Zelta

Zelta to lek przeciwpadaczkowy, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo zdiagnozowaną padaczką, jako jedyny lek w leczeniu napadów częściowych wtórnie uogólnionych lub bez wtórnego uogólnienia. Może być również stosowany u pacjentów, którzy przyjmują już inny lek przeciwpadaczkowy w leczeniu różnych rodzajów napadów. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Zelta. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Zelta jest lekiem przeciwpadaczkowym (lekiem stosowanym w leczeniu napadów w padaczce).

Lek Zelta jest stosowany:
· u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo zdiagnozowaną padaczką, jako jedyny lek w leczeniu napadów częściowych wtórnie uogólnionych lub bez wtórnego uogólnienia
· u pacjentów, którzy przyjmują już inny lek przeciwpadaczkowy w leczeniu:
– napadów częściowych wtórnie uogólnionych lub bez wtórnego uogólnienia, u pacjentów dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt w wieku od 1 miesiąca
– napadów mioklonicznych, u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z młodzieńczą padaczką miokloniczną
– w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z idiopatyczną padaczką uogólnioną.

Jaki jest skład Zelta, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lewetyracetam.

Zelta, 250 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 250 mg lewetyracetamu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: Skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, talk i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk i indygotyna, lak (E132).

Zelta, 500 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg lewetyracetamu.

Rdzeń tabletki: Skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, talk i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk i żelaza tlenek żółty (E172).

Zelta, 750 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 750 mg lewetyracetamu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: Skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, talk i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, żółcień pomarańczowa, lak (E110) i żelaza tlenek czerwony (E172).

Zelta, 1000 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 1000 mg lewetyracetamu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: Skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon K30, krzemionka koloidalna bezwodna, talk i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350 i talk.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Zelta – jak stosować?

Lek Zelta należy przyjmować dwa razy na dobę, rano i wieczorem, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Należy przyjmować liczbę tabletek zgodną z zaleceniami lekarza.

Monoterapia
Dawka u dorosłych i młodzieży (w wieku od 16 lat):
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi: od 1000 mg do 3000 mg na dobę. Jeżeli pacjent przyjmuje lek po raz pierwszy, lekarz zaleci najpierw mniejszą dawkę przez 2 tygodnie, a następnie najmniejszą zazwyczaj stosowaną dawkę.

Leczenie wspomagające
Dawka u dorosłych i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała 50 kg lub powyżej:
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi: od 1000 mg do 3000 mg na dobę.

Dawka u niemowląt i dzieci (w wieku od 6 do 23 miesięcy), dzieci (w wieku od 2 do 11 lat) i młodzieży (w wieku od 12 do 17 lat) o masie ciała poniżej 50 kg:
Lekarz zaleci najbardziej odpowiednią postać lewetyracetamu, w zależności od wieku, masy ciała i dawki. Lewetyracetam 100 mg/ml, roztwór doustny jest postacią bardziej odpowiednią dla niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat. Zazwyczaj stosowana dawka wynosi: od 20 mg/kg mc. do 60 mg/kg mc. na dobę.

Dawka u niemowląt (w wieku od 1 do poniżej 6 miesięcy):
Lewetyracetam 100 mg/ml, roztwór doustny jest najbardziej odpowiednią postacią dla niemowląt.

Sposób podawania:
Tabletki leku Zelta należy połykać, popijając wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody). Linia podziału na tabletce ułatwia tylko rozkruszenie, jeśli pacjent ma trudności w połknięciu całej tabletki.

Czas trwania leczenia:
· Lek Zelta stosowany jest do leczenia przewlekłego. Należy kontynuować leczenie lekiem Zelta tak długo, jak zaleci to lekarz prowadzący.
· Nie przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów. Jeśli lekarz zadecyduje o przerwaniu leczenia lekiem Zelta, lekarz udzieli informacji dotyczących stopniowego odstawiania leku Zelta.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Możliwe działania niepożądane po przedawkowaniu leku Zelta to: senność, pobudzenie, agresywność, zmniejszenie czujności, zahamowanie oddychania i śpiączka.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Lekarz zaleci najlepsze możliwe leczenie przedawkowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zelta – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Zelta można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Ze względów bezpieczeństwa podczas przyjmowania leku Zelta nie należy pić alkoholu.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Zelta w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lewetyracetam nie powinien być stosowany w ciąży, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie można całkowicie wykluczyć ryzyka wad wrodzonych u płodu. W badaniach na zwierzętach lewetyracetam podawany w dawkach większych, niż stosowane w celu kontroli napadów drgawkowych, wykazał niepożądany wpływ na rozrodczość.

Podczas leczenia nie zaleca się karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Zelta

Ulotka Zelta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Zelta przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zelta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Zelta w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Zelta

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zelta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Zelta. Podziel się doświadczeniami na forum.