram żelu zawiera 1 mg dimetyndenu maleinianu.

− Pozostałe składniki to: woda oczyszczona, glikol propylenowy (E 1520), karbomer (typ 974 P), sodu wodorotlenek, disodu edetynian dwuwodny, benzalkoniowy chlorek.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Zidenac – jak stosować?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zidenac, 1 mg/ml, krople doustne
Nie przekraczać zalecanej dawki.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Leku Zidenac nie należy stosować dłużej niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
20 do 40 kropli 3 razy na dobę.
Zalecana dawka u pacjentów ze skłonnością do senności to 40 kropli na noc i 20 kropli rano.

Dzieci
Dzieci w wieku 1 do 12 lat
Zalecana dawka dobowa to 2 krople na kg masy ciała na dobę, podzielone na 3 dawki (np. 8 kropli 3 razy na dobę dla 2-letniego dziecka o masie ciała 12 kg). Szczegółowe informacje można znaleźć w poniższej tabeli dawkowania.

Zidenac - dawkowanie

Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Można stosować taką samą dawkę jak dla dorosłych.

Jak przyjmować lek Zidenac
W celu wypłynięcia kropli, należy trzymać butelkę z zakraplaczem pionowo w dół.
W przypadku trudności z kapaniem należy kilkakrotnie stuknąć palcem w dno butelki.
Krople należy przyjmować w stanie nierozcieńczonym (na przykład na łyżeczce do herbaty). Krople leku Zidenac nie powinny być wystawiane na działanie wysokich temperatur. Jeśli dziecko jest karmione łyżeczką, krople leku Zidenac podaje się nierozcieńczone na małej łyżeczce do herbaty.

Zidenac, 1 mg/g, żel
Lek Zidenac, o ile lekarz nie zaleci inaczej, stosować do 3 razy na dobę, nanosząc cienką warstwę żelu na zmienioną chorobowo i swędzącą powierzchnię skóry. Podczas stosowania nie należy naciskać ani drapać powierzchni skóry.
Lek należy stosować na nieuszkodzoną powierzchnię skóry, leku nie nakładać na otwarte rany.
Jeśli po upływie 7 dni (2 dni u dzieci) nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Leku nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania lub przypadkowego połknięcia leku przez dziecko, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zidenac – czy mogę spożywać alkohol?

Podobnie jak wiele innych leków przeciwhistaminowych, lek Zidenac może nasilać działanie alkoholu.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Zidenac w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, należy przyjmować lek Zidenac wyłącznie na zalecenie lekarza.
Nie zaleca się przyjmowania leku Zidenac w czasie karmienia piersią.

Nie należy stosować leku Zidenac na rozległą powierzchnię skóry, zwłaszcza przy jej zranieniach i stanach zapalnych w okresie ciąży oraz karmienia piersią.
Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować tego leku na skórę piersi ani na brodawki sutków, gdyż może on zostać spożyty przez dziecko z mlekiem matki.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Zidenac

Zentiva, k.s.

Ulotka Zidenac – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Zidenac przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zidenac m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Zidenac w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Zidenac

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zidenac? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Zidenac. Podziel się doświadczeniami na forum.