Zelta

12345678910
(1 ocen, średnia: 6,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Lek Zelta jest lekiem przeciwpadaczkowym (lekiem stosowanym w leczeniu napadów w padaczce).

Lek Zelta jest stosowany:
· u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo zdiagnozowaną padaczką, jako jedyny lek w leczeniu napadów częściowych wtórnie uogólnionych lub bez wtórnego uogólnienia
· u pacjentów, którzy przyjmują już inny lek przeciwpadaczkowy w leczeniu:
– napadów częściowych wtórnie uogólnionych lub bez wtórnego uogólnienia, u pacjentów dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt w wieku od 1 miesiąca
– napadów mioklonicznych, u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z młodzieńczą padaczką miokloniczną
– w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z idiopatyczną padaczką uogólnioną.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Zelta.

Skład

Substancją czynną leku jest lewetyracetam.

Zelta, 250 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 250 mg lewetyracetamu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: Skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, talk i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk i indygotyna, lak (E132).

Zelta, 500 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg lewetyracetamu.

Rdzeń tabletki: Skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, talk i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk i żelaza tlenek żółty (E172).

Zelta, 750 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 750 mg lewetyracetamu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: Skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, talk i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, żółcień pomarańczowa, lak (E110) i żelaza tlenek czerwony (E172).

Zelta, 1000 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 1000 mg lewetyracetamu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: Skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, talk i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350 i talk.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Lek Zelta należy przyjmować dwa razy na dobę, rano i wieczorem, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Należy przyjmować liczbę tabletek zgodną z zaleceniami lekarza.

Monoterapia
Dawka u dorosłych i młodzieży (w wieku od 16 lat):
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi: od 1000 mg do 3000 mg na dobę. Jeżeli pacjent przyjmuje lek po raz pierwszy, lekarz zaleci najpierw mniejszą dawkę przez 2 tygodnie, a następnie najmniejszą zazwyczaj stosowaną dawkę.

Leczenie wspomagające
Dawka u dorosłych i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała 50 kg lub powyżej:
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi: od 1000 mg do 3000 mg na dobę.

Dawka u niemowląt i dzieci (w wieku od 6 do 23 miesięcy), dzieci (w wieku od 2 do 11 lat) i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała poniżej 50 kg:
Lekarz zaleci najbardziej odpowiednią postać lewetyracetamu, w zależności od wieku, masy ciała i dawki. Lewetyracetam 100 mg/ml, roztwór doustny jest postacią bardziej odpowiednią dla niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat. Zazwyczaj stosowana dawka wynosi: od 20 mg/kg mc. do 60 mg/kg mc. na dobę.

Dawka u niemowląt (w wieku od 1 do poniżej 6 miesięcy):
Lewetyracetam 100 mg/ml, roztwór doustny jest najbardziej odpowiednią postacią dla niemowląt.

Sposób podawania:
Tabletki leku Zelta należy połykać, popijając wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody). Linia podziału na tabletce ułatwia tylko rozkruszenie, jeśli pacjent ma trudności w połknięciu całej tabletki.

Czas trwania leczenia:
· Lek Zelta stosowany jest do leczenia przewlekłego. Należy kontynuować leczenie lekiem Zelta tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący.
· Nie przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów. Jeśli lekarz zadecyduje o przerwaniu leczenia lekiem Zelta, lekarz udzieli informacji dotyczących stopniowego odstawiania leku Zelta.

Przedawkowanie

Możliwe działania niepożądane po przedawkowaniu leku Zelta to: senność, pobudzenie, agresywność, zmniejszenie czujności, zahamowanie oddychania i śpiączka.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Lekarz zaleci najlepsze możliwe leczenie przedawkowania.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Zelta można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Ze względów bezpieczeństwa podczas przyjmowania leku Zelta nie należy pić alkoholu.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Lewetyracetam nie powinien być stosowany w ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie można całkowicie wykluczyć ryzyka wad wrodzonych u płodu. W badaniach na zwierzętach lewetyracetam podawany w dawkach większych, niż stosowane w celu kontroli napadów drgawkowych, wykazał niepożądany wpływ na rozrodczość.

Podczas leczenia nie zaleca się karmienia piersią.

Ulotka – skutki uboczne
Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here